Προς το περιεχόμενο

[Modem/Router] Asus DSL-AC51 29€ @ amazon.it


paparockas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, yiannis71 είπε

Για αντικατάστασή του speedport entry 2i αξίζει ;

Δεν είναι voip το συγκεκριμένο δεν θα έχεις σταθερό. 

Εμένα σαβούρα μου φαίνεται το 2i και το έχω σαν 2ο μόνο για το voip. Αν κ δεν ξέρω ίσως είναι καλό αλλά γενικά εκτός από το draytek που μου είχε δώσει η Altec πριν 12 χρόνια τα άλλα μπουκωναν άσχημα. 

 

 

Παιδιά απ ότι με είχανε πει στην cosmote όλη η τηλεφωνία θα γυρίσει σε voip αξίζει να πάρεις ρουτερ πλέον χωρίς voip? Δεν ξέρω αν οι άλλες εταιρίες σας γύρισαν κ εσάς voip. 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64 mb ram 2 θύρες λαν. OK ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά θα έλεγα να μην ασχοληθείτε καθολου.. Όσο για όλα τα υπόλοιπα σχόλια για voip or not voip.. Είναι τεράστια κουβέντα και εξαρτάται από τον παροχο κυρίως αν σου επιτρέπει να βάλεις άλλο ρουτερ.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, yiannis71 είπε

Για αντικατάστασή του speedport entry 2i αξίζει ;

Με μια λεξη ΟΧΙ .Ειδικα αμα δε θες να σκαλίζεις ρυθμισεις .Παλια αξιζε για να κανεις τα SNR offset στις σαπιες γραμμες wind και forthnet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Mhlogiatros said:

Με μια λεξη ΟΧΙ .Ειδικα αμα δε θες να σκαλίζεις ρυθμισεις .Παλια αξιζε για να κανεις τα SNR offset στις σαπιες γραμμες wind και forthnet

Αλήθεια τώρα πειράζες το snr της forthnet? Θυμίζω ότι είχε το χαμηλότερο από άλλους σα προ ρύθμιση (snr=6)

Περα από αυτό ο μόνος λόγος που ίσως κάποιος θέλει το συγκεκριμένο είναι για σχετικά καλό WiFi.. Δε βλέπω άλλο λόγο να αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, baskon είπε

Αλήθεια τώρα πειράζες το snr της forthnet? Θυμίζω ότι είχε το χαμηλότερο από άλλους σα προ ρύθμιση (snr=6)

Και τι ειναι το 6;

Στην wind απο 9 που εχει, το παω πειραζοντας το netgear στο 1.5-2 χωρις κανενα προβλημα και ανεβαζω συγχρονισμο απο τα 16 στα 20.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, matrixxx said:

Και τι ειναι το 6;

Στην wind απο 9 που εχει, το παω πειραζοντας το netgear στο 1.5-2 χωρις κανενα προβλημα και ανεβαζω συγχρονισμο απο τα 16 στα 20.

Το 6 είναι η πιο συνηθης χαμηλή ασφαλής τιμή snr. Προφανώς και μπορείς να πας παρακάτω ρισκαροντας αποσυνδέσεις και βάζοντας το ρουτερ να δουλεύει στο τέρμα (παίζοντας στο όριο του σε transmit power). Όλα αυτά για να πας από 18 στα 20(αυτη θα είναι η διαφορά στην περίπτωση σου σε σχέση με το αν ξεκίναγε από snr=6). Από κει και πέρα οι περισσότερες γραμμές δεν έχουν τέτοιες ανοχές αντε να παίξουν σταθερά μέχρι τα 3.5-4 db.

Οι περισσότεροι από όσους ξέρω με.forthnet δε πειράζουν το snr γιατί η διαφορά είναι μικρή με μεγάλο κόστος. Είναι πιο διαδεδομένο tweak για άλλους (όπως και στην περίπτωση σου) 

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H διαφορα δεν ειναι καθολου μικρη γιατι το snr ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ 6 στην επισημη απαντηση που μου εχουν δωσει  ΜΕΤΑΒΆΛΛΕΤΑΙ στη διαρκεια της μερας . (και μαμιεται τις γνωστες ωρες )  Η ορισθείσα τιμή στην υπηρεσία μπορει να είναι τα 6db απο αυτους . Στη πραξη καθε βραδυ μπορει να μου φτασει και 10 . Ειμαι και 1400μ  απο ΑΚ και τελευταια μας σκιζουν στα crosstalk .... Το speedport μετραει εισαγωγη 13400 max  παλια ειχα 17900 . Κοινως αμα θες πειραγμα - αλλα με δικη σου ευθυνη στη σταθεροτητα μια χαρα ειναι 

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα εχεις φτηνο παγιο μη τα θελουμε και ολα η wind εχει κλειδωμενο 9 ; :P Αν ειναι κλειδωμενη απο τον παροχο δε θα σε βοηθήσει το asus ιδιαιτερα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

H διαφορα δεν ειναι καθολου μικρη γιατι το snr ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ 6 στην επισημη απαντηση που μου εχουν δωσει  ΜΕΤΑΒΆΛΛΕΤΑΙ στη διαρκεια της μερας . (και μαμιεται τις γνωστες ωρες )  Η ορισθείσα τιμή στην υπηρεσία μπορει να είναι τα 6db απο αυτους . Στη πραξη καθε βραδυ μπορει να μου φτασει και 10 . Ειμαι και 1400μ  απο ΑΚ και τελευταια μας σκιζουν στα crosstalk .... Το speedport μετραει εισαγωγη 13400 max  παλια ειχα 17900 . Κοινως αμα θες πειραγμα - αλλα με δικη σου ευθυνη στη σταθεροτητα μια χαρα ειναι 

Εγω σε Vodafone εχω το SNR στα 6 εδω και 2 χρονια, δεν μου επεσε ποτε η γραμμη και δεν ειχα ποτε προβλημα με disconnects κτλπ, το SNR μου ειναι απο 5,5-6,3. Απο 12mbs που ειχα με το αρχικο SNR τωρα ειμαι στα 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...