Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένο αυτόματο


nder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω να αγοράσω μεταχειρισμένο αυτόματο αυτοκίνητο. Έχω δίπλωμα 15 χρόνια αλλά στην ουσία δεν έχω οδηγήσει πότε καθώς από τότε που το πήρα κυκλοφορώ με μηχανάκι. Η ανάγκη (οικογένεια) το έφερε τώρα και πρέπει να ξεκινήσω να οδηγώ.

Τα κριτήρια είναι τα εξής:

  1. Αυτόματο
  2. έως 7000€
  3. 4 πόρτες
  4. μικρομεσαίο-μικρό (όχι όμως τύπου Aygo, Citroen C1, κτλ.)
  5. Να μπορώ να πάω άνετα ταξίδι 4 ωρών
  6. ιδανικά του 2010 και μετά

Γενικά κάτι σχετικά εύκολο στην οδήγηση επειδή, εκτός από την εμπειρία και την άνεση που δεν έχω, μένω στο κέντρο της Αθήνα σε σημείο που το παρκάρισμα είναι δύσκολο και οι δρόμοι στενή.

Όλες οι συμβουλές/προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!

Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτοκίνητο με αυτά τα χαρακτηριστικά.... να υπολογίσεις πανω από €10,000!!! με μεγάλο ρίσκο ..... άνοιξε το car.gr και βαλε τα χαρακτηριστικά που ζητάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Δεν υπάρχει αυτοκίνητο με αυτά τα χαρακτηριστικά.... να υπολογίσεις πανω από €10,000!!! με μεγάλο ρίσκο ..... άνοιξε το car.gr και βαλε τα χαρακτηριστικά που ζητάς...

Αν ανέβω λίγο στη τιμή (8000€) και πέσω λίγο στη χρονολογία (2008);;

Από την έρευνα που έχω κάνει έχω δει ότι υπάρχουν Citroen C3, Seat Ibiza, Polo, Fiesta.... Τι νομίζετε για αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+12 ετων αυτοκίνητο είναι ΑΤΜ για συνεργείο...... 

1ον ξεχνάς το αυτόματο.

2ον κατω από 8 χρονια.

3ον κατω από 80,000χλμ.

4ον όχι μάντρες.

κανε ερεύνα στο car.gr βρες τι σου ταιριάζει και κατέβασε την τιμή κατά 10% (περίπου ίσως και 15%).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι; εχει κανεις αυτοματο και τα γραφει αυτα; εδω 180.000 χλμ με αυτοματο σε ιαπωνικο ιχ και δεν υπαρχει θεμα

παντως θα πρεπει να ριξεις την ημερομηνια για αυτο το μπατζετ. Θα πηγαινα σε ιαπωνικα και volvo (ολα δοκιμασμενα τα κιβωτια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nder είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω να αγοράσω μεταχειρισμένο αυτόματο αυτοκίνητο. Έχω δίπλωμα 15 χρόνια αλλά στην ουσία δεν έχω οδηγήσει πότε καθώς από τότε που το πήρα κυκλοφορώ με μηχανάκι. Η ανάγκη (οικογένεια) το έφερε τώρα και πρέπει να ξεκινήσω να οδηγώ.

Τα κριτήρια είναι τα εξής:

  1. Αυτόματο
  2. έως 7000€
  3. 4 πόρτες
  4. μικρομεσαίο-μικρό (όχι όμως τύπου Aygo, Citroen C1, κτλ.)
  5. Να μπορώ να πάω άνετα ταξίδι 4 ωρών
  6. ιδανικά του 2010 και μετά

Γενικά κάτι σχετικά εύκολο στην οδήγηση επειδή, εκτός από την εμπειρία και την άνεση που δεν έχω, μένω στο κέντρο της Αθήνα σε σημείο που το παρκάρισμα είναι δύσκολο και οι δρόμοι στενή.

Όλες οι συμβουλές/προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!

Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

     Γνωρίζετε να οδηγείτε με αυτόματο κιβώτιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν είναι και πυρηνική φυσική να οδηγήσεις αυτόματο, μην τρελαθούμε κιόλας. Λίγο το φρένο θα ξενίσει στην αρχή που είναι πιο απότομο, αλλά μετά από λίγη οδήγηση είσαι ΟΚ. Το κακό με το αυτόματο είναι πως μετά δεν ξαναγυρνάς σε χειροκίνητο... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

να ρωτησω κατι; εχει κανεις αυτοματο και τα γραφει αυτα; εδω 180.000 χλμ με αυτοματο σε ιαπωνικο ιχ και δεν υπαρχει θεμα

παντως θα πρεπει να ριξεις την ημερομηνια για αυτο το μπατζετ. Θα πηγαινα σε ιαπωνικα και volvo (ολα δοκιμασμενα τα κιβωτια)

Απο το 2007 εχω 4 αυτοματα : Honda CRV του 2006 και 2008 (το εχω και τωρα) , Jazz και Civic 1800 κυβικα 

Κανενα απολυτως προβλημα .Με τα λεφτα αυτα να κοιταξει για Jazz . Ειχε το πιο καλο κιβωτιο αυτοματο

Μακρυα απο Augo , C1 και Peygeot 107 (ειναι ολοιδια Ιαπωνκα ) αλλα μονο αυτοματο δεν ειναι το κιβωτιο τους.

14 ώρες πριν, babisskg είπε

     Γνωρίζετε να οδηγείτε με αυτόματο κιβώτιο ?

Καμμια πολυτως δυσκολια οταν το πρωτοπηρα το Polo αυτοματο .Μια φορα αντι οπισθεν εβαλα Parking

Απλα ξαχνας οτι εχεις αριστερο ποδι .

 

Για νεο οδηγο το κακο με τα αυτοματα ειναι οτι αν χρειαστει να οδηγησει με μηχανικο θα εχει προβλημα.

Πρεπει να μαθει και με μηχανικο.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου πρεπει να κανεις σκοντο φιλε μου - μαλλον στην παλαιοτητα - σε τετοια λεφτα

Απο την αλλη, επειδη τα αυτοματα λογω κοστος δεν πωλουνται και τοσα πολλα,ειναι λογικα να ειναι περιορισμενη και η διαθεσιμοτητα τους σαν μεταχειρισμενα

Εαν κρατησεις αυτο το μπατζετ αλλα πας σε manual θα εχεις σαφως περισσοτερες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, babisskg είπε

     Γνωρίζετε να οδηγείτε με αυτόματο κιβώτιο ?

Γνωρίζω και με αυτόματο και με συμπλέκτη. Απλά έχω πολλά χρόνια να οδηγήσω και μου είναι πιο εύκολο με αυτόματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nder είπε

Γνωρίζω και με αυτόματο και με συμπλέκτη. Απλά έχω πολλά χρόνια να οδηγήσω και μου είναι πιο εύκολο με αυτόματο.

OK !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nder είπε

Γνωρίζω και με αυτόματο και με συμπλέκτη. Απλά έχω πολλά χρόνια να οδηγήσω και μου είναι πιο εύκολο με αυτόματο.

Από τη στιγμή που έχεις πολύ συγκεκριμένες ανάγκες και πολύ περιορισμένο μπάτζετ κοίταξε και για αυτοκίνητα με χειροκίνητο κιβώτιο.
Το πολύ πολύ να ταλαιπωρηθείς λίγο την πρώτη βδομάδα στο σταμάτα/ξεκίνα αλλά θα βρείς πολύ περισσότερες επιλογές που θα σε καλύπτουν.

Αν νοιώθεις μεγάλη ανασφάλεια πήγαινε με έναν φίλο/συγγενή σε μια αλάνα με το αμάξι του και κάνε μερικές δοκιμές ή στην χειρότερη περίπτωση βρες έναν δάσκαλο οδήγησης να σου κάνει 2-3-4 μαθήματα με το εκπαιδευτικό για να πάρεις το κολάι.
Δεν θα χρειαστείς παραπάνω μαθήματα και έχεις ήδη το δίπλωμα οπότε δεν θα σου κοστίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Απο το 2007 εχω 4 αυτοματα : Honda CRV του 2006 και 2008 (το εχω και τωρα) , Jazz και Civic 1800 κυβικα 

Κανενα απολυτως προβλημα .Με τα λεφτα αυτα να κοιταξει για Jazz . Ειχε το πιο καλο κιβωτιο αυτοματο

Μακρυα απο Augo , C1 και Peygeot 107 (ειναι ολοιδια Ιαπωνκα ) αλλα μονο αυτοματο δεν ειναι το κιβωτιο τους.

Καμμια πολυτως δυσκολια οταν το πρωτοπηρα το Polo αυτοματο .Μια φορα αντι οπισθεν εβαλα Parking

Απλα ξαχνας οτι εχεις αριστερο ποδι .

Για νεο οδηγο το κακο με τα αυτοματα ειναι οτι αν χρειαστει να οδηγησει με μηχανικο θα εχει προβλημα.

Πρεπει να μαθει και με μηχανικο.

Καλα και συ, που να σου χαλασει αυτοματο απο Honda. Οκ, δεν ειναι Dsg στην χρηση, αλλα αθανατα ειναι σιγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μικρα αυτοκινητα τα αυτοματα κιβωτια δεν ειναι καλα, εχουν αργες εως εκνευριστικες αλλαγες, εκτος απο αυτα που εχουν cvt, οπως εχει το υβριδικο yaris. Σε αυτα τα χρηματα το micra κ το jazz εχουν cvt και ειναι καλες επιλογες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...