Προς το περιεχόμενο

Μικρής χωρητικότητας δίσκος σε notebook.


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω εδώ και τρία χρόνια ένα notebook της asus (vivobook το ονομάζει η asus) το οποίο έχει μόλις 16 giga σκληρό, windows 10. Εδώ και πολύ καιρό λόγω που είναι υπερφορτωμένο (παίζει να είναι μόνο από τα windows) δεν μπορώ ούτε ενημερώσεις να του κάνω ούτε offiψe να εγκαταστήσω κ.λ.π. Είναι φουλ. Του έχω βάλει μια microsd μπας και κατάφερνα να εγκαταστήσω μέσω αυτής τα ms office, αλλά τίποτα. Ή τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα κάτι.Εννοείται πως σαν αρχείο τα έχω  στην κάρτα προκειμένου να μην επιβαρυνθεί ο σκληρός. Έχει περάσει πολύς καιρός και δεν θυμάμαι τι μήνυμα έβγαζε κατά την εγκατάσταση.

Η σκέψη που κάνω προκειμένου να το κάνω πιο λειτουργικό (τουλάχιστον με βάση τις δικές μου ανάγκες) είναι μήπως το κάνω φορμάτ και μετά με κάποιο τρόπο που δεν γνωρίζω, να κάνω λειτουργική την microsd ώστε ουσιαστικά αυτή να είναι ο σκληρός μου. Μπορεί να είναι και άκυρη η σκέψη, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να δώσει καμιά συμβουλή γιατί είναι κρίμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@xronis Υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα στο internet με τίτλο Asus Vivobook SSD upgrade αλλά δεν ξέρω αν αναφέρονται στο ίδιο μοντέλο με το δικό σου. Αν μπορείς να αντικαταστήσεις τον 16gb με ένα μεγάλο SSD θα είναι ότι καλύτερο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎02‎/‎01‎/‎2020 στις 11:13 ΠΜ, snbblp είπε

ΩΧ !

Δεν υπάρχει υποδοχή, το τσιπάκι του "δίσκου είναι κολλημένο πάνω στον μητρική.

Άρα δεν υπάρχει λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, xronis είπε

Άρα δεν υπάρχει λύση;

 

Μόβη λύση εξωτερικό SSD με θήκη, όπως πχ αυτό:

https://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/ASUS/vivobook-e200ha

 

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αν ισχύει αυτό τι να πώ;

απορώ πως είναι δυνατόν κάποιοι να πουλάνε (ή πουλούσαν) υπολογιστή με windows 10 και 16GB σκληρό.

Και άντε αυτοί μπορούν να πουλάνε ό,τι θέλουν. Ποιοι πήγαιναν και πετούσαν τα λεφτά τους σε τέτοιες μπακατέλες. Μα με 16 GB δε μπορούν καν να δουλέψουν τα windows, τόσο μάλλον να εγκαταστήσεις και κάτι άλλο. Πραγματικά τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Muhammad είπε

Εντάξει αν ισχύει αυτό τι να πώ;

απορώ πως είναι δυνατόν κάποιοι να πουλάνε (ή πουλούσαν) υπολογιστή με windows 10 και 16GB σκληρό.

Και άντε αυτοί μπορούν να πουλάνε ό,τι θέλουν. Ποιοι πήγαιναν και πετούσαν τα λεφτά τους σε τέτοιες μπακατέλες. Μα με 16 GB δε μπορούν καν να δουλέψουν τα windows, τόσο μάλλον να εγκαταστήσεις και κάτι άλλο. Πραγματικά τραγικό.

Δελεαστική τιμή + άγνοια για το αντικείμενο = δώρο σε "δικό σου" άνθρωπο που λέει ότι χρειάζεται "κάτι τέτοιο"

Τις εταιρείες βάρα. Όχι τους αγοραστές

11 ώρες πριν, snbblp είπε

Μόβη λύση εξωτερικό SSD με θήκη, όπως πχ αυτό:

https://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/ASUS/vivobook-e200ha

Στάνταρ είναι αυτό; Γιατί μου φαίνεται αναφέρεται σε άλλο μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xronis είπε

Δελεαστική τιμή + άγνοια για το αντικείμενο = δώρο σε "δικό σου" άνθρωπο που λέει ότι χρειάζεται "κάτι τέτοιο"

Τις εταιρείες βάρα. Όχι τους αγοραστές

Στάνταρ είναι αυτό; Γιατί μου φαίνεται αναφέρεται σε άλλο μοντέλο

Παίρνει εξωτερικό SSD, που ωστόσο γίνεται πρώτος και bootable. Δεν υπάρχει άλλη λύση, το SSD είναι on-board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...