Προς το περιεχόμενο

Error 1603 AMD Drivers [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]


Tij1012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Αντιμετωπίζω ένα μικρο θέμα σχετικά με την εγκατάσταση νέων drivers της AMD Adrenalin 2020 Edition 20.1.3 Recommended (WHQL). Μου εμφανίζει error 1603 (link) και δεν μπορώ να προχωρήσω στην ανανέωσή τους. Όλα έγιναν μετά το τελευταίο update των win.
 
Eν συντομία σας αναφέρω τι έχω κάνει μέχρι στιγμής προς επίλυση του προβλήματος, αλλά χωρίς καμία επιτυχία. 
 
Καθαρισμό drivers με DDU και AMDcleanuputilty σε safe mode.
 
Διαγραφή του φακέλου της AMD C:/AMD
 
Ενημέρωση του τελευταίου BIOS.
 
Up to date οι ενημερώσεις των win.
 
Έκλεισα το firewall αλλά δεν προχώρησε η ανανέωση των drivers.
 
Antivirus δεν έχω.
 
Update του AMD chipset drivers μέσα από το site της μητρικής (ανεπιτυχή προσπάθεια ανανέωσης των drivers λόγω του παραπάνω error).
 
Προσπάθησα κατά την εγκατάσταση των drivers να γίνει εργοστασιακή εγκατάσταση (factory reset) αλλά πάλι τίποτα δεν έγινε.
 
Διαγραφή των Microsoft Visual C++ Redistributable  files από τον πίνακα ελέγχου (ανεπιτυχή προσπάθεια).
 
Εντολές sfc/scannow και DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth από το windows powershell (admin) έτρεξαν μια χαρά χωρίς κανένα θέμα.
 
regedit: Άλλαξα κάποιες τιμές-values στο system32 στα windows και σε άλλο φάκελο (ανεπιτυχή προσπάθεια). Τις ξαναεπανέφερα.
 
Η κάρτα έχει μείνει χωρίς drivers με αποτέλεσμα τα fans να είναι συνέχεια ανοιχτά.
 
Το hardware μου αναφέρεται στην υπογραφή μου.
 
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο. Εφόσον οι παραπάνω ιντερνετικές λύσεις δεν με βοήθησαν σκέφτηκα ότι το πρόβλημα μου κατά πάσα πιθανότητα προκλήθηκε από update των windows. Έτσι έκανα manual uninstall τα 2 πιο πρόσφατα windows updates και μετά από το restart του υπολογιστή έκανα install τους stable (όχι τους optional) drivers της AMD. Πιο μπροστά είχε προηγηθεί καθαρισμός των drivers σε safe mode με DDU και με το AMDcleanuputility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...