Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ηλεκτρολόγο


Jackass 88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους. Σήμερα πήρα ένα θυροτηλεφωνο να αλλάξω το παλιό μου. Αλλά έχω κολλήσει τώρα στις συνδέσεις. Στις παρακάτω φωτογραφίες (στη πρώτη) φαίνεται το παλιό συνδεδεμένο θυροτηλεφωνο και στην δεύτερη φαίνεται το καινούριο χωρίς να έχει γίνει κάποια σύνδεση. Στη τρίτη και τέταρτη φωτογραφία φαίνεται το ηλεκτρολογικό σχέδιο και οι συνδέσεις του καινούργιου θυροτηλεφωνου.

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει για τον τρόπο σύνδεσης θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.IMG_20200215_214139.jpg.f8dc2fa45ee6c8c615e706df891e76e9.jpg

IMG_20200215_215020.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό είναι fermax δεν γνωρίζω όμως μοντέλο. Απλά το παλιό έχει μόνο τρία "κανάλια" για να κάνεις συνδέσεις ενώ το καινούριο έχει εξι, γιατί έχει και για βομβητή κλπ. Εγώ τα τρία θέλω να συνδέσω πάλι δεν θέλω να βάλω κάτι καινούργιο. Απλά δεν γνωρίζω σε ποια υποδοχή πρέπει να μπει το καθένα γιατο έχουν διαφορετικούς κωδικούς.

Το καινούριο είναι μάρκας biomat.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η πλέον γνωστή μάρκα που ταιριάζει και είναι συμβατή με τα περισσότερα παλαιά συστήματα είναι η urmet 1150. Τώρα για αυτό που αγόρασες δεν ξέρω αν είναι συμβατό με το παλαιό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βαση την εικονα, το δικο σου πρεπει να ειναι το fermax 3390.

Εδω ειναι το σχεδιαγραμμα του. 

https://doorentrydirect.com/acrobat/fermax/inst/97331c Telefono Loft VDS Basic-Extra Ref 3390-3391 V10_12.pdf

Τελικα,  μοιαζει αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο

 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το αγόρασα μου είπε ότι είναι συμβατό. Έκανα κάποιες συνδέσεις βάζοντας το πράσινο καλώδιο (το οποίο είναι η φάση και τροφοδοτείται συνεχώς από κάτω με 12v ) στην υποδοχή με τον αριθμό 6 (φαίνεται στη φωτογραφία). Και τώρα πρέπει να συνδεθούν τα άλλα δύο, αλλά στα τυφλά που το προσπαθώ, βγαίνει λάθος η συνδεσμολογία. Κάτι πρέπει να παίζει με τον βομβητή γιατί το προηγούμενο θυροτηλεφωνου δεν είχε, ενώ αυτό έχει. Από το σχέδιο αν γνωρίζει κάποιος ποιο καλώδιο είναι για το μικρόφωνο και ποιο για το άνοιγμα της κλειδαριας, τότε θα μπορεσω να τα συνδέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε στο google αυτο που δε φαινεται στην εικονα (κοκκινο βελος), Fermax xxxxxxxx, να σου βγαλει το μοντελο και να βρεις το σχεδιαγραμμα.

IMG_20200215_214139.jpg.f8dc2fa45ee6c8c615e706df891e76e9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jackass 88 είπε

 Από το σχέδιο αν γνωρίζει κάποιος ποιο καλώδιο είναι για το μικρόφωνο και ποιο για το άνοιγμα της κλειδαριας, τότε θα μπορεσω να τα συνδέσω.

6 τροφοδοσία

1 ακουστικό

2 μικρόφωνο

9 κυπρί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

6 τροφοδοσία

1 ακουστικό

2 μικρόφωνο

9 κυπρί

Γνωρίζω τις συνδέσεις του θυροτηλεφωνου, υπάρχουν στο εγχειρίδιο.. αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι ποιο από τα καλώδια της πολυκατοικίας είναι του μικροφώνου, της κλειδαριας, της φάσης κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού γνωρίζεις ήδη τις συνδέσεις γιατί ρωτάς

8 ώρες πριν, Jackass 88 είπε

 Από το σχέδιο

δηλαδή πιστεύεις ότι ένας ηλεκτρολόγος βλέποντας μια φωτογραφία από τερματισμένα καλώδια θα μπορεί να καταλάβει που είναι συνδεμένη η άλλη άκρη τους; 

και χωρίς να έχει το σχέδιο της υφιστάμενης εγκατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nvel είπε

αφού γνωρίζεις ήδη τις συνδέσεις γιατί ρωτάς

δηλαδή πιστεύεις ότι ένας ηλεκτρολόγος βλέποντας μια φωτογραφία από τερματισμένα καλώδια θα μπορεί να καταλάβει που είναι συνδεμένη η άλλη άκρη τους; 

και χωρίς να έχει το σχέδιο της υφιστάμενης εγκατάστασης

Ναι, αν γνωρίζει τις συνδέσεις του παλιού θυροτηλεφωνου. 

Αλλά δεν έχει δώσει μάρκα και μοντέλο επακριβώς ο ts για να γίνει αυτό. Και στη φωτό του παλιού θυροτηλεφωνου δεν φαίνονται κάποια στοιχεία στην πλακέτα που ίσως βοηθούσαν στο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...