Προς το περιεχόμενο

VDSL Στα Κάτω Πετράλωνα άραγε πότε θα έρθει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση. Τι ρόλο παίζει ποια εταιρία επικοινωνιών (ΟΤΕ, wind, nova, Vodafone) θα αναλάβει το έργο? Θα έχει καλύτερες ταχύτητες σε σχέση με τις υπόλοιπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2021 at 07:49, ilias78 said:

Ερώτηση. Τι ρόλο παίζει ποια εταιρία επικοινωνιών (ΟΤΕ, wind, nova, Vodafone) θα αναλάβει το έργο? Θα έχει καλύτερες ταχύτητες σε σχέση με τις υπόλοιπες?

οχι.το μονο που αλλαζει ειναι η μαρκα του  dslam.ο χαλκος ειναι οτε

On 20/12/2021 at 18:19, HAS1972 said:

Πριν 1 μηνα περιπου βαλανε και ρευμα στις καμπινες (Ανω Πετραλωνα) αλλα διαθεσιμοτητα δεν υπαρχει ακομα απο οτι βλεπω στις ιστοσελιδες των παροχων. 

Εχει καποιος ενημερωση? 

οτι μπηκε ρευμα δεν λεει τιποτα οτι δηλαδη εχουν φτιαχτει ολα τα υπολοιπα πχ ζευκτικα καλωδια,οπτικες ινες κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, HAS1972 said:

Καταλαβα. Ρυθμοι 🐢🐌 δηλαδη. 

Υπομονη να έχουμε δηλαδη. 😢😢

υπομονη.οπως ξερεις τα πετραλωνα ηταν εδω και χρονια να φτιαχτουν but.επισης περα απο vdsl δεν ξερω αν θα δωσουν και ftth μαζι διοτι ειδα να εχουν κανει αυλακια για οπτικη και εξω απο διαφορα σπιτια (το ειδα στην τελλου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα με κάποιον υπεύθυνο εργασίας το Δεκέμβριο, μου είπε να δώσουν ρεύμα, στις καμπίνες απο την ΔΕΗ και θα ενεργοποιηθούν. Να υπολογίζουμε το δεύτερο δίμηνο του 22

 

Επεξ/σία από politexnitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, politexnitis said:

Μίλησα με κάποιον υπεύθυνο εργασίας το Δεκέμβριο, μου είπε να δώσουν ρεύμα, στις καμπίνες απο την ΔΕΗ και θα ενεργοποιηθούν. Να υπολογίζουμε το δεύτερο δίμηνο του 22

 

αφου εγιναν ολες οι εργασιες καλα παμε με βαση το αρχικο πλανο που ηταν να ειναι ετοιμες πριν καμποσα χρονια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα. Κάτοικος κι εγώ των κάτω Πετραλώνων. Έχω προφανώς τα ίδια θέματα με το ιντερνετ και μπορώ να σας προτείνω ότι μια καλή λύση (όσο καλή μπορει να είναι με 24 γραμμή) ειναι το powerline. Δύο ερωτήσεις: 
1) Έχουμε κάποιο νέο για την γενικότερη αναβάθμιση της γραμμής στην περιοχή;
2) Έχει δοκιμάσει κανείς την νέα υπηρεσία της cosmote: "Cosmote Home Connect";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Green Hulk said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Κάτοικος κι εγώ των κάτω Πετραλώνων. Έχω προφανώς τα ίδια θέματα με το ιντερνετ και μπορώ να σας προτείνω ότι μια καλή λύση (όσο καλή μπορει να είναι με 24 γραμμή) ειναι το powerline. Δύο ερωτήσεις: 
1) Έχουμε κάποιο νέο για την γενικότερη αναβάθμιση της γραμμής στην περιοχή;
2) Έχει δοκιμάσει κανείς την νέα υπηρεσία της cosmote: "Cosmote Home Connect";

2.να φωναξεις τεχνικο για να σου βαλει ενα ζευγαρι powerlines ή ενα mesh? εχεις προβλημα καλυψης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2022 στις 3:20 ΠΜ, poulinos είπε

2.να φωναξεις τεχνικο για να σου βαλει ενα ζευγαρι powerlines ή ενα mesh? εχεις προβλημα καλυψης;

Την λύση με το powerline την είπα σαν συμβουλή. Το έχω δοκιμάσει και για να κάνω κάποια calls καθώς δουλεύω από το σπίτι και για την ώρα πάει καλά χωρίς να έχω απώλειες στην γραμμή. 

Η βασική απορία που έχω είναι η εξής. Έχω 24αρα γραμμή και στην καλύτερη πιάνω κατι λιγότερο από 10. Υπάρχει περιπτωση αν ερθει κάποιος τεχνικός τυπου σαν την υπηρεσια της κοσμοτε, να κάνει κάτι στην δομή του σπιτιου έτσι ώστε αυτο το 10 να γίνει 20-24?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 13/02/2022 at 00:12, Green Hulk said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Κάτοικος κι εγώ των κάτω Πετραλώνων. Έχω προφανώς τα ίδια θέματα με το ιντερνετ και μπορώ να σας προτείνω ότι μια καλή λύση (όσο καλή μπορει να είναι με 24 γραμμή) ειναι το powerline. Δύο ερωτήσεις: 
1) Έχουμε κάποιο νέο για την γενικότερη αναβάθμιση της γραμμής στην περιοχή;
2) Έχει δοκιμάσει κανείς την νέα υπηρεσία της cosmote: "Cosmote Home Connect";

On 14/02/2022 at 11:49, Green Hulk said:

Την λύση με το powerline την είπα σαν συμβουλή. Το έχω δοκιμάσει και για να κάνω κάποια calls καθώς δουλεύω από το σπίτι και για την ώρα πάει καλά χωρίς να έχω απώλειες στην γραμμή. 

Η βασική απορία που έχω είναι η εξής. Έχω 24αρα γραμμή και στην καλύτερη πιάνω κατι λιγότερο από 10. Υπάρχει περιπτωση αν ερθει κάποιος τεχνικός τυπου σαν την υπηρεσια της κοσμοτε, να κάνει κάτι στην δομή του σπιτιου έτσι ώστε αυτο το 10 να γίνει 20-24?

παμε μια απο την αρχη .το powerline ειναι για να βελτιωσεις την κατασταση στο σπιτι σου ωστε να πιανεις αυτα που ερχονται απεξω.αν δηλαδη απεξω εχεις 10 mbit απο τα 24 θα βαλεις powerline αμα εχεις θεμα καλυψης και δεν πιανεις καπου.

1.τα νεα kv προχωρανε οπως φαινεται και εχω δει και αυλακια για ftth .

2. h υπηρεσια home connect ειναι για να σου βαλουν powerline repeaters για να πιανεις καλυτερα αυτο που ερχεται στο σπιτι.το τι ερχεται στο σπιτι εχει να κανει με το εξω κομματι.

παμε στο δευτερο ποστ.ναι το powerline,repeater,access point θα βελτιωσει την κατασταση αν το σπιτι σου ειναι μεγαλο ωστε αν εχεις 10 Mbit να τα εχεις παντου .ενω αν εχεις 10 και δεν πιανεις στο μεσα δωματιο δεν θα εχεις 10 αλλα λιγοτερο εως τιποτα.

οχι δεν μπορεις να κανεις κατι για να ανεβει η ταχυτητα .περιμενεις για το vdsl.εκτος αν φταιει κατι στην καλωδιωση σου.αυτο το βλεπει ο τεχνικος. ερχεται και μετραει κατω στην πολυκατοικια. ειναι μεχρι 24 αν εισαι διπλα στο αστικο κεντρο και μειωνεται οσο απομακρυνεσαι. δεν παει α κανε αυτο να παει 24.θα παει μεχρι 50 μεχρι 100 μεχρι 200 με τα kv>αν πεσει ftth τοτε δεν εχει μεχρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Φλεβάρης του 2024 πλέον και ακόμα aDSL 24άρα στα Κάτω Πετράλωνα. Μόλις πήρα τη wind/nova και κάτι μου έλεγαν για την πολεοδομία.. Όλα αυτά στο κέντρο μια πόλης 5 εκατομμυρίων, πρωτεύουσας κράτους-μέλους της ΕΕ. Πάω στοίχημα ότι αν πάρω την ΕΕΤΤ αυτοί θα τα ρίχνουν στον πάροχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, hobistas13 said:

Φλεβάρης του 2024 πλέον και ακόμα aDSL 24άρα στα Κάτω Πετράλωνα. Μόλις πήρα τη wind/nova και κάτι μου έλεγαν για την πολεοδομία.. Όλα αυτά στο κέντρο μια πόλης 5 εκατομμυρίων, πρωτεύουσας κράτους-μέλους της ΕΕ. Πάω στοίχημα ότι αν πάρω την ΕΕΤΤ αυτοί θα τα ρίχνουν στον πάροχο..

παντως απο την τριων ιεραρχων και πανω εχει κανονικα ftth. δεν ξερω για vdsl αλλα Ftth εχει(wind)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

παντως απο την τριων ιεραρχων και πανω εχει κανονικα ftth. δεν ξερω για vdsl αλλα Ftth εχει(wind)

Μάλλον η γειτονιά χαμηλά Αλκμήνης και κάθετες οδοί έχει μείνει τελευταία, τι να πω. Από το 2021 που ζω στην περιοχή ακούμε ότι έρχεται όπου να ναι. Ούτε vdsl παίζει ούτε FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, hobistas13 said:

Μάλλον η γειτονιά χαμηλά Αλκμήνης και κάθετες οδοί έχει μείνει τελευταία, τι να πω. Από το 2021 που ζω στην περιοχή ακούμε ότι έρχεται όπου να ναι. Ούτε vdsl παίζει ούτε FTTH.

δεν εχω δει και εγω ακριβως σε ποια μερη εχουν ριξει.οπως δεν ξερω αν εχει δοθει vdsl. σιγουρα καμποση πληροφορια θα εχει εδω.

https://fttxgr.eu/map

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...