Προς το περιεχόμενο

Υψηλές θερμοκρασίες σε Vega 8


daredevil1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά 

Έχω ένα πρόβλημα δεν ξέρω αν έχει ξανατυχει σε άλλο χρηστη, σήμερα έβαλα στην tv με hdmi το λάπτοπ με cpu ryzen 2500u και Vega 8 και είδα υψηλές θερμοκρασίες 90 βαθμούς (στο msi afterburner) και gpu usage 80-90% στον cemu ακόμα και στο πάνελ των drivers της amd ανεβαινει η θερμοκρασία και το ανεμιστηρακι δουλεύει σαν τρελό και το λάπτοπ ζεματαει από κάτω.  Οι drivers που χρησιμοποιώ είναι οι τελευταίοι της amd από το σάιτ τους. Το λάπτοπ καινούριο είναι έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα, ενδεικτικά στο msi afterburner δείχνει ταχύτητα του τσιπ 200 mhz (δεν ξέρω αν είναι accurate, τόσο δείχνει και στο πάνελ της amd) και στον cemu παραπαίει ακόμα και στο super mario 3d world (30-35 fps). Λέτε να φταίνε οι drivers που έβαλα από την Amd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Radeon 8570d (του μηχανήματος της υπογραφής)

Radeon 5670 (για δοκιμή μόνο την είχα για μικρό διάστημα)

Geforce GTX 980 (για δοκιμή επίσης μόνο για μερικές ώρες)

R9 290 vtx 3d (δεν ξέρω αν μετράει μιας και ήδη ήταν σε μηχάνημα που δοκίμαζα εγώ, απλά την αναφέρω σαν κάρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, iosman987 είπε

Radeon 8570d (the signature machine)

Radeon 5670 (only tested for a short time)

Geforce GTX 980 (also only for a few hours test)

R9 290 vtx 3d (I don't know if it counts since it was already on a machine I was testing... just mention it as a card)

Thanks my issue has been fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2020 στις 7:28 ΜΜ, daredevil1 είπε

Γεια χαρά 

Έχω ένα πρόβλημα δεν ξέρω αν έχει ξανατυχει σε άλλο χρηστη, σήμερα έβαλα στην tv με hdmi το λάπτοπ με cpu ryzen 2500u και Vega 8 και είδα υψηλές θερμοκρασίες 90 βαθμούς (στο msi afterburner) και gpu usage 80-90% στον cemu ακόμα και στο πάνελ των drivers της amd ανεβαινει η θερμοκρασία και το ανεμιστηρακι δουλεύει σαν τρελό και το λάπτοπ ζεματαει από κάτω.  Οι drivers που χρησιμοποιώ είναι οι τελευταίοι της amd από το σάιτ τους. Το λάπτοπ καινούριο είναι έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα, ενδεικτικά στο msi afterburner δείχνει ταχύτητα του τσιπ 200 mhz (δεν ξέρω αν είναι accurate, τόσο δείχνει και στο πάνελ της amd) και στον cemu παραπαίει ακόμα και στο super mario 3d world (30-35 fps). Λέτε να φταίνε οι drivers που έβαλα από την Amd?

Φταιει το προφανες: σε αρκετα laptop o 2500u βραζει κυριολεκτικα και throttlαρει απιστευτα..!!💣🥵😱
Μια λυση κατασκευαστων ειναι ο...περιορισμος του (απο bios), σε λιγοτερα Watt...🤬 Αν και εσυ ως
χρηστης το κανεις: μεσα απο τα Windows power options ισως σε βοηθησει.. Aλλα πραγματικα, πολυ
περισσοτερο οσο και εαν προλαβαινεις να το επιστρεψεις, μην ψαχνεις για αλλη "λυση", just do it! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζουν ένα τυπικό σύστημα ψύξης, το λάπτοπ είναι super slim και δεν προλαβαίνει να κατεβάσει θερμοκρασίες και ρίχνει την απόδοση του για να μην καεί. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι γρίλιες εξαερισμού είναι μόνο από κάτω και καθόλου στο πλάι δηλαδή έτσι και φραξει από κάτω άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γί αυτο σου λέω: Αν ειναι εξαρχής τόσο πολύ λάθος, στραβο, όπως θέλεις πεστο, ειναι λάθος σου μετα άλλο τόσο να ψάχνεις εσυ και καλά για "λύση"..!

άλλαξε το, για τη γνωση της ψηστιερας(!) σας ευχαριστω & παμε για το επόμενο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...