Προς το περιεχόμενο

AMD multiplier?


stroumfita24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

paidia mia erwtish gia multiplier gia AMD cpu, ti einai kalitero, na megalwnei h na mikrainei? oi mnimes mou einai sta 333Mhz logika kalitero den einai na exw megalo multi kai mikrotero fsb gia na mhn zorizontai kai iperthermentai oi mnimes? exw ena 2800+ Barton core (2080Mhz) pou douleuei 12.5 x 166. ennoeitai oti den einai kleidwmenos o cpu mou.

 

 

Thanks :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από τις μνήμες που έχεις. εάν είναι στα 333(166χ2) μπορείς δίνοντας τους τάση να τις κάνεις να δουλέψουν και σε μεγαλύτερη συχνότητα.Εάν έχεις 400αρες (pc3200) μπορείς να δουλέψεις ανετα 200fsb και παραπάνω.Αν πάρεις και τις μνήμες που λές σε άλλο ποστ τότε σίγουρα έχεις τα 216-218fsb και μετά παίζεις απο εκεί και πάνω.δηλαδή με τις μνήμες που θές να αγοράσεις, μπορείς ανετα να βάλεις τον barton 220x10.5 i 220x11

Γενικώς προσπαθούμε να έχουμε το μεγαλύτερο fsb που μπορούμε σύγχρονα με τις μνήμες (1:1) και έχοντας μικρό πολλαπλασιαστή για να μην μας "κόβει" ο επεξεργαστής,και μετά βλέπουμε πώς συμπεριφέρεται και με τους πολλαπλασιαστες...

Τελος, είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις όταν βρείς τα όρια σε FSB , και τη μέγιστη συχνότητα που αντέχει ο Barton τον κατάλληλο για σένα συνδιασμο... π.χ. 220χ10.5 ή 215χ11 σε περίπτωση που δεν πας παραπάνω απο 2380-2400 απο θέμα επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file thanks gia thn apantish sou! me tis twrines mnimes mou pou einai 333 pio tha htan to kalitero na kanw.. einai arxeta kales mnimes corsair xms, den exw dokimasei to fsb na paei panw apo 180 me to multi omws 12.5 (apo tote pou htan kleidwmenos) me alla logia mexri 12.5 x 180 = 2250Mhz exw ftasei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stroumfita24, έχω Athlon XP Tbred "B" 2600+ (12.5x166=2083) και μνήμες DDR333. Εγώ δουλεύω το σύστημα στα 10x207=2070MHz απλώς έχω ανεβάσει λίγο την τάση στις μνήμες. Έτσι γενικά έχεις καλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...