Προς το περιεχόμενο

Περιεργο προβλημα με τα βιντεο του λαπτοπ


pgtisk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, δεν γνωριζω αν ετσι μπορω να ρωτησω για ενα θεμα που με απασχολει καθως ειμαι καινουρια αλλα θα δωσω μια προσπαθεια. 

Αγορασα 2 εβδομαδες πριν περιπου ενα λαπτοπ της DELL ,πιο συγκεκριμενα το DELL Inspiron 14 3493 Intel Core i5-1035G1/8GB/512 GB/ Intel UHD Graphics. Το αγορασα καθαρα για να το χρησιμοποιω για την σχολη καθως σπουδαζω μηχανικος και χρειαζομαι αρκετα προγραμματα. Δεν ασχολουμαι με gaming και ουτε εχω κανει και κατι τετοιο μεχρι στιγμης μονο ταινιες εχω κατεβασει και ουτε καν τα προγραμματα τα οποια θα χρειαστει να χρησιμοποιησω. Αυτο που ειχα παρατηρησει απο την πρωτη στιγμη οταν εβαλα την πρωτη ταινια να παιξει ηταν οτι τα χρωματα ηταν σαν να εβλεπα ταινια 3D ,υπηρχαν κοκκινες ,μπλε και μερικες φορες πρασινες σκιες (θα βρω να προσθεσω φωτογραφια) και στην ακρη αριστερα ηταν λες και ειχε κοπει λιγο πιο νωρις το βιντεο και επεζε της αριστερης πλευρας. Σαν να ειχε μετακινηθει προς τα δεξια δηλαδη το βιντεο και συνεχιζοταν,δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως συγγνωμη αν σας μπερδευω. Εν τελει λεω εγω εχω κανει βλακεια και την κατεβασα σε 3D και αυτο που κανει στα αριστερα ειναι της ταινιας. Παω στο youtube και εκει τα ιδια σε καθε βιντεο το ιδιο και στις αλλες ταινιες. Συνδεω το hdmi να δω μηπως το δειχνει και στην τηλεοραση και φτιαχνεται, λες και δεν το εκανε ποτε! Περνανε δυο μερες ,παλι τα ιδια, συνδεω ξανα το hdmi παλι φτιαχνεται. Το παω πισω στο service της Mediamarkt καθως μεχρι και 14 μερες απο την αγορα θεωρειται DOA και μου λενε οτι εφοσον δεν υπαρχει κατι να δειξω και ολα στις ρυθμισεις ειναι ενταξει δεν μπορουν να κανουν κατι (το ειχα συνδεσει το προηγουμενο βραδυ στο hdmi για δευτερη φορα οπως ανεφερα παραπανω και δεν φαινοταν το προβλημα) και μιας και δεν μπορουσα να το δωσω να παει στην αντιπροσωπεια λογω εξεταστικης το παιρνω παλι σπιτι. Σημερα κανει παλι το ιδιο και λεω δεν θα ξανασυνδεσω το hdmi θα το παω οπως ειναι να το δουν. Παταω διαφορα βιντεο και ταινιες να σιγουρευτω οτι οντως το κανει παλι και αφου σιγουρευτηκα συνδεσα την cooling βαση που εχω με την θυρα usb καθως ηθελα να κατεβασω καποια προγραμματα οπως ανεφερα και δεν ηθελα να ζεσταθει...και ως δια μαγειας παλι φτιαχνεται απο μονο του!! Δηλαδη δεν ειναι μονο η θυρα hdmi που το επηρεαζει αλλα ολες! Και εχω μπερδευτει και νευριασει παρα πολυ καθως ειλικρινα δεν γνωριζω τι συμβαινει και ειναι καινουριο λαπτοπ που το προσεχω πολυ. Θα το παω την Τεταρτη στο service να σταλει στην αντιπροσωπεια αλλα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες για το τι μπορει να γινεται και αν μπορω να κανω εγω κατι για αυτο. Να σημειωσω οτι αυτο γινεται μονο στα βιντεο, οι εικονες και ολη η οθονη γενικα ειναι μια χαρα, μονο τα βιντεο.

 

laptop.jpeg

Επεξ/σία από pgtisk13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pgtisk13 είπε

Να σημειωσω οτι αυτο γινεται μονο φτα βιντεο, οι εικονες και ολη η οθονη γενικα ειναι μια χαρα, μονο τα βιντεο.

Το screenshot που παραθέτεις, είναι από video ??

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, htaccess είπε

Το screenshot που παραθέτεις, είναι από video ??

Ειναι απο βιντεο που επαιζε εκεινη τη στιγμη.Ειναι φωτογραφια που εβγαλα την οθονη του λαπτοπ με το κινητο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, htaccess είπε

Το περίεργο  είναι που το κάνει μόνο στο video.

Αν του αλλάξεις θέση, το μεταφέρεις πχ σε άλλη πρίζα, εξακολουθεί και το κάνει ?

Ειναι λαπτοπ οχι σταθερος...εκτος αν δεν καταλαβα εγω την ερωτηση. Ουσιατικα θα αρχισει να το κανει σε ακυρες στιγμες και θα σταματησει μονο αν συνδεσω κατι σε καποια θυρα του. Τωρα αν συνδεσω τον φορτιστη δεν γνωριζω αν θα αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pgtisk13 είπε

Ειναι λαπτοπ οχι σταθερος...εκτος αν δεν καταλαβα εγω την ερωτηση. Ουσιατικα θα αρχισει να το κανει σε ακυρες στιγμες και θα σταματησει μονο αν συνδεσω κατι σε καποια θυρα του. Τωρα αν συνδεσω τον φορτιστη δεν γνωριζω αν θα αλλαξει κατι.

Το κατάλαβα από την περιγραφή του 1ου post ότι είναι laptop, καταρχάς βάλε το φορτιστή πάνω, δες αν στο κάνει με το φορτιστή, και μετά δοκίμασε με τον φορτιστή πάλι, άλλα σε άλλη πρίζα, πχ σε ένα άλλο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, htaccess είπε

Το κατάλαβα από την περιγραφή του 1ου post ότι είναι laptop, καταρχάς βάλε το φορτιστή πάνω, δες αν στο κάνει με το φορτιστή, και μετά δοκίμασε με τον φορτιστή πάλι, άλλα σε άλλη πρίζα, πχ σε ένα άλλο δωμάτιο.

Θα το δοκιμασω οταν το ξανακανει καθως απο την στιγμη  που θα "φτιαχτει" μετα του παιρνει τουλαχιστον 1,5 με 2 μερες για να ξαναεμφανιστει. Πως μπορει να το επηρεασει αυτο?

 

Επεξ/σία από pgtisk13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pgtisk13 είπε

Θα το δοκιμασω οταν το ξανακανει καθως απο την στιγμη  που θα "φτιαχτει" μετα του παιρνει τουλαχιστον 1,5 με 2 μερες για να ξαναεμφανιστει. Πως μπορει να το επηρεασει αυτο?

Όσο το έχεις και λειτουργεί με την μπαταρία (όχι μόνο το δικό σου, σε όλα συμβαίνει),  είναι προγραμματισμένο να κάνει εξοικονόμηση ενέργειας "μειώνοντας" την απόδοση των περιφεριακών συστημάτων, οπότε λόγω πτώσης της απόδοσης έχεις αυτό το φαινόμενο.

Ένα άλλο σενάριο (λίγο ακραίο) είναι ότι, για κάποιο λόγω φορτίζεται (στατικό ηλεκτρισμό) το οποίο ενοχλεί στο κύκλωμα της εικόνας/οθόνης), κατά την σύνδεση κάποιου περιφεριακού (οι περισσότερες συνδέσεις περιφεριακών έχουν επαφή γείωσης) εκφορτίζεται (είτε στο χέρι σου είτε στην συσκευή που το σύνδεσες πχ τηλεόραση με hdmi) και σου λειτουργεί άψογα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, htaccess είπε

Όσο το έχεις και λειτουργεί με την μπαταρία (όχι μόνο το δικό σου, σε όλα συμβαίνει),  είναι προγραμματισμένο να κάνει εξοικονόμηση ενέργειας "μειώνοντας" την απόδοση των περιφεριακών συστημάτων, οπότε λόγω πτώσης της απόδοσης έχεις αυτό το φαινόμενο.

Ένα άλλο σενάριο (λίγο ακραίο) είναι ότι, για κάποιο λόγω φορτίζεται (στατικό ηλεκτρισμό) το οποίο ενοχλεί στο κύκλωμα της εικόνας/οθόνης), κατά την σύνδεση κάποιου περιφεριακού (οι περισσότερες συνδέσεις περιφεριακών έχουν επαφή γείωσης) εκφορτίζεται (είτε στο χέρι σου είτε στην συσκευή που το σύνδεσες πχ τηλεόραση με hdmi) και σου λειτουργεί άψογα.

Κατάλαβα, τι να πω, θα το δοκιμάσω όταν ξαναγίνει μια θα ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πριν τρέξουμε πέρα δώθε κάνουμε ορισμένα πράγματα ( φιλικά το λέω)

Δες αυτα που σου γραφω + αυτα που σου ειπε ο φίλος απο πάνω.

Τέλος να καλέσεις απευθείας την DELL  GR 210-812 9800   αν δεν βγάλεις άκρη και θα κανονίσουν οι ιδιοι , γιατί το πας από εκεί που το αγόρασες ?     Για να σε καθυστερούν ?

Στο παρακάτω link βάζεις το service tag από το μηχάνημα σου και μετά  σου βγάζει διαφορά για το notebook σου.

https://www.dell.com/support/home/gr/el/grbsdt1/?app=warranty

Έχει driver  , κάνε έναν έλεγχο ότι είναι όλα σωστά περασμένα και στις τελευταίες εκδόσεις της dell και όχι της microsoft.

Να περάσεις και το τελευταίο bios

Έκανες  έλεγχο με τα διαγνωστικά που έχει το μηχάνημα σου ?

Είτε με το F12

https://nccumc.org/it/faq/how-to-run-hardware-diagnostics/

Είτε με το Fn

https://www.youtube.com/watch?v=2kFegmHSZv0

Τα win τα έβαλες εσύ ? τα είχε επάνω ? είναι update ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...