Προς το περιεχόμενο

Ο νέος AMD Ryzen Threadripper 3990X είναι ένα τέρας 64 πυρήνων και 128 threads!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/1/2020 στις 8:49 ΜΜ, georgepppo είπε

 

για γραφεία συμφέρουν και με το παραπάνω, η μάνα μου λογίστρια είναι και πήρε ένα pc να κάνει την δουλειά της με 100 ευρώ μια χαρά επειδή της χάλασε το παλιό δεν χρειάζεσαι για δουλειά γραφείου κάτι παραπάνω απο i3/4gb ram σε office και παρόμοια προγράμματα.

 

ανάλογα τη περίπτωση, αν κλείνεις διαρκώς πράγματα όχι , μέσα στη μέρα μπορεί και να κολλήσει το σύμπαν 

με μερικά excel έγινες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Βάζουν HEDT στο Cloud και δεν το ήξερα; χαχαχαχαχαχαχ 

Είπαμε όλοι έχουν μια άποψη είναι σαν τις ….. 

Αυτό είναι το αστείο πως πλέον οι HEDT της AMD κοντράρουν τους Server CPUs της Intel σε όλους τους τομείς, εκεί τους κατάντησαν :)

Για μικρές business είναι τέλεια, ECC Support έχουν κανονικότατα. Για μεγάλες business βάζεις Epyc, επιλογές υπάρχουν και μάλιστα κάτω από την μισή τιμή του ανταγωνισμού.

Δεν γνωρίζεις δεν πειράζει αλλά τουλάχιστον να το παραδεχθείς δεν είναι κακό. Αλλά μην λέμε τώρα πως η MS και το Amazon δεν έχουν ιδέα, μα τον Δία.

22 ώρες πριν, MTX είπε

δεν είναι θέμα σιγουριάς ούτε εσχεμένα γίνετε , τόσο μπορεί να δώσει πλέον αυτή η αρχιτεκτονική .. το έχουνε ξεζουμίσει κιόλας όσο δεν πάει , και δεν είναι και άσχημα τα αποτελέσματα άμα κάτσεις και το σκεφτείς για 14nm ,

όμως άμα δεν κάνουνε κάποια κίνηση τώρα πριν τι σειρά 4000 μετά δεν ξέρω τι θα γίνει , ελπίζω να έχουνε κάποιο άσο στο μανίκι τους , αλλιώς δεν τους βλέπω καλά ούτε αυτούς ούτε εμάς ,

όταν μια εταιρία ξεφεύγει πολύ από την άλλη σημαίνει μονοπώλιο και μετά ακριβές τιμές , και ότι μας έκανε η intel τόσα χρονια θα μας το κάνει η AMD άμα παίζουν μπάλα μονοι τους

Δεν γίνεται να ξεφύγει η AMD, ακόμα και 5 χρόνια συνεχόμενα να κυριαρχούσε στην αγορά σε όλους τους τομείς έχει τόσους κολλημένους με την Intel που με το ζόρι θα ήταν το market share στο 50%

Και από την άλλη η Intel θα απαντήσει, απλά σε 3 χρόνια από τώρα μέχρι να φτιάξουν νέο arch.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Αυτό είναι το αστείο πως πλέον οι HEDT της AMD κοντράρουν τους Server CPUs της Intel σε όλους τους τομείς, εκεί τους κατάντησαν :)

Για μικρές business είναι τέλεια, ECC Support έχουν κανονικότατα. Για μεγάλες business βάζεις Epyc, επιλογές υπάρχουν και μάλιστα κάτω από την μισή τιμή του ανταγωνισμού.

Δεν γνωρίζεις δεν πειράζει αλλά τουλάχιστον να το παραδεχθείς δεν είναι κακό. Αλλά μην λέμε τώρα πως η MS και το Amazon δεν έχουν ιδέα, μα τον Δία.

Σύνελθε , δε θα δεις σε κανένα datacenter desktop CPU. Και i7 να έβαζες θα έπαιζε , για λίγο. Άλλο εργαλείο ο EPYC και ο Xeon και άλλο τα desktop κομμάτια. Δεν περνάνε τους ίδιους ελέγχους.

Σύγκριση για datacenter θα κάνεις μόνο με τα αντίστοιχα κομμάτια. Για εμένα που δεν έχω καμιά ιδιαίτερη καήλα αν έχεις AMD ή Intel η ανακοίνωση και η σύγκριση μεταξύ ενός HEDT και ενός Server CPU μόνο γέλια προκαλεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MTX είπε

Εγώ πιστεύω ότι η ιντελ με τη σειρά 10 θα κλείσει το κύκλο στα 14nm. έχει κορεστεί δεν μπορεί να δώσει κάτι επιπλέον , από του χρόνου θα δούμε νέα αρχιτεκτονική, άμεσος μετά τη σειρά 4000 της amd θα το ανακοίνωσει , λογικά μπρος το τέλος του τρέχοντος έτους

Άμα είχαν να δείξουν κάτι θα το είχαν κάνει τούμπανο θα το διέδιδαν παντού. Αντιθέτως κάνουν refresh τα ίδια και τα ίδια με +100Mhz που άμα τα πιάσει (Velocity) και θα κάνουν outsource την παραγωγή στην Samsung

https://www.notebookcheck.net/Intel-is-outsourcing-14-nm-CPU-production-to-Samsung-s-foundries-to-ease-the-shortages.444990.0.html

μέχρι εκεί κατάντησαν αυτοί που δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουν κάτι τέτοιο.

Έχουν θέμα και με arch και με node και συνήθως ένα νέο arch θέλει 5 με 6 χρόνια όποτε άμα ξεκίνησαν το νέο arch επί αρχές Ryzen λογικά θα δούμε κάτι ανταγωνιστικό από την Intel το 2023.

32 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Σύνελθε , δε θα δεις σε κανένα datacenter desktop CPU. Και i7 να έβαζες θα έπαιζε , για λίγο. Άλλο εργαλείο ο EPYC και ο Xeon και άλλο τα desktop κομμάτια. Δεν περνάνε τους ίδιους ελέγχους.

Σύγκριση για datacenter θα κάνεις μόνο με τα αντίστοιχα κομμάτια. Για εμένα που δεν έχω καμιά ιδιαίτερη καήλα αν έχεις AMD ή Intel η ανακοίνωση και η σύγκριση μεταξύ ενός HEDT και ενός Server CPU μόνο γέλια προκαλεί. 

Είναι απίστευτο πως καταφέρνεις να αλλάζεις το τέρμα κάθε τρεις και λίγο

HEDT AMD > HEDT Intel

Server AMD > Server Intel

Είναι απλά τα πράγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

 

Δεν γίνεται να ξεφύγει η AMD, ακόμα και 5 χρόνια συνεχόμενα να κυριαρχούσε στην αγορά σε όλους τους τομείς έχει τόσους κολλημένους με την Intel που με το ζόρι θα ήταν το market share στο 50%

Και από την άλλη η Intel θα απαντήσει, απλά σε 3 χρόνια από τώρα μέχρι να φτιάξουν νέο arch.

και η amd είχε πάρει την κάτω βόλτα στους επεξεργαστές άσχημα και για πολύ αλλά έκανε το comeback και επανήλθε πολύ πιο ανταγωνιστική και επικερδής με το 100% του μεριδίου στις κονσόλες και ένα συνεχώς αυξανόμενο στους υπολογιστές.

δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgepppo είπε

και η amd είχε πάρει την κάτω βόλτα στους επεξεργαστές άσχημα και για πολύ αλλά έκανε το comeback και επανήλθε πολύ πιο ανταγωνιστική και επικερδής με το 100% του μεριδίου στις κονσόλες και ένα συνεχώς αυξανόμενο στους υπολογιστές.

δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.

Δεν είπα πως δεν θα κάνουν το comeback αλλά θέλουν χρόνια ακόμα, η AMD από την εποχή του FX τους πήρε +5 τόσο θέλει μία αρχιτεκτονική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Σύνελθε , δε θα δεις σε κανένα datacenter desktop CPU. Και i7 να έβαζες θα έπαιζε , για λίγο. Άλλο εργαλείο ο EPYC και ο Xeon και άλλο τα desktop κομμάτια. Δεν περνάνε τους ίδιους ελέγχους.

Σύγκριση για datacenter θα κάνεις μόνο με τα αντίστοιχα κομμάτια. Για εμένα που δεν έχω καμιά ιδιαίτερη καήλα αν έχεις AMD ή Intel η ανακοίνωση και η σύγκριση μεταξύ ενός HEDT και ενός Server CPU μόνο γέλια προκαλεί. 

Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με τις μπλε οθόνες και την αξιοπιστία που είπες εξαρχής;;

Είπες μια μέγιστη χαζομάρα και τώρα προσπαθείς να αλλάξεις θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με τις μπλε οθόνες και την αξιοπιστία που είπες εξαρχής;;

Είπες μια μέγιστη χαζομάρα και τώρα προσπαθείς να αλλάξεις θέμα.

Παραθέτω τι έγραψε:

"Θα πάει ο ΙΤ και θα του πει, έχουμε μία προσφορά για να εξοπλίσουμε την εταιρεία (ας πούμε 30 υπολογιστές)

Η μία είναι στα 600.000€ και η άλλη στα 120.000€, ποια θα προτιμήσει ο Διευθυντής ; Θα επιλέξει την 120.000€ για να φανεί μάγκας στο Δ.Σ. πως κάνει οικονομικές επικερδής επιλογές. Προφανώς και ο ΙΤ πρέπει να του ξεκαθαρίσει πως όχι απλά είναι φθηνότεροι κατά 480.000€ αλλά +30% γρηγορότεροι, χωρίς να αναφέρουμε το γεγονός πως παίρνεις παραπάνω threads με λιγότερα χρήματα, λιγότερους υπολογιστές (άρα και χαμηλότερο κόστος συντήρησης στο μέλλον), χαμηλότερη κατανάλωση που αυτό σημαίνει χαμηλότερες θερμοκρασίες και δεν χρειάζονται τόσο ακραία ψύξη. Όταν μιλάμε για τέτοια PC μετράει και το conditioning. Μετράνε και άλλα πράγματα βέβαια όπως ανάφερε ο zx1234r, η υποστήριξη μνήμες έως 2TB."

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια αν και μάλλον δεν υπάρχει λόγος:

Πιστεύεις ότι οι εταιρείες αγοράζουν μηχανήματα βάσει κόστους μόνο; Θα πάει ο άλλος να παίξει το κεφάλι του κορώνα γράμματα με ένα HEDT CPU για δουλειές που δε φτιάχτηκε; Ή πιστεύεις πως οι εταιρείες θα τον αγοράσουν για τα μηχανήματα του λογιστηρίου;  Σοβαρά τώρα πιστεύεις και εσύ πχ ότι αυτός κάνει για virtualization host;  Ξέρεις τι θα πάθει ο "μανατζερ" όταν σκάσει το πρώτο ενώ έκανε render 6 ώρες δουλειά με deadline; 

Δε βλέπεις που η AMD είναι ΑΚΟΜΗ ανύπαρκτη στο Workstation; Για τους Server δε μιλάω καν....

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα η κανεις οτι δε καταλαβαινεις η οντως δε καταλαβαινεις..
Και γραφεις ο ιδιος, απο κατω για μπλε οθονες και μιλας για αναξιοπιστια ως απαντηση στου phoenix.
Και σε ρωταω, εχεις τιποτα πηγες για αυτο που λες η απλα ετσι ;

Δε μπορω να σου απαντησω σαν ITas η σαν manager εταιριας γιατι απλα ΔΕΝ ειμαι. Θα σου μιλησω σαν επαγγελματιας του χωρου μου. Σε productivity λοιπον για βαριες δουλειες, εχουμε και threadrippers και τελευταιους ryzen και τωρα στηνουμε εναν 3970x. 

Επισης αυτο που βλεπω ειναι οτι η AMD πουλαει σαν τρελη και μεγαλες εταιριες στρεφονται προς αυτην. Κατι θα ξερουν δε μπορει..
Κατι τελευταιο..Γιατι θεωρεις σιγουρο οτι θα σκασει ο amd ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Τωρα η κανεις οτι δε καταλαβαινεις η οντως δε καταλαβαινεις..
Και γραφεις ο ιδιος, απο κατω για μπλε οθονες και μιλας για αναξιοπιστια ως απαντηση στου phoenix.
Και σε ρωταω, εχεις τιποτα πηγες για αυτο που λες η απλα ετσι ;

Δε μπορω να σου απαντησω σαν ITas η σαν manager εταιριας γιατι απλα ΔΕΝ ειμαι. Θα σου μιλησω σαν επαγγελματιας του χωρου μου. Σε productivity λοιπον για βαριες δουλειες, εχουμε και threadrippers και τελευταιους ryzen και τωρα στηνουμε εναν 3970x. 

Επισης αυτο που βλεπω ειναι οτι η AMD πουλαει σαν τρελη και μεγαλες εταιριες στρεφονται προς αυτην. Κατι θα ξερουν δε μπορει..
Κατι τελευταιο..Γιατι θεωρεις σιγουρο οτι θα σκασει ο amd ?

Ρε άνθρωπε θα με τρελάνεις; Πάνε μια βόλτα από τις μεγάλες εταιρείες και βρες μια σύνθεση με Threadripper να αγοράσουμε.  Πλάκα μου κάνεις τώρα; 

Έχετε και άποψη για τις αγορές των 500 χιλιάδων,  τρομάρα σας . Όταν μπορέσει ο ΙΤ μάνατζερ της κακιάς ώρας να βρει για να αγοράσει και να παιξει το κεφάλι του ,τα λέμε. Προς το παρόν παιρνει Xeon. 

Ε κάτι θα ξέρουν όλοι αυτοί ε;

 

Και που είσαι,  ριχτου μια και 2 ΤΒ RAM να δω κάτι. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, efkar είπε

δεν συγκινούμε, ο πιστός fx-8320 μου με βγάζει ακόμα ασπροπρόσωπο σε οποιαδήποτε εργασία του αναθέσω, και δεν τον έχω υπερχρονίσει ακόμα να γίνει χαμός

ποιος 8320...Εγω ακομα πριν λιγο ειχα 8120 και δεν κολλουσε σε τιποτα...Τον εδωσα μονο και μονο για να παω σε νεα γενια αλλιως ακομα θα τον ειχα ανετα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Τωρα η κανεις οτι δε καταλαβαινεις η οντως δε καταλαβαινεις..
Και γραφεις ο ιδιος, απο κατω για μπλε οθονες και μιλας για αναξιοπιστια ως απαντηση στου phoenix.
Και σε ρωταω, εχεις τιποτα πηγες για αυτο που λες η απλα ετσι ;

Δε μπορω να σου απαντησω σαν ITas η σαν manager εταιριας γιατι απλα ΔΕΝ ειμαι. Θα σου μιλησω σαν επαγγελματιας του χωρου μου. Σε productivity λοιπον για βαριες δουλειες, εχουμε και threadrippers και τελευταιους ryzen και τωρα στηνουμε εναν 3970x. 

Επισης αυτο που βλεπω ειναι οτι η AMD πουλαει σαν τρελη και μεγαλες εταιριες στρεφονται προς αυτην. Κατι θα ξερουν δε μπορει..
Κατι τελευταιο..Γιατι θεωρεις σιγουρο οτι θα σκασει ο amd ?

Θα απαντησεις για να κανουμε διαλογο η μπα; 
Α και που σαι. Δε μιλησα ποτε για 500 χιλιαδες ουτε ειπα οτι εχω αποψη. Στο τονισα και στην προηγουμενη μου απαντηση.  
Οποτε μαλλον αλλος θα μας τρελανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

Θα απαντησεις για να κανουμε διαλογο η μπα; 
Α και που σαι. Δε μιλησα ποτε για 500 χιλιαδες ουτε ειπα οτι εχω αποψη. Στο τονισα και στην προηγουμενη μου απαντηση.  
Οποτε μαλλον αλλος θα μας τρελανει 

Σε ρωτάω και εγώ,  όλοι οι OEM είναι βλάκες; Μέχρι προχτές έκαναν tune τον πυρήνα των Windows για να είναι ΟΚ ο AMD Και ακόμη κάνουν και εσύ μου λες να το πάρεις σε εταιρεία να σου βγάλει δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με τις μπλε οθόνες και την αξιοπιστία που είπες εξαρχής;;

Θέλει να σου πει ότι ο tr3990 δεν είναι σχεδιασμένος για 24/7 λειτουργία σε rack servers, πάρε για παράδειγμα τον epyc7742 που είναι, έχει 500mhz χαμηλότερα ρολόγια και 55w χαμηλότερο tdp, επίσης έχει και τα διπλά κανάλια μνήμης γιατί εξυπηρετεί άλλου είδους ανάγκες .

Πάντως κοίταγα τα spec του 3990 και ειδα 280w tdp !!!, βέβαια αν κρίνουμε ότι η amd δίνει το μέγιστο tdp που θα χρειαστεί η cpu σαν αριθμός δεν είναι τόσο τραγικός,σε καλύπτει μία ψύκτρα τύπου be quiet dark pro η ένα 360 aio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...