Προς το περιεχόμενο

Tcl smartphone + smart tv 32' android στα 299 Γερμανός


falagan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας νομίζω μια καλή προσφορά από τον Γερμανό λίγο που έψαξα μόνο το κινητό από Κίνα μεριά στα 299 αυτό είναι με smart tv 32' android μαζί νομίζω vfm σαν εταιρία δεν την ξέρω αλλά νομίζω τίμια προσφορα ότι πρέπει για τις γιορτές και τα δωράκια σας 

https://www.germanos.gr/category/tcl-plex-tv/cat3660058/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και 90-100€ να κοστολογείται η τηλεόραση, το κινητό φαίνεται πολύ καλό, κατηγορίας Μι9Τ, όπως το βλέπω (ips οθόνη αλλά με το τσιπάκι βελτίωσης εικόνας της TCL και με 128γίγα μνήμη) και τριπλή κάμερα με το γνωστό για τη κατηγορία φακό Sony.

Αν δεν είχα πάρει το Μι9Τ εύκολα θα το χτύπαγα, πρακτικά στα 200€ κοντά, που είναι τρελή προσφορά...

ΥΓ

Η τηλεόραση είναι Android TV...ακόμη καλύτερη προσφορά.

 

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα αυτο το κινητο αν δε βιαζεστε περιμενετε, θα πεσει στανταρ η τιμη του, TCL ειδικα εδω στην ελλαδα δε παιρνει κανεις, για τοσα χρημματα κινητο εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makhs5 είπε

Ειδικα αυτο το κινητο αν δε βιαζεστε περιμενετε, θα πεσει στανταρ η τιμη του, TCL ειδικα εδω στην ελλαδα δε παιρνει κανεις, για τοσα χρημματα κινητο εννοω

Χωριστά μπορεί να πέσει...αλλά στα 200-210€ πολύ δύσκολα, που είναι πρακτικά η τιμή που το αγοράζεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φθηνότερη 32αρα smart αυτή τη στιγμή έχει 120 ευρώ και νομίζω (έως είμαι σχεδόν σίγουρος) ότι ποτέ δεν έχει κατέβει η τιμή κάτω από 115-120 ευρώ για smart. Άρα μιλάμε για κάποιον που τον ενδιαφέρει η τηλεόραση (όπως εγώ που ψάχνω για το υπνοδωμάτιο) η τιμή του κινητού πέφτει στα 180 ευρώ. Το θέμα είναι ότι παίρνεις κινητό Tcl έστω και με αυτά τα χαρακτηριστικά;

- Με το 10% επιστροφή με κάρτες eurobank που ισχύει για το Γερμανό βγαίνει έμμεσα στα 270 ευρώ οπότε μιλάμε για αξία κινητού πέριξ των 150 ευρώ.

Αλλά ξαναρωτάω tcl;

 

Επεξ/σία από nick_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, definitio είπε

Και 90-100€ να κοστολογείται η τηλεόραση, το κινητό φαίνεται πολύ καλό, κατηγορίας Μι9Τ, όπως το βλέπω (ips οθόνη αλλά με το τσιπάκι βελτίωσης εικόνας της TCL και με 128γίγα μνήμη) και τριπλή κάμερα με το γνωστό για τη κατηγορία φακό Sony.

Αν δεν είχα πάρει το Μι9Τ εύκολα θα το χτύπαγα, πρακτικά στα 200€ κοντά, που είναι τρελή προσφορά...

ΥΓ

Η τηλεόραση είναι Android TV...ακόμη καλύτερη προσφορά.

Βέβαια εχει τον 675 αντι του 730, δηλαδη ειναι αρκετά πιο ενεργοβόρο, και μάλιστα με μικρότερη μπαταρία και μεγαλύτερη ips οθόνη.

Οπότε πέραν των διαστάσεων, λογισμικού (ui, κάμερα κλπ), έλλειψης τηλεφακού (σε αντίθεση με Mi9t) και ips οθόνης έχετε υπόψιν και την διαφορά σε αυτονομία ;)

Προσωπικά ακόμα και τα 200 ευρώ που βγαίνει έμμεσα δεν το βλέπω ευκαιρία... Για μένα αυτή είναι η σωστή τιμή που θα πρεπε να χει το κινητό. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς δεν υπάρχουν αξιόπιστες μετρήσεις για τηn αυτονομία, αλλα είναι κοντά στη χωρητικότητα.

Η τεχνολογία της οθόνης (amoled/ips) δεν κρίνει την αυτονομία...μπορεί οι τεχνολογίες και οι παραπάνω παράμετρο να ευνοούν θεωρητικά ένα κινητό, αλλά κάποιο φθηνότερο (IPS/παλιότερος επεξεργαστής κτλ) κινητό να κερδίζει κατά κράτος στην αυτονομία.

Όπως είδα στο βίντεο δεν έχει βαρύ UI η TCL, που είναι θετικό.

Μια 64άρα εκδοχή θα μπορούσε να πέσει στα 200€ κοντά, αλλά η 128άρα νομίζω είναι πιο δύσκολο..

..βάσει προδιαγραφών ίσως το GPS είναι το αδύναμο σημείο του (μόνο A-GPS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Antutu v8 του θεματος βλεπω 208.000, ενω το στα 180ευρω απο εξω note 8 pro, εχει 282.000!

Δεν φαινεται να αξιζει, αν καποιος βρει κατι διαφορετικο, ας μας το γραψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, definitio είπε

Ναι δυστυχώς δεν υπάρχουν αξιόπιστες μετρήσεις για τηn αυτονομία, αλλα είναι κοντά στη χωρητικότητα.

Η τεχνολογία της οθόνης (amoled/ips) δεν κρίνει την αυτονομία...μπορεί οι τεχνολογίες και οι παραπάνω παράμετρο να ευνοούν θεωρητικά ένα κινητό, αλλά κάποιο φθηνότερο (IPS/παλιότερος επεξεργαστής κτλ) κινητό να κερδίζει κατά κράτος στην αυτονομία.

Όπως είδα στο βίντεο δεν έχει βαρύ UI η TCL, που είναι θετικό.

Μια 64άρα εκδοχή θα μπορούσε να πέσει στα 200€ κοντά, αλλά η 128άρα νομίζω είναι πιο δύσκολο..

..βάσει προδιαγραφών ίσως το GPS είναι το αδύναμο σημείο του (μόνο A-GPS)

Μα δεν ειπα μόνο τη χωρητικότητα... μίλησα και για μέγεθος οθονης και πιο ενεργοβορο soc. Όλα μαζί πιθανότατα να οδηγήσουν σε αρκετά μικρότερη αυτονομία. Και όλα αυτά χωρίς να γνωρίζουμε πόσο καλό λογισμικό θα έχει ως προς την αυτονομία.

Οπότε σε συνδιασμό με το αγνώστου ποιότητας λογισμικου (ui, drain, κάμερα), έλλειψη τηλεφακου, soc περισσότερων nm (υψηλότερες θερμοκρασίες/κατανάλωση) , ips οθόνη και άγνωστο το πόσο καλή υποστήριξη θα έχει, θεωρώ πως τα 200 ευρω δεν είναι ευκαιρία να τρέξεις να το πάρεις. Μέχρι εκεί θα το κοστολογουσα και πάλι δεν θα το πρότεινα. Μπορεί να το δοκίμαζα ο ίδιος από περιέργεια αλλά ως εκεί. 

Και όλα αυτά με έμμεση τιμή 200. Φορτώνεσαι δηλαδή και μια συγκεκριμένη τηλεόραση ;). Για bundle θα ήθελα ακόμα καλύτερη τιμή.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και για την αυτονομια σε ριβιου φαινεται χειροτερο ολων του πινακα, ακομα και απο το redmi note 7

2019-12-23_1448

 

πηγη https://www.writenaregiven.com/2019/11/tcl-plex-review.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyrus είπε

Οι tcl δεν είναι κακές τηλεοράσεις.

https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-size/32-inch

Απλά αυτό το μοντέλο δεν ξέρω τι παίζει

Δεν παύει όμως να είναι bundle όπου θα περίμενες καλύτερη τιμή στο άθροισμα. 

Για μένα αν και "προσφορά" με τον τυπικό όρο του insomnia, δεν αποτελεί "ευκαιρία". Αυτή είναι η γνώμη μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

H κανονικη (λογικη) τιμη του εξω θα ηταν νομιζω αυτη τη στιγμη  μαξ στα 150-170 ουτε ευρω παραπανω. 

Επισης αλλο ενα σημαντικο απο οσα διαβασα: δεν εχει gorilla glass

Note that the glass isn’t Gorilla Glass, so dropping this slippery thing is likely to be expensive...

Το συμπερασμα τους:

Overall, the TCL Plex is a first-gen device, and that’s rarely ever recommended to anyone who doesn’t need (or actually want) to pick one up. But initial impressions are good. And that bodes well for TCL’s ambitions as a standalone smartphone brand, along with its plans for foldable and 5G devices in the future.

Πηγη https://www.androidauthority.com/tcl-plex-review-1026235/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...