Προς το περιεχόμενο

Access point ή extender σε AP mode?


iced07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να συνδέσω ταυτόχρονα ενσύρματα στο ίντερνετ στο σαλόνι έναν υπολογιστή, το συνδρομητικό και ενδεχομένως ένα ps4. Το κεντρικό router θα βρίσκεται απέναντι σε  απόσταση  περίπου 3 μέτρα. 

Το καλώδιο περιμετρικά έχει απορριφθεί πανηγυρικά από την σύζυγο (έπεσε παντόφλα). 

 

Οπότε πότε θα ήθελα μια βοήθεια στο τι να επιλέξω ώστε να έχω όσο καλήτερη δυνατόν ταχύτητα σε προσιτό κόστος. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν να πάρω ένα tplink extender με pass through και να το ρυθμίσω σε AP mode και μετά να το ενώσω με ένα μικρό switch ώστε να έχω 2-3 port ethernet συνδεδεμένα χωρίς να βάζω βγάζω καλώδια. (εννοείται πως ήδη ξέρω ότι όσες συσκευές χρησιμοποιουν ίντερνετ την ίδια στιγμή μέσω switch και του extender πέφτει η απόδοση). Μετά είδα και wireless access point αλλά έχω μπερδευτεί τώρα και δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει για την δουλειά που θέλω. Εδώ τώρα θέλω την βοήθεια σας, όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα θα σε ένοιαζε στην περίπτωση που κάνεις μεταφορά μεγάλου όγκου δεδομένων απο το ένα στο άλλο. Αν π.χ. κάνεις streaming απο το pc στο ps4. Αν θέλεις δίκτυο μόνο για να σερφάρεις και να κάνουν οι συσκευές σου αυτά που θέλουν να κάνουν, η ασύρματη σύνδεση είναι αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Η ταχύτητα θα σε ένοιαζε στην περίπτωση που κάνεις μεταφορά μεγάλου όγκου δεδομένων απο το ένα στο άλλο. Αν π.χ. κάνεις streaming απο το pc στο ps4. Αν θέλεις δίκτυο μόνο για να σερφάρεις και να κάνουν οι συσκευές σου αυτά που θέλουν να κάνουν, η ασύρματη σύνδεση είναι αρκετή.

Εννοούσα απώλειες και ούτως ή άλλως το συνδρομητικό δεν έχει WiFi receiver, μόνο ethernet. 

2 ώρες πριν, Talepwros είπε

Δεν είναι στην ίδια φάση οι μπριζες και μπορεί να μην δουλέψει και ακόμα αν δουλέψει δεν θα είναι σωστή η απόδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ρούτερ απέναντι στα 3 μέτρα δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι καμμία ειδική συσκευή για να τα συνδέσεις.

Εκτός και αν το ρούτερ σου δεν διαθέτει wifi οπότε αλλάζει το πράμα.

ΑΚΥΡΟ.
Τώρα είδα ότι το συνδρομητικό δεν διαθέτει wifi.

Θα πάρεις ένα access point με θύρες ethernet.
Θα το εγκαταστήσεις δίπλα στις συσκευές σου, θα τις συνδέσεις σε αυτό με καλώδιο. (είναι καλύτερο από οποιοδήποτε wifi)
Θα συνδέσεις το access point ασύρματα στο router σου.
π.χ. https://www.skroutz.gr/comparelists/125?compare=14330784,13794425,14330461,18576769,7461708

Τα powerline είναι εξίσου καλή λύση, θα δουλέψουν και σε τριφασικό ρεύμα και δεν έχουν τα θέματα που είχαν παλιότερα.
Απλά είναι ποιό ακριβή λύση.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dpolal είπε

Με το ρούτερ απέναντι στα 3 μέτρα δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι καμμία ειδική συσκευή για να τα συνδέσεις.

Εκτός και αν το ρούτερ σου δεν διαθέτει wifi οπότε αλλάζει το πράμα.

ΑΚΥΡΟ.
Τώρα είδα ότι το συνδρομητικό δεν διαθέτει wifi.

Θα πάρεις ένα access point με θύρες ethernet.
Θα το εγκαταστήσεις δίπλα στις συσκευές σου, θα τις συνδέσεις σε αυτό με καλώδιο. (είναι καλύτερο από οποιοδήποτε wifi)
Θα συνδέσεις το access point ασύρματα στο router σου.
π.χ. https://www.skroutz.gr/comparelists/125?compare=14330784,13794425,14330461,18576769,7461708

Τα powerline είναι εξίσου καλή λύση, θα δουλέψουν και σε τριφασικό ρεύμα και δεν έχουν τα θέματα που είχαν παλιότερα.
Απλά είναι ποιό ακριβή λύση.

Είχα δει κάποια με μονή θύρα ethernet και αναρωτιόμουν πως θα συνδέσω εκεί 2-3 συσκευές... Αλλά μάλλον θα πάω σε ένα από τα δύο που μου πρότεινες. 

Ήθελα να ρωτήσω σε τι Mode θα λειτουργήσει? Λογικά όχι σε AP.

από λίγο που έχω κοιτάξει πιο πολύ σε client ή αν κάνω λάθος σε bridge. 

Γνωρίζεις για το συγκεκριμένο θέμα? 

Τι παίζει με τις ταχύτητες στα access point γιατί δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να επιλέξω . Με 2.4ghz ή 5ghz? Πχ μερικά γράφουν 600mb και στα χαρακτηριστικά λέει 100mb ταχύτητα 

Επεξ/σία από iced07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...