Προς το περιεχόμενο

Το Horizon Zero Dawn, ένα πρώην αποκλειστικό παιχνίδι του PS4, έρχεται στο PC


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Jophiel είπε

Το ολοκλήρωσα στο PS4 pro. Καλό, ωραία ιστορία και πολύ καλά γραφικά. Μετά το 60% του παιχνιδιού βαρέθηκα όμως. Είναι επαναλαμβανόμενο στο στιλ των τελευταίων Far Cry. Δε μπορώ να πω ότι θα το ξανάπαιζα. Καλά πέρασα, αλλά μέχρι εκεί. Εντυπωσιακά γραφικά που τρέχουν ομαλότατα στο κάτω του μετρίου hardware του PS4 pro στα 1080p/60 fps ή 4Κ/30 fps. Τα side missions είναι τα ίδια και τα ίδια, τύπου fetch quests.

Όσοι παίζουν RPGs κλασσικού τύπου καλύτερα να κοιτάξουν αλλού. Για τους λάτρεις των Action είναι πολύ καλό και η εξέλιξη του χαρακτήρα είναι απλή. Στο τέλος του παιχνιδιου και χωρίς καθόλου farming μου είχαν μείνει 2-3 skills που δεν είχα. Οπότε δεν το λες και παραμετροποίηση του χαρακτήρα...

Η ελευσή του στο PC ίσως σηματοδοτήσει μια νέα εποχή για τα exclusives των κονσολών... Μακάρι όλα τα exclusives των κονσολών να γίνουν time exclusives και να έρχονται, τελικά, και στα PCs.

Όπως παίζουν σε κονσόλα...

Πχ τo Witcher 3 σε PS4 pro, με τα τελευταία patches ήταν χάλια μάυρα σε σχέση με ένα PC. Στα γραφικά τα πράγματα δεν ήταν άσχημα, αλλά η έλλειψη στην επεξεργαστική ισχύ ήταν εμφανέστατη... Playable, αλλά το lag είχε την τιμητική του...

Τί να την κάνω την "παιχνιδάρα" αν δεν τραβάει το μηχάνημα...

Spoken like a true pc fanboy.Δεν πειραζει να θαβεις τα παιχνιδια που μετα ευχεσαι να βγαινουν και στο pc.Ισα ισα δειχνει αντικειμενικοτητα 🤭

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα ερθει στο pc και θα θελει 1,5κ μηχανημα για να μπορει να τρεχει ανθρωπινα με τετοια γραφικα...κονσολα και παλι κονσολα και pc για κανα moba μονο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, korakios said:

E, όχι, τώρα τσίμπησα ps4 κούτα στα 200Ε. Μια χαρά τιμούλα και το πρόβλημά μου είναι τι να πρωτοπαίξω :)

Persona 5/Uncharted/Last of us/Kingdom Hearts/God of War αν ψάχνεις για exclusives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DonVicious είπε

Persona 5/Uncharted/Last of us/Kingdom Hearts/God of War αν ψάχνεις για exclusives.

Μονο; Εχει πολλα παραπανω.

BLOODBORNE, Gran Turismo, Days Gone, Driveclub, Shadow of the Colossus, The Last Guardian, Knack 1 & 2, Ratchet & Clank, Wipeout Omega, Spiderman, Medievil, The Order, Gravity Rush 1& 2.

 

Και άλλα τόσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάρεις κονσόλα για να παίξεις μόνο το Horizon, ρόλο στην απόφαση σου θα παίξει το ότι με αυτήν θα μπορείς να παίξεις και λίγο Horizon και λίγο Uncharted και λίγο God of War και λίγο Spiderman και λίγο Persona και λίγο Last of Us κτλ κτλ οπότε κάθε μια αποκλειστικότητα βάζει το λιθαράκι της για να σε πείσει να αγοράσεις την κονσόλα. Όταν όμως η ζωή της κονσόλας φτάσει στο τέλος της, τότε ναι, δεν έχει νόημα να κρατάς κλειστό κάτι που πλέον δεν πουλάει στην πλατφόρμα σου. Το δίνεις στο pc και ξανά-διαφημίζεις τα δυνατά χαρτιά σου. Και δεν μιλάμε για ένα παιχνίδι απλό, θα θέλει καλό μηχάνημα για να παίξει, η decima engine βαράει στα αυτιά, δεν χαρίζει κάστανα, το digital foundry αρκεί για να μας πείσει για τις δυνατότητες της εν λόγω μηχανής γραφικών που κινεί και το death stranding.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polydoroskatharakis είπε

Και αντίστοιχα: Τι να την κάνω την παιχνιδάρα αν θέλει μηχάνημα του ενάμισι χιλιάρικου για να παίξει...

Ακομα δεν ειναι σιγουρο το εαν θα κυκλοφορησει το παιχνιδι στο Pc,ποσο μαλλον τι συστημα θα χρειαζεται και οι αλλοι μου βγαλανε και το πορισμα για το τι pc θα χρειαζεται.

Ναι ρε το πετυχατε.Παιχνιδι το οποιο τρεχει μεχρι και στο απλο Ps4,για να τρεξει στο PC θα θελει τουλαχιστον 2.5 χιλιαδες ευρω.

Ιδιες μπουρδες γραφανε καποιοι και για το Red Dead,οτι θελει PC 2000 για να το παιξεις και το παιχνιδι τρεχει αξιοπρεπως σε rx580,καρτα των πλεον 160περιπου ευρω.

Σοβαρευτειτε επιτελους και σταματηστε να γραφετε ανοησιες.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ακομα δεν ειναι σιγουρο το εαν θα κυκλοφορησει το παιχνιδι στο Pc,ποσο μαλλον τι συστημα θα χρειαζεται και οι αλλοι μου βγαλανε και το πορισμα για το τι pc θα χρειαζεται.

Ναι ρε το πετυχατε.Παιχνιδι το οποιο τρεχει μεχρι και στο απλο Ps4,για να τρεξει στο PC θα θελει τουλαχιστον 2.5 χιλιαδες ευρω.

Ιδιες μπουρδες γραφανε καποιοι και για το Red Dead,οτι θελει PC 2000 για να το παιξεις και το παιχνιδι τρεχει αξιοπρεπως σε rx580,καρτα των πλεον 160περιπου ευρω.

Σοβαρευτειτε επιτελους και σταματηστε να γραφετε ανοησιες.

Μη τους χαλάς το όνειρο...

Πληροφοριακά,το pc μου με i5 4ης γενιάς και με gigabyte 1030 (κάρτα των 80€)παίζει το resident evil 2 πολύ καλύτερα από το ps4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, The_Prodigy said:

Μονο; Εχει πολλα παραπανω.

BLOODBORNE, Gran Turismo, Days Gone, Driveclub, Shadow of the Colossus, The Last Guardian, Knack 1 & 2, Ratchet & Clank, Wipeout Omega, Spiderman, Medievil, The Order, Gravity Rush 1& 2.

Και άλλα τόσα. 

Νταξ του είπα τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε ένα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα:

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-what-should-we-expect-from-death-stranding-pc

Σε γενικές γραμμές κανείς δεν μπορεί να απαντήσει ακόμα στο ερώτημα παρά μόνο η διάθεση της guerilla και της kojima productions να προσαρμόσουν την decima engine στα pc. Θα κάνουν απλά port? Θα την βελτιώσουν? Θα κάνουν optimization? Προσωπικά αμφιβάλλω αν σκεφτεί κανείς ότι δεν είναι και τεράστια στούντιο και έχουν να ασχοληθούν με νέα ip για το PS5..

34 λεπτά πριν, toolate είπε

Μη τους χαλάς το όνειρο...

Πληροφοριακά,το pc μου με i5 4ης γενιάς και με gigabyte 1030 (κάρτα των 80€)παίζει το resident evil 2 πολύ καλύτερα από το ps4..

Έπαιξες πολύ καλύτερα το Resident Evil 2 με μια gt 1030 των 2gb καλύτερα από το ps4..μάλιστα..και σε τι ανάλυση και με τι ρυθμίσεις αν επιτρέπεται?

Γιατί αν το έπαιξες καλύτερα από το ps4 θα έπρεπε να είχες περισσότερα από 45 fps στα 1080p με τις ρυθμίσεις γραφικών στο balance quality και αυτό επειδή έτσι παίζει το Resident Evil 2 στο ps4 και με 60fps στο ps4 pro.

Και άντε το έπαιξες καλύτερα, γιατί τότε το techspot που το δοκίμασε, έβγαλε average 25 fps με την κάρτα σου?

https://www.techspot.com/review/1784-resident-evil-2-benchmarks/

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, music_lover είπε

 

Μηπως(λεμε τωρα)ειναι καλυτερο να περιμενουμε πρωτα να επιβεβαιωθει το Horizon για το pc,και μετα να κανουμε εικασιες για το πως θα τρεχει και απο πανω?

Ο τιτλος του αρθρου ειναι τερμα click bait. Δεν εχει επιβεβαιωθει πουθενα οτι το Horizon θα βγει στο PC. Με φημες ειμαστε ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Μηπως(λεμε τωρα)ειναι καλυτερο να περιμενουμε πρωτα να επιβεβαιωθει το Horizon για το pc,και μετα να κανουμε εικασιες για το πως θα τρεχει και απο πανω?

Ο τιτλος του αρθρου ειναι τερμα click bait. Δεν εχει επιβεβαιωθει πουθενα οτι το Horizon θα βγει στο PC. Με φημες ειμαστε ακομα.

Σίγουρα βρε απλά σε δουλειά να βρισκόμαστε να περνάει η ώρα κυριακάτικα για εμάς που μείναμε σπίτι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, auron12 είπε

Spoken like a true pc fanboy.Δεν πειραζει να θαβεις τα παιχνιδια που μετα ευχεσαι να βγαινουν και στο pc.Ισα ισα δειχνει αντικειμενικοτητα 🤭

Μα το τερμάτησα στο PS4 pro μου...Ποιος PC fanboy;

Μάλλον είσαι καινούριος φίλε μου. Δεν είμαι fanboy κανενός.

6 ώρες πριν, polydoroskatharakis είπε

Και αντίστοιχα: Τι να την κάνω την παιχνιδάρα αν θέλει μηχάνημα του ενάμισι χιλιάρικου για να παίξει...

Το pc που έχω είναι laptop με 8300h και 1050ti. Σιγά το υπερμηχάνημα. Παίζει τα πάντα καλύτερα από ps4 και λίγο χειρότερα από το ps4 pro. Η επεξεργαστική του ισχύ φαινεται στα games. Πχ το witcher 3 πάει τέλεια και χωρίς lag. Στο pro το lag είναι εμφανές, ειδικά στο inventory...

Συμφωνώ ότι στα χρήματα του ps4 δε φτιαχνεις pc της προκοπής, αλλά τα παραλές στη τιμή... Οχι και 1500€...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Μα το τερμάτησα στο PS4 pro μου...Ποιος PC fanboy;

Μάλλον είσαι καινούριος φίλε μου. Δεν είμαι fanboy κανενός.

Το pc που έχω είναι laptop με 8300h και 1050ti. Σιγά το υπερμηχάνημα. Παίζει τα πάντα καλύτερα από ps4 και λίγο χειρότερα από το ps4 pro. 

Τα laptop με 8300h και 1050ti ξεκινούν από τα 770 ευρώ, ένα ps4 pro ξεκινά από τα 320 ευρώ, ένα απλό ps4 από τα 225 ευρώ, ε δεν είναι και να καυχιέσαι που μπορείς να παίξεις ισάξια..ok για άλλη δουλειά το ένα για άλλη το άλλο αλλά τα λεφτά-λεφτά. Επίσης το hardware του ps4 έρχεται από το μακρινό 2013 ενώ η 1050ti για laptop παρουσιάστηκε το 2018, έ όσο να ναι μια διαφορά 5 ετών δεν την βρίσκεις τεράστια? Είναι ένα θαύμα που παίζουν τόσο καλά τα games στo ps4 με hardware του..2013!

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...