Προς το περιεχόμενο

Τι είδους κεραία είναι αυτή;


jim1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

Κάνω αυτή την ανάρτηση σε αυτό το φόρουμ γιατί έχω δει παρόμοιες ερωτήσεις στο παρελθόν και επειδή είμαι και άσχετος με τα συγκεκριμένα θέματα. Είδα πρόσφατα ότι ο γείτονας έχει βάλει αυτή την κεραία στην οροφή του. Μπορεί να μου πει κάποιος τι είδους κεραία είναι (αυτή με το ψηλό "κοντάρι") και σε τι χρησιμεύει; 

Ευχαριστώ!

IMG_20200217_162203.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεραία κινητής μαλλον Cosmote απλα μου κανει εντυπωση το μέγεθος πρεπει να είναι πολυ δυνατή

 

Πλάκα κάνω κεραία για VHF είναι λογικά 😛

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, Ledis είπε

VHF 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είχα την εντύπωση ότι είναι διαφορετικές οι κεραίες κινητής. Αν είναι τόσο δυνατή όσο λες τότε μάλλον έχουμε θέμα. VHF δηλαδή μπορεί και να εκπέμπει; Δεν πρέπει να έχουν άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν η άδεια κοστίζει 5€ η κεραία 500 είναι λίγο χαζό να μην έχεις. Μην τρελαίνεστε με τις κεραίες που βλέπετε οι κεραίες που δεν βλέπετε είναι το θέμα, αφήστε ήσυχο τον άνθρωπο να κάνει το hobby του

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Έχουν η άδεια κοστίζει 5€ η κεραία 500 είναι λίγο χαζό να μην έχεις. Μην τρελαίνεστε με τις κεραίες που βλέπετε οι κεραίες που δεν βλέπετε είναι το θέμα, αφήστε ήσυχο τον άνθρωπο να κάνει το hobby του

Άλλο να κάνει το χόμπυ του και άλλο να είναι της cosmote (που μόνο από χόμπυ δεν την έβαλε) και μεγάλη όπως έγραψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jim1981 είπε

Άλλο να κάνει το χόμπυ του και άλλο να είναι της cosmote (που μόνο από χόμπυ δεν την έβαλε) και μεγάλη όπως έγραψες...

Διαβασε τι εγραψα απο κατω με λευκα γραμματα διπλα στο χαμογελο ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jim1981 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είχα την εντύπωση ότι είναι διαφορετικές οι κεραίες κινητής. Αν είναι τόσο δυνατή όσο λες τότε μάλλον έχουμε θέμα. VHF δηλαδή μπορεί και να εκπέμπει; Δεν πρέπει να έχουν άδεια;

VHF δεν είναι κινητής 

https://en.wikipedia.org/wiki/Very_high_frequency

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jim1981 είπε

Το υπεθεσα αυτό, δεν είναι στον ΄χάρτη με τους κόμβους πάντως

Αρα δεν είναι , οποτε μάλλον σε ραδιοερασιτέχνη γείτονα παραπέμπει  (SV... κλπ ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jim1981 said:

καλησπέρα σας,

Κάνω αυτή την ανάρτηση σε αυτό το φόρουμ γιατί έχω δει παρόμοιες ερωτήσεις στο παρελθόν και επειδή είμαι και άσχετος με τα συγκεκριμένα θέματα. Είδα πρόσφατα ότι ο γείτονας έχει βάλει αυτή την κεραία στην οροφή του. Μπορεί να μου πει κάποιος τι είδους κεραία είναι (αυτή με το ψηλό "κοντάρι") και σε τι χρησιμεύει; 

Ευχαριστώ!

IMG_20200217_162203.jpg

τις κινητης συνηθως ειναι sectors και απο κατω ενα τυμπανο κατευθυντικο για το link.,,.αυτην την ερωτηση την εχω ξανα απαντησει πριν καιρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

VHF Κεραία 3χ 5/8 me Groud Plane ( τα 3 Οριζόντια radial) μπάντα για τα ραδιοτηλέφωνα ειναι 136 ~ 174 MHz. 

Υπήρχαν παρόμοιες κεραίας WiFi , αλλά δεν έχουν radial

Επεξ/σία από Ledis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το σπιτι πιθανον να μενει καποιος ταξιτζης και να εχει απομεινει απο παλια, οταν δεν υπηρχαν κινητα. Εκτος και αν ειναι χομπιστας που χλωμο το κοβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη κολλάτε αματερικη κεραία vhf uhf ειναι και οσοι ασχολουμεθα ξερουμε να εκπεμπουμε στη χαμηλοτερη δυνατη ισχυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...