Προς το περιεχόμενο

Το Huawei P40 Pro θα διαθέτει κύρια κάμερα με αισθητήρα 52MP Quad Quad Bayer


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς και θα είναι ποιο βελτιωμένοι οι νέοι αισθητήρες στο s20 και στην κάθε άλλη ναυαρχίδα επίσης παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής για το τελικό αποτέλεσμα αν πχ το xiaomi mi note 10 είχε 855 πχ θα είχε λίγο καλύτερα αποτελέσματα σαφώς παίζουν και άλλα ρόλο αλλά παίζει και ο επεξεργαστής ένα ρολο. Το mi note 10 δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν κατέβει η τιμή του pro στα 350€ κάπου εκεί πάνω κάτω θα το σκεφτώ για αγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Looter είπε

Ναι φίλε μου , συμφωνώ θα είναι custom.

Και η διαφορά που θα κάνει σε σύγκριση με τον “απλό” αισθητήρα που θα φοράει το Xiaomi , το OnePlus , κλπ θα είναι 1-2 μονάδες παραπάνω στα αξιόπιστα τεστ του DxOMark. Και για αυτές τις 2 μονάδες θα σου ζητάνε 1.300-1-500 ευρώ.

https://www.dxomark.com/category/smartphone-reviews/
 

Ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω φέτος.

Σαφώς φίλε μου και δεν απευθύνεται για όλες τις τσέπες. Όποιος τα έχει το παίρνει και το χαίρεται. Η τιμή εκκίνησης θα είναι από 1150+ και βάλε για το Ultra σίγουρα. Η Huawai έχει κάνει σημαντική πρόοδο στο θέμα φωτογραφίας στα Smartphones  και της αξίζει πολλά μπράβο. Περιμένουμε να δούμε και την απάντηση της Sony για την φετινή ναυαρχίδα και τι αισθητήρες θα βάλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Σαφώς φίλε μου και δεν απευθύνεται για όλες τις τσέπες. Όποιος τα έχει το παίρνει και το χαίρεται. Η τιμή εκκίνησης θα είναι από 1150+ και βάλε για το Ultra σίγουρα. Η Huawai έχει κάνει σημαντική πρόοδο στο θέμα φωτογραφίας στα Smartphones  και της αξίζει πολλά μπράβο. Περιμένουμε να δούμε και την απάντηση της Sony για την φετινή ναυαρχίδα και τι αισθητήρες θα βάλει. 

Φίλε μου μια χαρά τα έχω, όπως και πολλοί ακόμα. Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ αξίζουν την αναβάθμιση από τα περσινά για να τα ξανασκασεις.. Εκεί είναι η ουσία και για αυτό υπάρχει και επιβράδυνση στην αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ας φτιαξουν λιγο την επεξεργασια των φωτο πρωτα και μετα ας βαλουν οσα mpx γουσταρουν..

Είναι κριμα με τοσο καλο hardware..

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα καλά και όλα ωραία από θέμα κάμερας και πιστεύω θα είναι για ακόμα μία φορά "κορυφή" το κινητό στο θέμα αυτό αλλά..

.. αλλά χωρίς google services και αν δεν λυθεί το θέμα η συζήτηση είναι θεωρητική καθώς ελάχιστοι θα το αγοράσουν στον δυτικό κόσμο. 

Οπότε οι καλές κάμερες είναι αναγκαίες συνθήκες αλλά όχι ικανές γιατί το ίδιο ισχύει για τα google services (είναι αναγκαία συνθήκη επίσης). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ίων Δραγούμης είπε

Ο Τράμπας θα μας στερήσει το διαμάντι αυτό και θα μείνω με το P30 Pro... 

Πάρε iPhone εγώ όταν δε μπόρεσα να αντικαταστήσω το mate πήρα iPhone.

Η χουαβει κει η απλ είναι σχεδόν μονόδρομος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Muscarius είπε

Πάρε iPhone εγώ όταν δε μπόρεσα να αντικαταστήσω το mate πήρα iPhone.

Η χουαβει κει η απλ είναι σχεδόν μονόδρομος.

Αν ξεφορτωθεί το τεράστιο notch θα αρχίσω να το σκέφτομαι αν και είχα πάντα μόνο android. Το notch σταγόνα του P30 pro δεν ενοχλεί σχεδόν καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει άλλα περιεχόμενα αυτό το νοτς και αξίζουν φουλ. Εγώ μετά το mate που συνήθισα την 3D αναγνώριση ήταν το μονόδρομος και ακόμα καλύτερο. Τι να κάνουμε αφού η σειρά mate και τα μεγάλα iPhone είναι μονόδρομος!

Επεξ/σία από Muscarius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Απο τις λίγες περιπτώσεις που το μέγεθος δεν μετράει...

Καλά όταν θα σας γλεντήσει στο dxomark η samsumg με το S20 μην κλάψετε

5 ώρες πριν, nickolas είπε

Αυτό που κάνει η Huawei είναι πιο σημαντικό.

1ον φαίνεται ότι έχει το μέγεθος πλέον να ζητάει από τη Sony custom λύσεις!!

2ον φαίνεται ότι θα προσφέρει πραγματικό full sensor readout για το βίντεο

3ον Η οξύτητα των φακών των κινητών δύσκολα μπορεί να δώσει πάνω από 50-60MP. Ίσως σε μια μικρή περιοχή στο κέντρο. Οπότε τα 100+ΜP θα δίνουν ίσως ένα μικρό πλεονέκτημα αν κάνει ψηφιακό zoom στο κέντρο αλλά όχι πολλά περισσότερα.

 

5 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Από ό,τι βλέπω θα έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος (1/33 ίντσες). Άρα τα εικονοστοιχεία αφού πέφτουν σε αριθμό θα είναι μεγαλύτερα και θα προσφέρουν καλύτερη απόδοση το βράδυ (τουλάχιστον με βάση τη φυσική του hardware).

Ο 108άρης αισθητήρας από την άλλη είναι πολύ μικρός για την ανάλυσή του... Θα έπρεπε να είναι πάνω από 1 ίντσα κανονικά. Απλά επένδυσαν στο software και έβαλαν μεγάλο αριθμό εικονοστοιχείων για "κράχτη". Χωρίς καλό software, θα είναι χάλια στις βραδυνές...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διδάξει και πάλι . Ευτυχώς με αυτήν την εταιρία ανέβασε τον ανταγωνισμό στης κάμερες και στης μπαταρίες . Άντε να σταματήσει το βιολί με τον εκβιασμό του Τραμπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos935 είπε

ισχυει... κι εγω ειδα απο κοντα το mi note 10 που εχει 108 mp και εβγαλα φωτο με iphone 7 φιλου και εδειχνε καλυτερα στο iphone....ααα και εχω huawei δεν ειμαι των iphone...για να προλαβω τα σχολια αυτα...απλα παρατηρηση κανω...

Άντε να δούμε τι θα διαβάσουμε ακόμα

2 ώρες πριν, Muscarius είπε

Έχει άλλα περιεχόμενα αυτό το νοτς και αξίζουν φουλ. Εγώ μετά το mate που συνήθισα την 3D αναγνώριση ήταν το μονόδρομος και ακόμα καλύτερο. Τι να κάνουμε αφού η σειρά mate και τα μεγάλα iPhone είναι μονόδρομος!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grimson είπε

Καλά όταν θα σας γλεντήσει στο dxomark η samsumg με το S20 μην κλάψετε

 

 

 

Πως θα μπορούσα να το πω όμορφα και οσο πιο κόσμια ;

Α ναι!

Το κατουραμε το DXO .

 

Στους υπόλοιπους φίλους.

Εαν μάθετε λίγο να καδραρετε λιγο το φως και ελαφρύ edit σε ενα καλο app (μονο για τις φωτογραφίες που θα κρατησετε) τοτε εαν και εφόσον έχετε κινητό μετα απο την γενιά s7 (ισως και ακομα πιο πισω) θα έχετε καλύτερο αποτέλεσμα με αυτα που είδη  έχετε στην κατοχή σας παρα εαν δε δώσετε καμια σημασία στα παραπάνω και συνεχίσετε τα τυχαία snapshot με τα καινούργια που έρχονται.

Υ.γ αναφέρομαι σε αυτούς που πράγματι δεν εφαρμόζουν τα παραπάνω αλλα όχι μόνο , σε αυτούς που ΚΑΙ παρόλαυτα δίνουν σημασια σε κούφια νούμερα specs και φυσικά δόλιους διευφθαρμενους ιστότοπους τύπου dxo .

Και ξερω ειστε αρκετοι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...