Προς το περιεχόμενο

ASUS TUF Gaming X570-Plus Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραιο το Review Κωστα.

Την εχω μερικες μερες και εγω στα χερια μου και αλλη μια για τον αδερφο μου που εχει ενα κιτακι Micron Edie και θα στησουμε τις επομενες μερες.

Στα θετικα οπως ειπες και εσυ το RAM OC.Με  Samsung B-Die επιασα 3800Mhz απο το πρωτο boot και με ελαχιστα CMOS reset κατα την διαρκεια της ευρεσης των καταλληλων timings.

Kαποια πραγματα που με χαλασαν:

1)Τραγικο οτι σε μητρικη 200+ ευρω δεν εχουν βαλει button CMOS reset και εχουν διπινο για την συγκεκριμενη δουλεια χωρις να  περιλαμβανουν την γεφυρα.

2)Περα απο θερμοκρασια VRM οπως αναφερεις στο βιντεο δεν δειχνουν τα Ηwinfo -Ryzen master ουτε το DRAM Voltage.

3)Λιγα Usb ports στο πισω μερος σε σχεση τουλαχιστον με την Gigabyte AX370 gaming 5.

4)Δεν εχει επιλογη στο bios να κλεινεις το fanaki τελειως η να το βαζεις να ενεργοποιειται απο μια θερμοκρασια και πανω. Θα δειξει το ποσο θα αντεξουν αυτα τα φανακια οσο περναει ο καιρος.

Ελπιζω να μην τρεχουμε για RMA λογω fan :D

Σε συγκριση με την Gigabyte(AX370) μπορω να πω οτι σε RAM ΟC δεν ειδα ιδιατερες διαφορες.Iδια ρευματα με ιδια περιπου αποτελεσματα.Περιμενα να εχω λιγο καλυτερες συχνοτητες στο CPU λογω Χ570 σε σχεση με το Χ370 κατι που δεν εγινε αλλα περιμενουμε στο μελλον με καινουργια BIOS αν θα υπαρξει βελτιωση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 1.3power είπε

1)Τραγικο οτι σε μητρικη 200+ ευρω δεν εχουν βαλει button CMOS reset και εχουν διπινο για την συγκεκριμενη δουλεια χωρις να  περιλαμβανουν την γεφυρα.

 

Kλασσικο της ASUS, γι αυτο και δεν το ανεφερα.

 

28 λεπτά πριν, 1.3power είπε

2)Περα απο θερμοκρασια VRM οπως αναφερεις στο βιντεο δεν δειχνουν τα Ηwinfo -Ryzen master ουτε το DRAM Voltage.

 

Ομολογω οτι δεν το ειχα παρατηρησει καν, μιας και ειναι απο τα πραγματα που δεν κοιτα συνηθως :P . Eυχαριστω για την αναφορα παντως!

 

29 λεπτά πριν, 1.3power είπε

3)Λιγα Usb ports στο πισω μερος σε σχεση τουλαχιστον με την Gigabyte AX370 gaming 5.

Aν και ισχυει, για να το λαβω υπ'οψην μου σε review πρεπει να ειναι καπως απαραδεκτο. Με 6 που σου βγαζει δεν νομιζω να εχει καποιος χρηστης προβλημα, περα απο extreme περιπτωσεις.

 

32 λεπτά πριν, 1.3power είπε

4)Δεν εχει επιλογη στο bios να κλεινεις το fanaki τελειως η να το βαζεις να ενεργοποιειται απο μια θερμοκρασια και πανω. Θα δειξει το ποσο θα αντεξουν αυτα τα φανακια οσο περναει ο καιρος.

Κοιτα, συνηθως οσο μικροτερα τοσο πιο δυσκολο να τα σκοτωσεις λεει η εμπειρια μου. Φαντασου εχω τετοιο φανακι απο το 1995 το οποιο εχει κλεισει μια 20ετια δουλειας. Τωρα τι να πω, μπορει να κατσε η στραβη και να πεθανει, αλλα νομιζω πως μαλλον θα ζησει περισσοτερο απο οτι αλλα κομματια της μητρικης και σιγουρα παραπανω απο το χρονικο διαστημα που θα θεωρειται relevant η πλατφορμα.

 

34 λεπτά πριν, 1.3power είπε

Σε συγκριση με την Gigabyte(AX370) μπορω να πω οτι σε RAM ΟC δεν ειδα ιδιατερες διαφορες.Iδια ρευματα με ιδια περιπου αποτελεσματα.Περιμενα να εχω λιγο καλυτερες συχνοτητες στο CPU λογω Χ570 σε σχεση με το Χ370 κατι που δεν εγινε αλλα περιμενουμε στο μελλον με καινουργια BIOS αν θα υπαρξει βελτιωση.

Αυτο το βλεπεις στο max frequency. Αν δεν εχεις δοκιμασει και στα 2 να δεις που μαξαρουν, τοτε δεν μπορεις να κρινεις. Αυτο που λες περι CPU, μονο σε περιπτωσεις οπου το VRM απλως δεν ηταν αρκετο για τον CPU και τραβαγε τα χιλια ζορια. Γενικα απο μητρικη σε μητρικη το CPU OC δεν αλλαζει και αν αλλαξει ειναι για κανα 10MHz.
Παντως η μητρικη ξερω οτι παιζει 5GHz RAM με καταλληλο κιτακι, απο γνωστο μου, και μαλλον παει και παραπανω. Η Gaming Pro Carbon μου αντιστοιχα μαξαρει στα 4733 φαντασου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fanάκια στις asus είναι όλα delta btw, κομματάκι χλωμό να πεθάνουνε.😂 Αλλά το έχω σίγουρο ότι μελλοντικά κάποια στιγμή θα αρχίσουν να τσιρίζουν τα καλοκαίρια. Και μένα το PCH temp στους ~63 είναι αυτή τη περίοδο και οφείλεται στο ότι η asus έχει βλαμμένο placement και το καλύπτουν οι 2slotές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
7 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Σε αναζήτη nvme ( ή m2), τι προτείνετε σε 1 TB και value for money? (το πολύ 200 ευρώ). Σε ποια θύρα να την κουμπώσουμε>?

Σε αυτή που είναι πάνω από τη κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilos είπε

Σε αυτή που είναι πάνω από τη κάρτα γραφικών.

Στο πάνω m2 port, σωστα?

Προσανατολιζομαι για δίσκο  pcie gen 4 nvme. Ποιον προτείνεις?

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2020 στις 11:44 ΜΜ, Xorxhs! είπε

Σε ποια θύρα να την κουμπώσουμε>?

Εγώ θα την κούμπωνα στην κάτω θύρα μιας και έχει την παθητική ψύξη και για να μην τρώει τη ζέστη της κάρτας γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...