Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το νεο Χαρατσι ΕΛΤΑ 2020


mader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Νομίζω ότι με τον νέο τιμοκατάλογο επιστρέψαμε στην προηγούμενη κατάσταση, τα κάτω των 22 ευρω δε θα χρεώνονται με 15ρι. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τη διορθωμένη, νέα έκδοση. 

Καλα τωρα πλακα μας κανεις!

Αφου λεει απο κατω...Προσοχη Στα αντικειμενα που επιλεγονται απο τις τελωνειακες αρχες για ελεγχο και φερουν τελωνειακη διασαφηση με μηδενικους φορους(δικο μου σχολιο κατω απο 22ευρω) το ΤΕΛΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ οριζετε στα 15 ευρω!

 

Αν στο διαλεξουν για ελεγχο 15ευρω σιγουρακι.....τελος......Αυτο σου λεει το ελτα....οχι την προηγουμενη κατασταση....

Επεξ/σία από donstefano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Νομίζω ότι με τον νέο τιμοκατάλογο επιστρέψαμε στην προηγούμενη κατάσταση, τα κάτω των 22 ευρω δε θα χρεώνονται με 15ρι. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τη διορθωμένη, νέα έκδοση. 

Να σε διορθώσω αδερφέ. Έστω ότι παραγγέλνεις ένα μεγάλο μαξιλάρι με κόστος 21 ευρώ. Το βλέπει ο Τελώνης, το ανοίγει και λέει ότι χρειάζεται διευκρίνιση το κόστος. Εφόσον ο Τελώνης το αμφισβήτησε, το 15αρι λοιπόν είναι σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Να σε διορθώσω αδερφέ. Έστω ότι παραγγέλνεις ένα μεγάλο μαξιλάρι με κόστος 21 ευρώ. Το βλέπει ο Τελώνης, το ανοίγει και λέει ότι χρειάζεται διευκρίνιση το κόστος. Εφόσον ο Τελώνης το αμφισβήτησε, το 15αρι λοιπόν είναι σίγουρο.

Και εγω ετσι το αντιλαμβάνομαι

Αν ανοιχτει για έλεγχο και, χωρίς να ζητήσει αποδείξεις/paypal κλπ, αποφασίσει ο εκτελωνιστής οτι ειναι κατω των 22 ευρώ περνάει με 0 κόστος

Αν ζητήσει απόδειξη/paypal τότε τρως στο κεφάλι 15 ευρώ(+οτι δασμούς πιθανόν προκύψουν)

Αν δεν ανοιχτεί για έλεγχο περνάς όπως πριν χωρίς δασμούς κλπ

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, donstefano είπε

Καλα τωρα πλακα μας κανεις!

Αφου λεει απο κατω...Προσοχη Στα αντικειμενα που επιλεγονται απο τις τελωνειακες αρχες για ελεγχο και φερουν τελωνειακη διασαφηση με μηδενικους φορους(δικο μου σχολιο κατω απο 22ευρω) το ΤΕΛΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ οριζετε στα 15 ευρω!

Αν στο διαλεξουν για ελεγχο 15ευρω σιγουρακι.....τελος......Αυτο σου λεει το ελτα....οχι την προηγουμενη κατασταση....

Το είδα βιαστικά και δεν πρόσεξα αυτό το σημείο. Έχεις δίκαιο. 

 

Έχετε δίκαιο, δεν διάβασα το συγκεκριμένο σημείο γιατί το είδα βιαστικά, μόνο τον πίνακα κοίταξα όπου πριν είχε το cif 0.

Επεξ/σία από dkmaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, donstefano είπε

Ακριβως οτι λεγαμε στο αλλο νημα.....στο χερι τους ειναι να περνουν οτι δεμα τους καπνισει και να βαρεσουν 15αρι.Ειτε εχει 0,20 ειτε ακριβως 22 ευρω.Δεν αλλαξε τιποτα

Πλέον αναγράφει πιο ξεκάθαρα οτι δεν ευθύνονται τα ΕΛΤΑ αν οι τελωνιακοί ζητάνε διασάφηση για ψίλου πήδημα και οτι δεν πρόκειται να το κάνουν δωρεάν από εδώ και πέρα...
Δηλαδή σου λέει η χρέωση δική μας (κόστος διασάφησης-εκτελωνισμού)...αλλά τα παράπονα σας στο τελωνείο (που επέλεξε δέμα στην ατέλεια για διασάφηση-εκτελωνισμό)!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Πλέον αναγράφει πιο ξεκάθαρα οτι δεν ευθύνονται τα ΕΛΤΑ αν οι τελωνιακοί ζητάνε διασάφηση για ψίλου πήδημα και οτι δεν πρόκειται να το κάνουν δωρεάν από εδώ και πέρα...
Δηλαδή σου λέει η χρέωση δική μας (κόστος διασάφησης-εκτελωνισμού)...αλλά τα παράπονα σας στο τελωνείο (που επέλεξε δέμα στην ατέλεια για διασάφηση-εκτελωνισμό)!

Στην ουσια ολα αυτα τα λεφτα θα πανε στα Ελτα και ας γραφουν οτι θελουν.Πλακακια τα εχουν κανει.Μην ξεχνας και οι 2 ειναι για κρατικες υπηρεσιες.

Δεν υπαρχει χαρατσι απο το τελωνειο.Το τελωνειο σου λεει διασαφηση μηδεν.Το χαρατσι θα το περνει το ελτα για τον εκτελωνιστη του που σου εκτελωνησε το δεμα με λιγοτερη αξια απο 22Ε.

Αλλιως θα ηταν χρεωση απο το τελωνειο και οχι απο το ελτα.Πως δηλαδη πριν περνουσαν χωρις χρεωση κατω απο 22ευρω.Μετα απο καποιο καιρο μπορει να ζητανε και 50 ευρω για το τελωνιο κατω των 22ε αξια.....

Και να τα λεμε λαικα και πιο χαλαρα θα πουν "Αυτο το μηνα θελουμε 300.000 εσοδα απο το τελωνειο.Αρα 300000 δια 15 ισον 20,000 πακετα.Ωραια βγαλτε 35-40χιλ πακετα με 15αρια γιατι καποια θα ζητησουν να γυρισουν πισω και πιασαμε το στοχο''

Αυτος θα ειναι ο συλλογισμος τους.....

Τεσπα καταγγελια κτλ και οτι μπορεσουμε να κανουμε.......

Εγω το παραμυθακι τους δεν το τρωω.....Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.Αν θελει ας το φαει αν θελει οχι....αυτα.

Επεξ/σία από donstefano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτηση Επανεξέτασης δασμών 12 €

Σε περίπτωση που το αρμόδιο Τελωνείο, κατάτην επανεξέταση των δασμών, μειώσει ήακυρώσει το ποσότων δασμών

που αρχικάείχε υπολογιστεί, το τέλοςΑίτησηςΕπανεξέτασηςΔασμών επιστρέφεται στον παραλήπτη, κατάτην επίδοση

του αντικειμένου.

Εχει παραμεινει και το πιο πανω που παλαιοτερα ηταν μηδεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, donstefano είπε

Στην ουσια ολα αυτα τα λεφτα θα πανε στα Ελτα και ας γραφουν οτι θελουν.Πλακακια τα εχουν κανει.Μην ξεχνας και οι 2 ειναι για κρατικες υπηρεσιες.

Δεν υπαρχει χαρατσι απο το τελωνειο.Το τελωνειο σου λεει διασαφηση μηδεν.Το χαρατσι θα το περνει το ελτα για τον εκτελωνιστη του που σου εκτελωνησε το δεμα με λιγοτερη αξια απο 22Ε.

Αλλιως θα ηταν χρεωση απο το τελωνειο και οχι απο το ελτα.Πως δηλαδη πριν περνουσαν χωρις χρεωση κατω απο 22ευρω.Μετα απο καποιο καιρο μπορει να ζητανε και 50 ευρω για το τελωνιο κατω των 22ε αξια.....

Και να τα λεμε λαικα και πιο χαλαρα θα πουν "Αυτο το μηνα θελουμε 300.000 εσοδα απο το τελωνειο.Αρα 300000 δια 15 ισον 20,000 πακετα.Ωραια βγαλτε 35-40χιλ πακετα με 15αρια γιατι καποια θα ζητησουν να γυρισουν πισω και πιασαμε το στοχο''

Αυτος θα ειναι ο συλλογισμος τους.....

Τεσπα καταγγελια κτλ και οτι μπορεσουμε να κανουμε.......

Εγω το παραμυθακι τους δεν το τρωω.....Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.Αν θελει ας το φαει αν θελει οχι....αυτα.

Σαφώς τα έσοδα θα πάνε στα ΕΛΤΑ καθώς η υπηρεσία εκτελωνισμού είναι δική τους.

Η διαφορά είναι οτι σου λέει οτι εγώ χρεώνω μια υπηρεσία (εκτελωνισμό) αλλά το αν θα χρειαστεί ένα δέμα εκτελωνισμό εναπόκειται στο τελωνείο και όχι σε εμένα.

Μόνο που παλιά για δέματα στην ατέλεια δεν χρέωνε τον εκτελωνισμό (τουλάχιστον στον παραλήπτη) ενώ πλέον το κάνει.

Και αυτό που λέει τώρα είναι οτι εγώ δεν το κάνω τσάμπα αλλά ούτε έχω και ευθύνη για τις επιλογές του τελωνείου.

ΥΓ. Στο δια ταύτα μας παίζουν μπαλάκι. Το πιθανότερο είναι το κόστος για αυτές τις υπηρεσίες παλιά να το φόρτωνε (θεωρητικά) στο κράτος και τώρα που το κράτος δεν τους πληρώνει το μετέφερε στον παραλήπτη.
 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...