Προς το περιεχόμενο

Το Sony Xperia 6 είναι ίσως το πρώτο smartphone της Sony με υποστήριξη 5G


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Πείτε μου έναν λόγο να αγοράσω ένα (πανάκριβο εν σχέση με τα spec του) τηλ της Sony. 

Θέλω να μου πεις ένα τηλέφωνο σαν το xperia 5 πχ. που να είναι φτηνότερο και με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά, επεξεργαστή, οθόνη, αδιάβροχο, με στερεοφωνικά ηχεία, την ίδια ποιότητα κατασκευής και πάω να το πάρω αύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, vastegial_74 είπε

Όποιος κατηγορεί Sony είναι εμφανές ότι ποτέ δεν έχει πιάσει ναυαρχιδα Sony στα χέρια του, ειδικά τα τελευταία 3 χρόνια. Κορυφαίο software και hardware και κορυφαία συναρμογή με τα καλύτερα υλικά. Ότι βάλεις δίπλα τους μοιάζει μπιχλιμπίδι. Το μόνο Android τηλέφωνο που στέκεται δίπλα σε iPhone. Άσχετοι καβάλα στο hate train μπορουν να λένε ότι θέλουν. Τζάμπα ειναι 😁😁😁😁😁😁

Πολύ μέτρια η ποιότητα τους

Δυστυχώς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Πολύ μέτρια η ποιότητα τους

Δυστυχώς

Μέτρια, ναι 😂😂😂. Πες μια μέτρια κατασκευαστικά πρόσφατη ναυαρχίδα της Sony. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Μέτρια, ναι 😂😂😂. Πες μια μέτρια κατασκευαστικά πρόσφατη ναυαρχίδα της Sony. 

Xz1 που έχουμε και ξέρω από πρώτο χέρι είναι για κλωτσιές όπως και το z1 που είχαν εγώ πριν

Και αυτά είναι μάλλον τα τελευταία σονυ που θα τύχει εγώ προσωπικά να δω στη ζωή μου

Η ποιότητα των κινητών που φέρουν το λογότυπο σονυ για μένα έχει μια πτωτική πορεία σε βάθος σχεδόν 20ετιας που έχω προσωπική άποψη, τώρα εσύ δεν ξέρω τι βλέπεις. Θέλω να είμαι θετικός αλλά δε βρίσκω το λόγο ειδικά σε αυτές τις τιμές

Τα κινεζο-xiaomi πάντως μου έχουν προκύψει πολύ πιο αξιόπιστα

Ο κόσμος δεν έφυγε πάντως από τη σονυ μόνο για τις τιμές ή τα μεγάλα bezels. Έφυγε και για άλλους λόγους, εγώ προσωπικά για την ποιότητα

Και λοιποί γίγαντες όπως η lg έφαγαν χλαπατσα εξαιτίας αυτού του παράγοντα, τουλάχιστον η lg στη χώρα μας είχε κάπως καλό service

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, papp0us είπε

.............

Γιατι όλοι οι υπόλοιπο αγοράσατε Sony και απογοητευτήκατε ε;

Εννοείται μια φορά στην ζωή μας αγοράσαμε sony ,όταν κάποτε ο ανταγωνισμός ήταν μικρός ....σήμερα με αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά η sony φαντάζει στο πουθενά ....βγάζει γιατί πρέπει να βγάζει και κάποιο τηλέφωνο .....εδώ βγάζει αμάξι η dacia ,η sony δε θα βγάλει κινητό ; Αλλά είναι στο πουθενά σε σχέση με τον ανταγωνισμό τόσο σε χαρακτηριστικά όσο και τιμολογιακά.

Επεξ/σία από georgetsl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, farcry33 είπε

Οχι κανείς λάθος η Ελλάδα έχει από τα καλύτερα δίκτυα 4g στη Ευρώπη και η cosmote έχει εδώ και καιρό που τεστάρει το 5g γενικα δεν είμαστε καθόλου πίσω στον συγκεκριμένο τομέα οπως και σε πόλους μπορείς να δεις τον δείκτη ανάπτυξης της χώρας μας που ειναι μέσα στους 30 στον κόσμο. Αν δεν είχαμε ζώα πολιτικούς φαντάσου που θα ήμασταν ✌️   

δε κάνω συγκριτικό με άλλες χώρες, γενικά λέω ότι το 5G έχει δρόμο ακόμα. Μπορεί να είμαστε σε καλό δρόμο οκ.

Αλλά αν κάποιος αγοράσει κινητό τώρα, σίγουρα η ύπαρξη 5G δε θα πρέπει να τον απασχολεί διότι απλούστατα όταν το 5G εξαπλωθεί αρκετά ώστε να μπορούμε να λέμε ότι έχουμε 5G θα έχει αλλάξει κινητό. Με άλλα λόγια, δεν επενδύει κάποιος τώρα σε κινητό 5G, είναι πολύ νωρίς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

δε κάνω συγκριτικό με άλλες χώρες, γενικά λέω ότι το 5G έχει δρόμο ακόμα. Μπορεί να είμαστε σε καλό δρόμο οκ.

Αλλά αν κάποιος αγοράσει κινητό τώρα, σίγουρα η ύπαρξη 5G δε θα πρέπει να τον απασχολεί διότι απλούστατα όταν το 5G εξαπλωθεί αρκετά ώστε να μπορούμε να λέμε ότι έχουμε 5G θα έχει αλλάξει κινητό. Με άλλα λόγια, δεν επενδύει κάποιος τώρα σε κινητό 5G, είναι πολύ νωρίς

Σωστά κατά την άποψη μου όταν μπει στα iphone θα ειναι σχετικά έτοιμο οπως κάναν και με το 4g 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Xz1 που έχουμε και ξέρω από πρώτο χέρι είναι για κλωτσιές όπως και το z1 που είχαν εγώ πριν

Και αυτά είναι μάλλον τα τελευταία σονυ που θα τύχει εγώ προσωπικά να δω στη ζωή μου

Η ποιότητα των κινητών που φέρουν το λογότυπο σονυ για μένα έχει μια πτωτική πορεία σε βάθος σχεδόν 20ετιας που έχω προσωπική άποψη, τώρα εσύ δεν ξέρω τι βλέπεις. Θέλω να είμαι θετικός αλλά δε βρίσκω το λόγο ειδικά σε αυτές τις τιμές

Τα κινεζο-xiaomi πάντως μου έχουν προκύψει πολύ πιο αξιόπιστα

Ο κόσμος δεν έφυγε πάντως από τη σονυ μόνο για τις τιμές ή τα μεγάλα bezels. Έφυγε και για άλλους λόγους, εγώ προσωπικά για την ποιότητα

Και λοιποί γίγαντες όπως η lg έφαγαν χλαπατσα εξαιτίας αυτού του παράγοντα, τουλάχιστον η lg στη χώρα μας είχε κάπως καλό service

Δεν ξέρω τι να σου πω, μαλλον είσαι άτυχος. Δύο στα δύο; Είσαι για ποδαρικό 😂😂😂

1 ώρα πριν, georgetsl είπε

Εννοείται μια φορά στην ζωή μας αγοράσαμε sony ,όταν κάποτε ο ανταγωνισμός ήταν μικρός ....σήμερα με αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά η sony φαντάζει στο πουθενά ....βγάζει γιατί πρέπει να βγάζει και κάποιο τηλέφωνο .....εδώ βγάζει αμάξι η dacia ,η sony δε θα βγάλει κινητό ; Αλλά είναι στο πουθενά σε σχέση με τον ανταγωνισμό τόσο σε χαρακτηριστικά όσο και τιμολογιακά.

Σωστά. Το xperia 1 και το xperia 5 είναι πίσω σε χαρακτηριστικά από τον ανταγωνισμό...... Τιμολογιακά θέλω να μου πεις συσκευή με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά, επεξεργαστή, οθόνη, αδιαβροχοποιήση, στερεοφωνικά ηχεία που να είναι φτηνότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, stafaf είπε

Καλά και εμείς αγαπάμε sony, αλλά εσύ το έβγαλες απ'τα μάτια φίλος. 

Κοιταξε να δεις ... γουσταρω  τις εταιριες  που καινοτομουν, πχ ας παμε στο 2014, ηταν η μοναδικη εταιρια που σου πουλουσε αδιαβροχο κινητο με στερεο ηχεια, noise cancelling ακουστικα σε μικρο μεγεθος με κορυφαιο  design και υλικα, κορυφαιο hardware,  συνεπη software updates και σχεδον  clean android, features  πολυ μπροστα απο την εποχη τους που τα ξαναβλεπουμε ως "καινοτομιες" μεχρι και σημερα (ΝC, ψηλα iso, πολλα mpx κλπ),..οταν ολοι οι υπολοιποι σου πουλουσαν @#$... 2019 η εποχη οπου αν  δεν εχεις notch δεν εχεις τιποτα, η σονυ τους γραφει ολους εκει που πρεπει και ξανακαινοτομει με 21:9 form factor, (που ειναι το μελλον), 4Κ hdr oled οθονη, χωρις τρυπες  σουτρωτηρια και αλλες παιδιαστικες !@#, με επαγγελματικο software  για να τραβας 10bit video και ποσα αλλα... Ναι τα ποιο πολλα απο αυτα δε δουλευουν οπως αναμενεται, γιατι δε τη συμφερει...Για μενα η σονυ βγαζει concept κινητα ..ουτε ανακυκλωνεται στα ιδια και τα ιδια κσθε χρονο, ουτε αντιγραφει,, ουτε προσπαθει να αποδειξει κατι...υπαρχει για να δινει ψωμι την αγορα..

Επεξ/σία από cpgr
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Όποιος κατηγορεί Sony είναι εμφανές ότι ποτέ δεν έχει πιάσει ναυαρχιδα Sony στα χέρια του, ειδικά τα τελευταία 3 χρόνια. Κορυφαίο software και hardware και κορυφαία συναρμογή με τα καλύτερα υλικά. Ότι βάλεις δίπλα τους μοιάζει μπιχλιμπίδι. Το μόνο Android τηλέφωνο που στέκεται δίπλα σε iPhone. Άσχετοι καβάλα στο hate train μπορουν να λένε ότι θέλουν. Τζάμπα ειναι 😁😁😁😁😁😁

Εννοείς σε παλιό iphone γιατί από τότε που έβγαλαν το ios 7 και μετά είναι εμφανές ότι δεν νοιάζονται για ποιότητα και εμφάνιση πάρα μόνο για μόδα και edginess. Για μένα ναι πέφτει διαρκώς η ποιότητα στα sony, αλλά πολύ δύσκολα θα πεσει στο επίπεδο των ανταγωνιστών. Ειδικά από τη στιγμή που η μόνη άλλη ιαπωνική εταιρία (Sharp) φέρνει στην εε μόνο σκατα και όχι κάποιο τηλ. Της προκοπής (πχ zero 2). Τώρα για κάποιους που θεωρούν Αμερικάνους Κορεατες και Κινέζους αντάξιους ποιοτικα με Ιάπωνες και Ευρωπαίους.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω το xz1 και δε το λες ναυαρχίδα που επρεπε να κοστιζει 600 φεύγα!

Στα 200 φεύγα που το πηρα πριν χρόνια ομως είναι τεφαρικι.

Διότι ειμαι μύστης!!!!

Χαχαχαχαχα.

Ναι βρε αλάνια  , δεν εχω παροπιδες δεν έχω οπαδιλικια.

Και xiaomi και Motorola και sony samsung φθάνει να πληρεί τα θέλω μου και την τσεπα !

Άλλος πήρε το xperia 5 στα 500 με φπα πίσω .

Χαζούλης λέτε;

Μύστης λεω.

Τωρα το τι πρέπει να κανει η sony για να ξανά ανέβει στο τρενο λιγο πολύ γνωστά.

Θελει;

Δε νομίζω!

Οι τύποι δικαιολογούν έξοδα!

Δε μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο απο την εταιρία που γνωριζει την εικόνα και τα θέλω του ματιού (ταινίες-καμερες-κονσολες ) πολύ καλά!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cpgr είπε

Κοιταξε να δεις ... γουσταρω  τις εταιριες  που καινοτομουν, πχ ας παμε στο 2014, ηταν η μοναδικη εταιρια που σου πουλουσε αδιαβροχο κινητο με στερεο ηχεια, noise cancelling ακουστικα σε μικρο μεγεθος με κορυφαιο  design και υλικα, κορυφαιο hardware,  συνεπη software updates και σχεδον  clean android, features  πολυ μπροστα απο την εποχη τους που τα ξαναβλεπουμε ως "καινοτομιες" μεχρι και σημερα (ΝC, ψηλα iso, πολλα mpx κλπ),..οταν ολοι οι υπολοιποι σου πουλουσαν @#$... 2019 η εποχη οπου αν  δεν εχεις notch δεν εχεις τιποτα, η σονυ τους γραφει ολους εκει που πρεπει και ξανακαινοτομει με 21:9 form factor, (που ειναι το μελλον), 4Κ hdr oled οθονη, χωρις τρυπες  σουτρωτηρια και αλλες παιδιαστικες !@#, με επαγγελματικο software  για να τραβας 10bit video και ποσα αλλα... Ναι τα ποιο πολλα απο αυτα δε δουλευουν οπως αναμενεται, γιατι δε τη συμφερει...Για μενα η σονυ βγαζει concept κινητα ..ουτε ανακυκλωνεται στα ιδια και τα ιδια κσθε χρονο, ουτε αντιγραφει,, ουτε προσπαθει να αποδειξει κατι...υπαρχει για να δινει ψωμι την αγορα..

 

Iσως απο τα πιο αστοχα σχολια του 2019 στο insomnia.

H καινοτομια δεν παιζει κανενα ρολο αν δεν βοηθεαει επι του πρακτεου τη ζωη του χρηστη.

Ποσα τηλεφωνα 'καινοτομουν' και 'εχουν καινοτομησει' με Hd,FHD, 4k οθονεσ κλπ εδω και 6-7 χρονια. Αν θυμαμαι καλα το Xperia Z ηταν το πρωτο τηλεφωνο με FHD οθονη. Ε και;

Εχει παει σχεδον 2020 και το iphone 11 με 720p οθονη και εκατομμυρια πωλησεις απεδειξε περιτρανα οτι ολα αυτα ειναι κουραφεξαλα. 

Η Sony βγαζει περιεργες συσκευες χωρις νοημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Και εγω εχω το xz1 και δε το λες ναυαρχίδα που επρεπε να κοστιζει 600 φεύγα!

Στα 200 φεύγα που το πηρα πριν χρόνια ομως είναι τεφαρικι.

Διότι ειμαι μύστης!!!!

Χαχαχαχαχα.

Ναι βρε αλάνια  , δεν εχω παροπιδες δεν έχω οπαδιλικια.

Και xiaomi και Motorola και sony samsung φθάνει να πληρεί τα θέλω μου και την τσεπα !

Άλλος πήρε το xperia 5 στα 500 με φπα πίσω .

Χαζούλης λέτε;

Μύστης λεω.

Τωρα το τι πρέπει να κανει η sony για να ξανά ανέβει στο τρενο λιγο πολύ γνωστά.

Θελει;

Δε νομίζω!

Οι τύποι δικαιολογούν έξοδα!

Δε μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο απο την εταιρία που γνωριζει την εικόνα και τα θέλω του ματιού (ταινίες-καμερες-κονσολες ) πολύ καλά!

Ναι, για τις τιμές έτσι είναι. Τα έχουμε πει 😉. Όχι μόνο για τα Sony αλλά για όλα τα κινητά. Υπερκοστολογημένα. Δεν αξίζει να πας να πάρεις συσκευή day one. Κανένα δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 500€ και πολλά λέω. Κοιτάτε τις προσφορές στα μαγαζιά παιδιά και τις αγγελίες. Κατά καιρούς σκάνε πολύ καλές ευκαιρίες, περσινές ναυαρχίδες σε τιμές χαμηλότερες από κινέζικο midrange. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikchris είπε

Iσως απο τα πιο αστοχα σχολια του 2019 στο insomnia.

H καινοτομια δεν παιζει κανενα ρολο αν δεν βοηθεαει επι του πρακτεου τη ζωη του χρηστη.

Ποσα τηλεφωνα 'καινοτομουν' και 'εχουν καινοτομησει' με Hd,FHD, 4k οθονεσ κλπ εδω και 6-7 χρονια. Αν θυμαμαι καλα το Xperia Z ηταν το πρωτο τηλεφωνο με FHD οθονη. Ε και;

Εχει παει σχεδον 2020 και το iphone 11 με 720p οθονη και εκατομμυρια πωλησεις απεδειξε περιτρανα οτι ολα αυτα ειναι κουραφεξαλα. 

Η Sony βγαζει περιεργες συσκευες χωρις νοημα

Mαλλον δε γνωριζεις και πολλα...Πόσα flagship κινητα έχουν 720p οθονες στο 2019/2020  ? ΚΑΝΕΝΑ ...τα αιφον που αναφερεις δεν εχει τοσο, εχει αρκετα πανω απο 720p και βρισκεται πολυ ποιο κοντα στο 1080p..αλλα η απλ σχεδιαζει αλλιως τις οθονες της, δεν την ενδιαφερει η αναλυση σαν νουμερο...Μαντεψε τι feature ανακαλυφθηκε απο την apple? Ακουστικα με ακύρωση θορύβου.. τεχνολογια που υπαρχει ήδη και σε sony mp3 player των 100ε...τι αλλο να σου πω για αδιαβροχοοποιηση που πλεον θεωρειται στανταρ? στερεο ηχεια?  960fps slow motion video? Eye AF? Ldac πρωτοκολλα ? ...γενικα εχει δωσει πολυ καινοτομια στην αγορα...τη στιγμή που βλέπεις τις ποιο δημοφιλείς εταιρίες στο χωρο να αναλώνονται τα ιδια και τα ιδια επι σειρα ετών (apple) και να αρκουνται σε μια μετρια αντιγραφή (χιαομι)...Το αν σου αρεσει εσενα η έκαστη καινοτομια ή οχι ειναι αλλο θεμα..

Επεξ/σία από cpgr
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cpgr είπε

Mαλλον δε γνωριζεις και πολλα...Πόσα flagship κινητα έχουν 720p οθονες στο 2019/2020  ? ΚΑΝΕΝΑ ...τα αιφον που αναφερεις δεν εχει τοσο, εχει αρκετα πανω απο 720p και βρισκεται πολυ ποιο κοντα στο 1080p..αλλα η απλ σχεδιαζει αλλιως τις οθονες της, δεν την ενδιαφερει η αναλυση σαν νουμερο...Μαντεψε τι feature ανακαλυφθηκε απο την apple? Ακουστικα με ακύρωση θορύβου.. τεχνολογια που υπαρχει ήδη και σε sony mp3 player των 100ε...τι αλλο να σου πω για αδιαβροχοοποιηση που πλεον θεωρειται στανταρ? στερεο ηχεια?  960fps slow motion video? Eye AF? Ldac πρωτοκολλα ? ...γενικα εχει δωσει πολυ καινοτομια στην αγορα...τη στιγμή που βλέπεις τις ποιο δημοφιλείς εταιρίες στο χωρο να βγαζουν τα ιδια και τα ιδια επι σειρα ετών (apple) και να αρκουνται σε μια μετρια αντιγραφή (χιαομι)...Το αν σου αρεσει εσενα η έκαστη καινοτομια ή οχι ειναι αλλο θεμα..

Ε τι θα καναμε σε αυτην την ζωη αν δεν ειχαμε eye AF και 960fps slow motion; Βασικα πραγματα σε ενα κινητο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...