Προς το περιεχόμενο

Parasite (2019)


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν έχουμε τόπικ για τη ταινία που πήρε το φετινό Best Picture;

Η ταινία στο πρώτο της act ξεκινάει σαν χαζοκωμωδιούλα με τους κουτοπόνηρους άφραγκους Kim που ζουν στα slums της πόλης και οι οποίοι βγάζουν τα προς το ζειν κάνοντας χαμαλοδουλειές του κώλου, να εισβάλουν στην έπαυλη των καλοκάγαθων φλούφληδων πλην ζάμπλουτων Park καταλαμβάνοντας τις θέσεις του προσωπικού που εργάζεται εκεί, για να μετατραπεί στην πορεία σε μία κυνική αναπαράσταση του σκληρού φαύλου κύκλου που βιώνουμε στις μέρες μας: η φτώχεια γεννά τις κοινωνικές ανισότητες οι οποίες γεννούν το έγκλημα που με τη σειρά του ανατροφοδοτεί τη φτώχεια. Θέλει αρκετή σκέψη στο τέλος για να κατανοήσει κανείς ποιός παρασιτεί εις βάρος ποιού.

Ο Joon-Ho στα καλύτερά του (εντάξει, όχι και Memories of Murder, but still) και ο Kang-Ho ανατριχιαστικά άψογος όπως πάντα.

Δείτε το, είναι συνταρακτικό και για μερικούς ίσως και αφυπνιστικό.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 11
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 hours ago, yannis27gr said:

Ενδιαφέρον έργο, με ξάφνιασε που πήρε Όσκαρ. 

Γιατί; Επειδή είναι ξενόγλωσσο;

Γενικά είχε εξαιρετικές ερμηνείες (καλά ο Kang-Ho είναι ένα όσκαρ μόνος του), εξαιρετική φωτογραφία και εξαιρετική σκηνοθεσία. Επίσης, ήταν αρκετά ενδιαφέρον το σενάριο, δεν νομίζω ότι υπήρξε συνολικά καλύτερη ταινία το 2019.

1 hour ago, nfreskakis said:

Το είδα πριν πάρει το Όσκαρ και δε μου άρεσε καθόλου. Απορώ πραγματικά τι είδαν αυτοί που το ψήφισαν.

Τι δεν σου άρεσε, φίλε μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι δεν σου άρεσε, φίλε μου;

Βασικά δε μπορώ να βρω κάτι να μου άρεσε και για να σε προλάβω δεν είναι η πρώτη Κορεάτικη ταινία που βλέπω. Εντελώς αδιάφορη με κενά στο σενάριο και πιο μεγάλη απ'οτι χρειαζόταν. Είμαι σίγουρος οτι το βραβείο το κέρδισε για χάρη του diversity.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόλο που ειναι του στυλ μου  ουτε εμενα μου άρεσε. το βρηκα λιγο τραβηγμενο το σενάριο αλλα καταλαβινω απολυτα τον κοσμο που του άρεσε. εχει ενα ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα δεν ειναι ταινια που βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα, ειδικα στο τελος το τραβαει απο τα μαλια. 

ΟΜΩΣ η ταινια μας δειχνει μια ομαδα ανθρωπων, που παροτι φτωχοι, ειναι πονηροι και ετοιμοι να κανουν τα παντα για να βγαλουν λεφτα, καθε βρομια. Ειναι τα πραγματικα παρασιτα της κοινωνιας, οχι επειδη ειναι φτωχοι, αλλα επειδη θα κλεψουν και θα κοροιδεψουν για το χρημα- ΔΕΝ θα πανε να δουλεψουν έντιμα. Ειναι οι ανθρωποι που κοιτανε τον πλουτο των αλλων και με μισος θελουν να του τον παρουν, οχι να φτιαξουν δικο τους.

ΚΑΙ υπαρχουν πολλοι και στην κοινωνια μας και σε καθε αλλη χωρα.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους ενα ποστ που μπορεί να πατήσει κανείς πάνω και να πάρει φωτιά το νήμα. Είχα αρχίσει να βαριέμαι...

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία είναι πολύ καλή

Την είδα με οικογενειακούς φίλους τύπου "παράσιτα" στην ελληνική πραγματικότητα όπου και χεστηκαμε στο γέλιο.

Σας προτείνω να κάνετε το ίδιο

..........   " Παράσιτα υπάρχουν !!!!!!!!!! ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πω ότι η ταινία είναι ο,τι καλύτερο είδα φέτος και άξιζε όλα τα όσκαρ που πήρε.

Πιστεύω πάντως ότι δεν τα δείχνει άσπρο-μαύρο τα πράγματα και για αυτό σε κανένα σημείο της ταινίας δεν φαίνονται εξιδανικευμένοι οι φτωχοί και καθάρματα οι πλούσιοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν καταλάβατε ακόμα ότι ο τίτλος "Παράσιτα" είναι διττός, παράσιτα είναι και οι πλούσιοι που ως γνωστόν παρασιτούν σε βάρος των φτωχών. Προσπαθήστε περισσότερο να κατανοήσετε τι είδατε σ' αυτή την ταινία.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vangelis_D9 είπε

Μάλλον δεν καταλάβατε ακόμα ότι ο τίτλος "Παράσιτα" είναι διττός, παράσιτα είναι και οι πλούσιοι που ως γνωστός παρασιτούν εις βάρος των φτωχών. Προασπαθήστε περισσότερο να κατανοήσετε τι είδατε σ' αυτή την ταινία.

Τα παράσιτα της ταινίας είναι οι Κιμ και η καθαρίστρια με τον άνδρα της. Δεν γίνεται αναφορά σε παρασιτισμό της πλούσιας οικογένειας. Εσύ δεν κατάλαβες

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lumini είπε

Τα παράσιτα της ταινίας είναι οι Κιμ και η καθαρίστρια με τον άνδρα της. Δεν γίνεται αναφορά σε παρασιτισμό της πλούσιας οικογένειας. Εσύ δεν κατάλαβες

Καλά εντάξει. Μετακομίζω στην Εκάλη γιατί κερδοσκόπησα σε βάρος των φτωχών, είμαι ανώτερος αριστοκράτης και πιστεύω στο θεσμό της βασιλείας. Άρα τί είμαι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς ο τίτλος αναφέρεται και στις δύο οικογένειες, όποιος είδε τη ταινία με ένα minimun 13% προσοχής μπορεί να το καταλάβει αυτό. Τώρα, όπως με όλα τα πράγματα που έχουν δύο όψεις, αυτός που θα επιλέξει να κοιτάξει  μόνο τη μία, δημιουργει αντίστοιχως και τη δική του αλήθεια. Για εκείνον αυτή η αλήθεια είναι απόλυτη και είναι ικανός να την υπερασπιστεί μέχρι θανάτου. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων ζει έτσι, είναι στη πλάνη νομίζοντας ότι είναι έξω απο αυτή. Όχι μόνο αγνοεί την άλλη όψη, αλλά μπορεί να γίνει και επιθετικός αν έστω υποννοήσεις ότι υπάρχει. Η μερική πραγματικότητα γίνεται ολική.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...