Προς το περιεχόμενο

Windows 10 update failed


thanosgk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

έχω ένα θέμα με έναν υπολογιστή 10ετίας που προσπαθώ να του φορτώσω τα windows 10 (τώρα που λήγουν τα 7) με τα εξής χαρακτηριστικά :
cpu Intel core duo e8400
ram 4gb ddr2
mobo afox ag31-m1

gpu ATI AMD Radeon HD 6450
Πάνω έχει τα windows 7 64bit, κατέβασα από την microsoft το αρχείο iso και το πέρασα αρχικά σε φλασάκι (και απο το ίδιο το εργαλείο και με το rufus), όταν προσπάθησα να τα φορτώσω από το bios μου δείχνει για  λίγα λεπτά (4-5) την εικόνα της εγκατάστασης των windows 10  αλλά μετά σβήνει και ξανά πάλι το ίδιο χωρίς να μου βγάζει μενού για εγκατάσταση. Δοκίμασα με 2 διαφορετικά usb (3.0 & 2.0) δοκίμασα και με dvd αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Υπάρχει περίπτωση να μπουν ή να το παρατήσω ;


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Στο internet με λίγο ψάξιμο βλέπω χρήστες που έχουν περάσει windows 10 σε αυτή την mobo.

Μήπως για κάποιο λόγο έχει γίνει corrupted το iso, δεν το ξανακατεβάζεις ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mbr το έχω γιατι με gpt κολλούσε στην αρχική σελίδα στο bios και δεν έβλεπε καν το φλασάκι.
Ως προεπιλεγμένο το εργαλείο της microsoft μου βγάζει την 64bit έκδοση είδα, τώρα έβαλα να κατέβουν και οι 2. Να δοκιμάσω και με 32bit μπας και γίνει δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, thanosgk13 είπε

Ως προεπιλεγμένο το εργαλείο της microsoft μου βγάζει την 64bit έκδοση είδα, τώρα έβαλα να κατέβουν και οι 2. Να δοκιμάσω και με 32bit μπας και γίνει δουλειά;

Εφόσον έχεις επεξεργαστή 64bit δεν βλέπω τον λόγο να βάλεις 32bit, δεν πιστεύω ότι σκαλώνει γι` αυτόν τον λόγο η εγκατάσταση.

 

 

Επεξ/σία από htaccess
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, htaccess είπε

Εφόσον έχεις επεξεργαστή 64bit δεν βλέπω τον λόγο να βάλεις 32bit, δεν πιστεύω ότι σκαλώνει γι` αυτόν τον λόγο η εγκατάσταση.

Μόλις δοκίμασα με τα 32αρια και με βάζει κανονικά για την εγκατάσταση, μου φαίνεται περίεργο και εμένα πάντως εφόσον είχε ήδη περασμένα πάνω τα 64bit windows 7 γιατί δεν δέχεται τα 10. Τέλος πάντων θα κάνω μία τελευταία δοκιμή αύριο ξανά κατεβάζοντας τα 64αρια (ξανά μπας και ήταν corrupted) αλλιώς θα περάσω αναγκαστικά τα 32... Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο bios update που έχει πάρει η συγκεκριμένη είναι πριν το 2012 (από ότι θυμάμαι) και το έχω κάνει ήδη, δεν μπορώ να βρω ουτε drives γενικά για την συγκεκριμένη μητρική. Tέσπα θα συμβιβαστώ με τα 32αρια έτσι και αλλιώς για απλή χρήση προορίζεται το μηχάνημα (σερφάρισμα και καμία ταινία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι άστο με 32άμπιτα. Πάντως με παραξενεύει που η afox στο site της έχει ξεγράψει τελείως τα legacy προϊόντα της ή τουλάχιστον δε μπορώ να βρω κάτι για legacy υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγο ψάξιμο για την afox βλέπω ότι είναι/ήταν θυγατρική της foxconn, σε κάποια μοντέλα ταιριάζουν και οι drivers αναφέρουν σε διάφορα forums.

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Αν είναι έτσι άστο με 32άμπιτα. Πάντως με παραξενεύει που η afox στο site της έχει ξεγράψει τελείως τα legacy προϊόντα της ή τουλάχιστον δε μπορώ να βρω κάτι για legacy υποστήριξη.

+1 για τα 32bit. 

Πολύ λίγες εταιρίες (dell... acer..) πλέον παρέχουν υποστήριξη στα παλαιότερα μηχανήματα σε drivers,  και αυτό βέβαια χωρίς αναβαθμίσεις, από το τίποτα όμως, κάτι είναι και αυτό.

Σε αναζήτηση drivers (και όχι μόνο) σε αρκετές περιπτώσεις με έχει σώσει το web.archive.org , αρκεί να βρεις το σωστό link που ήταν ανεβασμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...