Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ


Γιώργος Γ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω 2 θέματα με το ίντερνετ σπίτι μου, από τα οποία το 1 εμφανίστηκε την τελευταία εβδομάδα και είναι αφόρητο. 

1) Κάθε βράδυ, την ίδια ακριβώς ώρα (με 1 ώρα διάφορα από χειμερινή σε θερινή ώρα), η σύνδεση πέφτει για μερικά δευτερόλεπτα και έρχεται στα κανονικά της μετά. Ασύρματη και ενσύρματη.

2) Εδώ και ακριβώς 1 εβδομάδα, σε τυχαίες στιγμές που, πολλές φορές, λαμβάνουν χώρα κάθε 5 λεπτά, πέφτει για 1 λεπτό η παροχή. Όπως και παραπάνω, αλλά σε τυχαίες στιγμές, πολλές φορές μεγάλης συχνότητας. 

Να αναφέρω πως έχουμε σύστημα συναγερμού στο σπίτι μου, αλλά δεν χρησιμοποιούμε πια τις υπηρεσίες της εταιρίας security που μας έβαλε τον συναγερμό (και παρείχε υπηρεσίες ασφαλείας για ένα διάστημα). 

Τι μπορεί να προκαλεί τα προβλήματα αυτά (και κυρίως το 2ο, γιατί το 1ο μπορώ να το αγνοήσω, με κατάλληλο προγραμματισμό των δραστηριοτήτων μου) ? Να έχω μια πρώτη εικόνα των πιθανών αιτιών, μέχρι να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε ή να προσλάβουμε τεχνικό για να δει τι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις τσεκαρει τα errors του router? crc, hec...

το οτι πεφτει η γραμμη συγκεκριμενη ωρα παραπεμπει σε ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη που προερχεται πχ απο ενα κλιματιστικο, απο λαμπες δεη κτλ κτλ. που αναβουν συγκεκριμενη ωρα.

αν εχεις πολλα errors στη γραμμη εχει να κανει με τη γραμμη και το δηλωνεις βλαβη για ελεγχο.

βεβαιωσου οτι εχεις σωστη συνδεσμολογια και δεν υπαρχουν εμφανεις υγρασιες σε πριζακια και χωνευτα κουτακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Το ότι δεν χρησιμοποιείς τον συναγερμο γιατί έκοψες την συνδρομή στην εταιρεία security, δεν σημαίνει πως ο συναγερμος δεν προσπαθεί να στειλει το timer test το οποίο είναι συνηθώς μια φορα την ημέρα συγκεκριμένη ωρα … το βράδυ συνηθώς. αν εχει και αλλά σφάλματα ο συναγερμος θα προσπαθήσει να στειλει ενημέρωση σε τυχαίες στιγμές .απόσυνδεσαι την τηλεφωνική γραμμή από τον συναγερμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 2MikronS είπε

φιλτρο στο συναγερμο βαλε ή αλλαξε το αν εχεις.

Τι φίλτρο ? Σόρρυ για την ερώτηση, αλλά το φίλτρο είναι φυσικό εξάρτημα ή κάποιου είδους προγραμματισμός στον συναγερμό του σπιτιού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αυτα που ερχονται στο κουτι με το ρουτερ που σου δινει ο provider που εχουν adsl filters-splitters μεσα.

 

https://www.google.com/search?q=adsl+filters&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjL-eDx19_mAhVFQxUIHYFKCkEQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1164&bih=606&dpr=1.1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 2MikronS είπε

Σαν αυτα που ερχονται στο κουτι με το ρουτερ που σου δινει ο provider που εχουν adsl filters-splitters μεσα.

https://www.google.com/search?q=adsl+filters&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjL-eDx19_mAhVFQxUIHYFKCkEQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1164&bih=606&dpr=1.1

Επειδή νωρίτερα είχες πει να αλλάξω τέτοιο πράγμα στον συναγερμό, πώς πρόκειται να γίνει αυτό ? Όλη η καλωδίωση του συναγερμού είναι μέσα στον τοίχο. Αν εννοείς να αλλάξω splitter στη σύνδεση modem & τηλεφώνου, εύκολα γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το σπλιττερ μοντεμ τηλ. που λες εσυ........ δε δινει και στο συναγερμο? Αν ναι τοτε αλλαξε αυτο, αν οχι το καλωδιο του συναγερμου καπου καταληγει και πρεπει να καταληγει σε καποιο φιλτρο ή σπλιττερ. Αλλαξε το.

Επεξ/σία από 2MikronS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2020 στις 10:42 ΠΜ, 2MikronS είπε

Αυτο το σπλιττερ μοντεμ τηλ. που λες εσυ........ δε δινει και στο συναγερμο? Αν ναι τοτε αλλαξε αυτο, αν οχι το καλωδιο του συναγερμου καπου καταληγει και πρεπει να καταληγει σε καποιο φιλτρο ή σπλιττερ. Αλλαξε το.

Απ' όσο έχω δει, μόνο καλώδια τηλεφώνου και internet υπάρχουν εξωτερικά. Τα αντίστοιχα του συναγερμού πρέπει να είναι όλα εντοιχισμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε φαίνεται να το κατέχεις πολύ, φώναξε έναν μάστορα να σου καταργήσει την καλωδίωση του συναγερμού με τη τηλεφωνική γραμμή και να σου συμμαζέψει λίγο τις καλωδιώσεις, να ελέγξει για τυχόν τσακισμένα, τραυματισμένα ή προβληματικά συνδεδεμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...