Προς το περιεχόμενο

SamCleaner - Η καθαρίστρια του android


dovecotDev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Σας παρουσιάζω την καθαρίστρια του android. Ένα μικρό προγραμματάκι σε Python3 και GTK3, το οποίο βοηθά στην αναζήτηση και αυτόματη διαγραφή εγκατεστημένων πακέτων (apk) σε συσκευές android. Είναι ανοικτό λογισμικό και ο κώδικας είναι αναρτημένος στο gitlab.

Μπορείτε να φτιάξετε τις δικές σας μαύρες λίστες και να το τρέχετε σε διάφορα android κινητά τηλέφωνα. Η βασική απαίτηση είναι ένα λειτουργικό adb.


Εδώ είναι το user interface:



screenshot.png.ddc52fcd28630d7da7b5052245d30565.png

 

Εδώ θα βρείτε τον κώδικα:

https://gitlab.com/samcleaner/samcleaner

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dovecotDev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, δεν απαιτεί root και λειτουργεί ως “front-end” για το adb, όπως γράφει και το άρθρο στο xda.

Το πρόβλημα που προσπάθησα να λύσω, είναι ο δύσχρηστος τρόπος λειτουργίας του adb, ειδικά όταν κάποιος πρέπει να διαγράψει πακέτα από πολλά τηλέφωνα. Καθώς και το πρόβλημα με το adb να μην αναφέρει το όνομα της εφαρμογής που αντιστοιχεί σε πακέτο apk.

Έτσι σε εταιρικό επίπεδο, μπορώ να καθαρίσω 10-20 καινούργια τηλέφωνα μέσα σε λίγα λεπτά, με μία μαύρη λίστα.

Σε προσωπικό επίπεδο, δεν θέλω με κάθε νέο τηλέφωνο να θυμάμαι τα πακέτα που διέγραψα στο προηγούμενο τηλέφωνο. Η μαύρη λίστα παραμένει μόνιμα και μπορώ να καθαρίσω και τα τηλέφωνα φίλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το σύνδεσμο. Όχι δεν ψάχνω για λίστες, καθώς η δικιά μου είναι επαρκής (μόνο samsung S εταιρικά τηλέφωνα). Επίσης, η λίστα μου είναι ήδη άκρως επιθετική και χαλάει σχεδόν τα πάντα (GPS, NFC, κλπ).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...