Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αθήνα. Περιοχές για ενοικίαση.


anticrisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω βρεί δουλειά στην Αθήνα (Ρέντη) και πρόκειται να μετακομίσω από Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιες περιοχές γύρω από την δουλειά μου, που μπορώ να νοικιάσω, ο μισθός μου ανέρχεται στα 800. Δεδομένο ότι θα μετακινούμε με ΜΜΜ. Πιστεύω με αυτό τον μισθό μπορώ να διαθέσω κάπου στα 280-330€ για ενοίκιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κοιτάξεις για Μοσχάτο, Φάληρο, Ρεντη ή Νίκαια, Κορυδαλλο. Βέβαια στις τελευταίες δυο με το μετρό να ανοίγει σε λίγους μήνες τα ενοίκια έχουν ανέβει αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Νικαια ειναι μια βολικη περιοχη για τη δουλεια σου, και γενικά εχει συγκοινωνίες. Επίσης πολύ συντομα ανοιγει οντως μετρο και τα ενοικια θα εκτοξευτουν (ήδη εχουν ανεβει). Για ενα αξιοπρεπες δυαρι σε καλη κατασταση ξεκινας (με τυχη) απο 350...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nικαια - Κορυδαλλο ειναι καλες περιπτωσεις διοτι ανοιγει και το μετρο σε μερικους μηνες. Βεβαια θα ανεβουν τα ενοικια -αν δεν εχουν ανεβει ηδη- λογω αυτου του γεγονοτος. Αλλα με τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις νομιζω οτι ειναι οι μονες επιλογες με μετρο αλλα νομιζω θα δυσκολευτεις να βρεις κιολας.

Μετα κοιτας σε Ρεντη και προαστια του Πειραια. Δηλαδη Καμινια - Μανιατικα κτλ. Για Μοσχατο-Φαληρο και γυρω περιοχες που ειπωθηκε δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις σπιτι με το ενοικιο που δινεις.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να μείνεις σε καμία τρύπα με 200 ευρώ για τα πρώτα 1-2 χρόνια μέχρι να πάει πάνω απο χιλιάρικο ο μισθός σου για να ζεις άνετα μέχρι τότε και μετά να μπορείς να βρεις καλό σπίτι με 400~ και να συνεχίσεις να ζεις άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, simplemaths είπε

Εγώ προτείνω να μείνεις σε καμία τρύπα με 200 ευρώ για τα πρώτα 1-2 χρόνια μέχρι να πάει πάνω απο χιλιάρικο ο μισθός σου για να ζεις άνετα μέχρι τότε και μετά να μπορείς να βρεις καλό σπίτι με 400~ και να συνεχίσεις να ζεις άνετα. 

Δεν νομιζω μεσα σε 1-2 χρονια να παρει τετοια αυξηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ardi21 είπε

Δεν νομιζω μεσα σε 1-2 χρονια να παρει τετοια αυξηση...

Για να ήρθε απο Θεσσαλονίκη Αθήνα για 800 ευρώ φαντάζομαι πως είναι δουλειά με μέλλον, αν είναι developer άνετα θα έχει τέτοια αύξηση σε δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Εγώ προτείνω να μείνεις σε καμία τρύπα με 200 ευρώ για τα πρώτα 1-2 χρόνια μέχρι να πάει πάνω απο χιλιάρικο ο μισθός σου για να ζεις άνετα μέχρι τότε και μετά να μπορείς να βρεις καλό σπίτι με 400~ και να συνεχίσεις να ζεις άνετα. 

Βασικά εγω δε νομιζω ουτε τρυπα να βρει με 200€ (και να ειναι αξιοπρεπης ετσι, οχι νυχτεριδες και αραχνες που ελεγε κ το ασμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Για να ήρθε απο Θεσσαλονίκη Αθήνα για 800 ευρώ φαντάζομαι πως είναι δουλειά με μέλλον, αν είναι developer άνετα θα έχει τέτοια αύξηση σε δύο χρόνια.

Ναι υπάρχουν προοπτικές. Μηχανολόγος μηχανικός είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Βασικά εγω δε νομιζω ουτε τρυπα να βρει με 200€ (και να ειναι αξιοπρεπης ετσι, οχι νυχτεριδες και αραχνες που ελεγε κ το ασμα)

Είχα βρει τρύπες σε αρκετά καλή κατάσταση σε καλές περιοχές στα ΒΠ με 250-300 όταν έψαχνα, φαντάζομαι κάτι καλό θα βρει αλλά δεν έχω εμπειρία από τις περιοχές που ψάχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Είχα βρει τρύπες σε αρκετά καλή κατάσταση σε καλές περιοχές στα ΒΠ με 250-300 όταν έψαχνα, φαντάζομαι κάτι καλό θα βρει αλλά δεν έχω εμπειρία από τις περιοχές που ψάχνει

εαν μιλαμε για πριν 2-3 χρονια σιγουρα ναι, πλεον και η τρυπα στα ΒΠ παει 350-400 (όπου τρυπα αναφερομαι σε στουντιο καμια 30-32 τμ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω airbnb και golden visa εχουν ανεβει οι τιμες παντου. Το 350αρι πιστευω οτι σε καποιες περιπτωσεις ισως σου εξασφαλισει ενα αξιοπρεπες σπιτι. Καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...