Προς το περιεχόμενο

Σκύλος σε μπαλκόνι, τι κάνουμε;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχει τώρα κάποιο μικρό διάστημα που υπάρχει σε μπαλκόνι ακριβώς απέναντι μου ένας σκυλάκος ο οποίος είναι μέγας φασαριόζος και κλαψιάρης. Οι ώρες που τσαουνίζει είναι πάντα οι ίδιες και είναι πολλές φορές μέσα στην μέρα αλλά και την νύχτα. Φοράει λουράκι οπότε έχει αφεντικά και δεν είναι παρατημένος αλλά περνάει πάρα πολύ χρόνο σε ένα μπαλκόνι 1Χ1 και πέρα από την φασαρία που κάνει θεωρώ ότι είναι και πολύ κακό για το ζωντανό. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Από όσο ξέρω απαγορεύεται οι σκύλοι να είναι σε μπαλκόνια οπότε πως κινούμαστε τώρα που δεν είναι και στην δική μας πολυκατοικία; Αστυνομία; Κάποιον άλλον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει σχεση αν εισαι απεναντι η στην ιδια η αν περνας απλα απο εκει και εχεις παρατηρησει οτι ο σκυλος ειναο μονιμα στο μπαλκονι (τονιζω μονιμα οτι δεν παει για βολτα η μεσα εξω απο το σπιτι ) σε αυτην την περιπτωση καλεις την αστυνομια και αναφερεις κακοποιηση σκυλου ,πιστεψε με θα ερθουν βολιδα (εντολη απο τον αρειο παγο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, slk200gr είπε

δεν εχει σχεση αν εισαι απεναντι η στην ιδια η αν περνας απλα απο εκει και εχεις παρατηρησει οτι ο σκυλος ειναο μονιμα στο μπαλκονι (τονιζω μονιμα οτι δεν παει για βολτα η μεσα εξω απο το σπιτι ) σε αυτην την περιπτωση καλεις την αστυνομια και αναφερεις κακοποιηση σκυλου ,πιστεψε με θα ερθουν βολιδα (εντολη απο τον αρειο παγο)

Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι μόνιμα εκεί ή όχι γιατί και εγώ δεν είμαι μόνιμα στο σπίτι για να ξέρω τι γίνεται. Ο σκύλος όμως όποτε είμαι σπίτι είναι εκεί στο μπαλκόνι απέναντι μου να με κοιτάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι μόνιμα εκεί ή όχι γιατί και εγώ δεν είμαι μόνιμα στο σπίτι για να ξέρω τι γίνεται. Ο σκύλος όμως όποτε είμαι σπίτι είναι εκεί στο μπαλκόνι απέναντι μου να με κοιτάει. 

κοιτα θελει προσοχη ,μην καταγγειλεις λαθος ,παντως σπιτακι δεν εχει ,ενα σ/κ παρατηρα λιγο αν ειναι συνεχεια εκει ,αληθεια κακακια βλεπεις η οχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

κοιτα θελει προσοχη ,μην καταγγειλεις λαθος ,παντως σπιτακι δεν εχει ,ενα σ/κ παρατηρα λιγο αν ειναι συνεχεια εκει ,αληθεια κακακια βλεπεις η οχι?

Aπό τη θέση που είμαι δεν φαίνεται δυστυχώς. Εχει βάλει και ένα ριχτάρι πάνω στα κάγκελα και δεν βλέπεις τίποτα. Ο σκυλάκος όποτε τον φωνάζω απλά βγάζει το κεφάλι του κάτω από το ριχτάρι και με κλαψουρίζεται. Ισως κάνω καμιά ταρζανιά να ανέβω στην οροφή της πολυκατοικίας μου να κοιτάξω μέσα στο μπαλκόνι μήπως και βγάλω κάνα νόημα όμως σίγουρα δεν είναι εύκολο. 

Είναι και έξτρα δύσκολο εδώ που είμαι καθώς είναι περιοχή με μπόλικους φοιτητές και αναρχοάπλυτους που όπως καταλαβαίνεις είναι αργόσχολοι οπότε αμφιβάλλω ότι θα βρω κάποιον να το πάρουμε πιο ζεστά το θέμα. Πάντως το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι όσο βρίσκομαι σπίτι ο σκυλάκος είναι εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ο σκύλος όμως όποτε είμαι σπίτι είναι εκεί στο μπαλκόνι απέναντι μου να με κοιτάει. 

Σόρρυ ρε φίλε αλλά το έκανα εικόνα και γέλασα πολύ.

Σοβαρά τώρα επειδή έχω κι εγώ το ίδιο θέμα, με τη διαφορά ότι σε εμένα έχει σπιτάκι έξω και διαμένει εκεί ο σκύλος, πήγαινε πρώτα απ' το τμήμα και μίλα με τον αστυνομικό στο γραφείο αστυνόμευσης. Αλλιώς πάρε τηλ τον αξυπ ή πήγαινε από κει και εξήγησέ του τι συμβαίνει. Αν σου πει να πάρεις να ανοίξεις κάρτα στο 100 τουλάχιστον θα γνωρίζει το περιπολικό πριν έρθει τι συμβαίνει και θα έχουν πρόχειρο το νόμο ώστε να γνωρίζουν επακριβώς τι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikaruga24 είπε

... αναρχοάπλυτους που όπως καταλαβαίνεις είναι αργόσχολοι οπότε αμφιβάλλω ότι θα βρω κάποιον να το πάρουμε πιο ζεστά το θέμα. Πάντως το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι όσο βρίσκομαι σπίτι ο σκυλάκος είναι εδώ. 

Σορρυ για το (ίσως όχι και τόσο) οφφ τοπικ, αλλά από όσα forums και social βλέπω, κυρίως αναρχικοί , ή άπλυτοι όπως τους λες, ασχολούνται με τα ζωντανά.

Εγώ θα μιλούσα σε πρώτη φάση με ιδιοκτήτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω με τον mxls, αν και απεχθάνομαι ιδεολογικά αυτόν τον χώρο, το μόνο σίγουρο είναι ότι εχουν αρκετές ευαισθησίες για τα αδέσποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα γιατί όταν οι ιδιοκτήτες είναι..."ρομά"...αυτόματα παίρνουν και το αλάθητο από αυτόν τον ιδεολογικό χώρο και δεν κάνουν τίποτα. Δεν ξέρω φυσικά ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες αλλά η περιοχή εδώ σφύζει από αυτήν την...ευπαθή ομάδα. Με ενδιαφέρει περισσότερο να δω με τους ορθολογικούς τρόπους αν μπορώ να κάνω κάτι όμως δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω αν ο σκύλος είναι μόνιμα εκεί ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δε μπορεις να κανεις... Παρατησε το.  Αυτο που σε ενοχλει ειναι οτι κανει φασαρια. Εισαι ενας απο τους 1000αδες που το υπομενουν.

Μην με παρεξηγησεις συμπασχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...