Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος (db) σε 50άρα γραμμή Cosmote


GooFysGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω θέμα με την γραμμή του Internet.

Η σύνδεση 24άρας γραμμής έγινε το καλοκαίρι του '19 και τον Οκτώμβριο την αναβάθμισα σε 50άρα.

Όπως θα δείτε και παρακάτω, τα χαρακτηριστικά της γραμμής ήταν πολύ καλά:

zzKeQ9U.jpg

Μέχρι και πριν μερικές μέρες, οπότε και παρατήρησα καθυστέρηση στο internet, του τύπου να αργεί λίγο να φορτώσει το Netflix, να αποσυνδέομαι απο servers εν μέσω game κτλ. Εκείνη τη στιγμή άρχισα να παρατηρώ πάλι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής, τα οποία είχαν πέσει στα τάρταρα (ανέβηκε ο θόρυβος κατακόρυφα, έπεσε το SNR κατακόρυφα) όπως βλέπετε και παρακάτω:

7dfeF1B.jpg

FtTYvVG.jpg

Παρασκευή 14/2 βράδι (άλλοι "γλεντούσαν" με τον Βαλεντίνο, εμένα με γλεντούσαν τα SNR margin & Attenuation db) δηλώθηκε στην Cosmote ως βλάβη, Δευτέρα 17/2 το πρωί ΄μου ήρθε το SMS της "επίλυσης" (τα χαρακτηριστικά ακόμα χάλια, δεν επιλύθηκε τίποτα).

 

Οπότε σε σημερινή επικοινωνία μου με την Cosmote και αφού τους εξήγησα όσο αναλυτικότερα το πρόβλημα που παραμένει (η υπάλληλος φάνηκε να κατάλαβε πως το πρόβλημα δεν είναι ο χαμηλός συγχρονισμός, αλλά ο αυξημένος θόρυβος που προκαλεί και την αστάθεια στην γραμμή, καθώς κάθε λίγη ώρα βλέπω και συγχρονισμό σε διαφορετικές ταχύτητες απο 23-46mbit) δηλώθηκε εκ νέου ως πρόβλημα και περιμένω ενημέρωση. Προσπάθησα να πείσω την υπάλληλο να μου δώσουν νέο ρουτερ να αποκλείσω πως υπάρχει πρόβλημα Hardware δικό μου αλλά επέμενε πως δεν υπάρχει πρόβλημα στο ρουτερ (πιθανότατα έχει δίκιο, αλλά ήθελα να αποκλείσω μια-μια τις πιθανότητες).

Το δεύτερο που μένει να κάνω είναι να αλλάξω ολη την καλωδίωση μέχρι τον όροφό μου, αλλά δεν πιστεύω πως εκεί οφείλεται το πρόβλημα που εμφανίστηκε απο την μια μέρα στην άλλη.

Ερωτώ μήπως είχε κανείς παρόμοια εμπειρία με τέτοιο degradation στην γραμμή του και βρήκε που οφείλεται το πρόβλημα; Μήπως είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GooFysGR είπε

Καλημέρα, τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω θέμα με την γραμμή του Internet.

Η σύνδεση 24άρας γραμμής έγινε το καλοκαίρι του '19 και τον Οκτώμβριο την αναβάθμισα σε 50άρα.

Όπως θα δείτε και παρακάτω, τα χαρακτηριστικά της γραμμής ήταν πολύ καλά:

zzKeQ9U.jpg

Μέχρι και πριν μερικές μέρες, οπότε και παρατήρησα καθυστέρηση στο internet, του τύπου να αργεί λίγο να φορτώσει το Netflix, να αποσυνδέομαι απο servers εν μέσω game κτλ. Εκείνη τη στιγμή άρχισα να παρατηρώ πάλι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής, τα οποία είχαν πέσει στα τάρταρα (ανέβηκε ο θόρυβος κατακόρυφα, έπεσε το SNR κατακόρυφα) όπως βλέπετε και παρακάτω:

7dfeF1B.jpg

FtTYvVG.jpg

Παρασκευή 14/2 βράδι (άλλοι "γλεντούσαν" με τον Βαλεντίνο, εμένα με γλεντούσαν τα SNR margin & Attenuation db) δηλώθηκε στην Cosmote ως βλάβη, Δευτέρα 17/2 το πρωί ΄μου ήρθε το SMS της "επίλυσης" (τα χαρακτηριστικά ακόμα χάλια, δεν επιλύθηκε τίποτα).

Οπότε σε σημερινή επικοινωνία μου με την Cosmote και αφού τους εξήγησα όσο αναλυτικότερα το πρόβλημα που παραμένει (η υπάλληλος φάνηκε να κατάλαβε πως το πρόβλημα δεν είναι ο χαμηλός συγχρονισμός, αλλά ο αυξημένος θόρυβος που προκαλεί και την αστάθεια στην γραμμή, καθώς κάθε λίγη ώρα βλέπω και συγχρονισμό σε διαφορετικές ταχύτητες απο 23-46mbit) δηλώθηκε εκ νέου ως πρόβλημα και περιμένω ενημέρωση. Προσπάθησα να πείσω την υπάλληλο να μου δώσουν νέο ρουτερ να αποκλείσω πως υπάρχει πρόβλημα Hardware δικό μου αλλά επέμενε πως δεν υπάρχει πρόβλημα στο ρουτερ (πιθανότατα έχει δίκιο, αλλά ήθελα να αποκλείσω μια-μια τις πιθανότητες).

Το δεύτερο που μένει να κάνω είναι να αλλάξω ολη την καλωδίωση μέχρι τον όροφό μου, αλλά δεν πιστεύω πως εκεί οφείλεται το πρόβλημα που εμφανίστηκε απο την μια μέρα στην άλλη.

Ερωτώ μήπως είχε κανείς παρόμοια εμπειρία με τέτοιο degradation στην γραμμή του και βρήκε που οφείλεται το πρόβλημα; Μήπως είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί..

Εχει προσβαση στα DSL modules?

Τα ανεβοκατεβασματα προκαλουνται απο το SRA για να σου κρατησει την γραμμη συγχρονισμενη. Για δοκιμασε να δεις τι παιζει χωρις το SRA (Αν εχεις προσβαση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα στο παρελθον μου ειχα αλλαξει 3 φορες το ζευγος ο ΟΤΕ, με τετοια θέματα...

Επισης κοίταξε και την καλωδίωση του σπιτιού σου να μη  έχεις παραλληλες συνδεσεις επανω στην γραμμη...

Άνοιξε την πρωτη μπρίζα που έρχεται απο τον κατανεμητή και δοκίμασε να δεις ποσο θα συγχρονίσει, και δες μηπως η γραμμη διακλαδώνεται παραλληλα συνδεδεμενη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι fast or interleaved;

απο τη στιγμη που δεν αλλαξε κατι στην καλωδιωση βασει της οποιας ειχες αποδεκτα αποτελεσματα απο τον Οκτ 2019 ισως να αλλαξανε ζευγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Εχει προσβαση στα DSL modules?

Τα ανεβοκατεβασματα προκαλουνται απο το SRA για να σου κρατησει την γραμμη συγχρονισμενη. Για δοκιμασε να δεις τι παιζει χωρις το SRA (Αν εχεις προσβαση)

Κατά κύριο λόγο θέλω να δω που οφείλεται η απότομη αύξηση του Attenuation και η πτώση του SNR

6 λεπτά πριν, spell1977 είπε

εμενα στο παρελθον μου ειχα αλλαξει 3 φορες το ζευγος ο ΟΤΕ, με τετοια θέματα...

Επισης κοίταξε και την καλωδίωση του σπιτιού σου να μη  έχεις παραλληλες συνδεσεις επανω στην γραμμη...

Άνοιξε την πρωτη μπρίζα που έρχεται απο τον κατανεμητή και δοκίμασε να δεις ποσο θα συγχρονίσει, και δες μηπως η γραμμη διακλαδώνεται παραλληλα συνδεδεμενη....

Με την καλωδίωση της πολυκατοικίας ή του διαμερίσματος δεν έχει δημιουργηθεί θέμα καθώς δεν έχει γίνει καμμία επέμβαση απο το καλοκαίρι του 19 (οι τιμές ήταν σταθερές για ολο τον καιρό όπως φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία).

Είναι δυνατόν απο την μια μέρα στην άλλη να τριπλασιαστεί ο θόρυβος χωρίς καμμία επέμβαση ούτε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, ούτε στις μπρίζες του διαμερίσματος;

 

 

10 λεπτά πριν, mech_eng είπε

απο τη στιγμη που δεν αλλαξε κατι στην καλωδιωση βασει της οποιας ειχες αποδεκτα αποτελεσματα απο τον Οκτ 2019 ισως να αλλαξανε ζευγος

Η λογική κι εμένα σε αυτό το συμπέρασμα με οδηγεί. Είναι και αυτό που φοβάμαι περισσότερο, μου είναι ευκολότερο να αλλάξω την καλωδίωση μέχρι το διαμέρισμα, παρά να πείσω την Cosmote να μου αλλάξει ζεύγος... Το έχω ξανατραβήξει αυτό το λούκι.

 

11 λεπτά πριν, mech_eng είπε

εισαι fast or interleaved;

Δεν το έχω προσέξει, θα το τσεκάρω μετα την δουλειά. Θα μπορούσε όμως να έχει σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να εχει, αν το διαμερισμα έχει 3-4 μπριζες τηλεφωνου, απομόνωσε αυτη που δουλευεις, ωστε να εισαι σιγουρος για την καλωδίωση σου, ωστε να σου αλλαξουν ζευγος...

Εχω δει παρομοιο προβλημα με γραμμη να παιρνει την κατιούσα μηνα με τον μηνα, και μετα απο μέτρηση στον κατανεμητη, εν τελει εβγαλα τις παραλληλες συνδεσεις και απογειώθηκε...

Λογικα σε βλαβη που δήλωσες ερχεται τεχνικος και μετραει την ταχυτητα εχω απο το σπιτι σου, αν αυτη ειναι 50/5 τοτε σιγουρα ειναι η εσωτερικη καλωδιωση...

Αναλόγως και την περιοχη σου, π.χ. αν ειναι εναέρια τα καλωδια του οτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, spell1977 είπε

Οπως και να εχει, αν το διαμερισμα έχει 3-4 μπριζες τηλεφωνου, απομόνωσε αυτη που δουλευεις, ωστε να εισαι σιγουρος για την καλωδίωση σου, ωστε να σου αλλαξουν ζευγος...

Εχω δει παρομοιο προβλημα με γραμμη να παιρνει την κατιούσα μηνα με τον μηνα, και μετα απο μέτρηση στον κατανεμητη, εν τελει εβγαλα τις παραλληλες συνδεσεις και απογειώθηκε...

Λογικα σε βλαβη που δήλωσες ερχεται τεχνικος και μετραει την ταχυτητα εχω απο το σπιτι σου, αν αυτη ειναι 50/5 τοτε σιγουρα ειναι η εσωτερικη καλωδιωση...

Αναλόγως και την περιοχη σου, π.χ. αν ειναι εναέρια τα καλωδια του οτε...

Απομόνωσα όλες τις παράλληλες συνδέσεις στο πρώτο μπριζάκι του διαμερίσματος, και σύνδεσα απευθείας το ρούτερ πάνω στην κεντρική γραμμή:

u2tbnhJ.jpg

Το attenuation έπεσε 8-9db και το SNR ανέβηκε οριακά, αλλά και πάλι οι τιμές είναι πολύ χειρότερες σε σχέση με τις τιμές που είχα πριν 1 μήνα. Όλα αυτά ενώ η βλάβη είναι ανοιχτή στην Cosmote και περιμένω για ενημέρωση (είτε επίλυσης είτε ραντεβού με τεχνικό).

Με τα πολλά άλλαξα μπριζάκι για σιγουριά, άλλαξα τηλεφωνικό καλώδιο και έκλεισα το μπριζάκι έχοντας συνδεδεμένη μόνο την κεντρική γραμμή (έχω νεκρώσει τα υπόλοιπα μπριζάκια του σπιτιού, μου ήταν άχρηστα έτσι κι αλλιώς). Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, συγχρονίζει με 17-18db Attenuation Down (26 πριν) & 30db Attenuation Up (καμμία αλλαγή).

Το επόμενο βήμα μου, είναι να πάρω το ρούτερ αγκαζέ και να το συνδέσω απευθείας στο κουτί διακλάδωσης της πολυκατοικίας (δεν έχω όργανο μέτρησης και πρέπει αναγκαστικά να γίνει μπακάλικα η δουλειά με το ρουτερ & μπαλαντέζα..)

Νομίζω μετά την σημερινή ένδειξη θα ξέρω με σιγουριά αν ο θόρυβος στη γραμμή μου οφείλεται σε δικιά μου καλωδίωση ή στην Cosmote..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2020 στις 10:39 ΠΜ, spell1977 είπε

πως ειναι χειροτερα, ?

αφου τερματισες 50/5 

Μην κοιτάς πόσο συγχρονίζει, το πρόβλημα ήταν ο θόρυβος σε σχέση με πριν μερικούς μήνες.

 

Ο τεχνικός κατέληξε πως το πρόβλημα του θορύβου οφείλεται στην καλωδίωση του κτηρίου, αλλά δέχθηκε να δηλώσει ως βλάβη το καλώδιο που έρχεται απο το κουτί διακλάδωσης του ΟΤΕ μέχρι το δικό μας κουτί διακλάδωσης. Σήμερα ήρθε ο εργολάβος, έκανε την αλλαγή και... Voila!

Τα στατιστικά της γραμμής επανήλθαν!

 

0-02-0a-edbb652b03291312257e8140939af74280ee94ea9cd8adefb29c8f37f0922105_f07b85fa.jpg

Επεξ/σία από GooFysGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...