Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη εμφάνιση λάθος ονόματος σε τηλεφωνικό αριθμό


ekkli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να εξηγήσω λίγο γιατί δεν μπορώ να βρω πιο καλό τίτλο.

Είχα το moto g5 plus, μέχρι αρχές Δεκέμβρη. Τότε αγόρασα το Α3.
Την απλή εφαρμογή της Google για κλήσεις είχε το ένα, την ίδια έχει και το άλλο που είναι στο android one πρόγραμμα.

Η βασική διαφορά του ενός με το άλλο όμως είναι ότι αν πάρω τηλέφωνο κάποια επιχείρηση, πχ Γερμανό ή ACS, που δεν τους έχω περασμένους στον τηλεφωνικό μου κατάλογο, εμφανίζει στην οθόνη τα στοιχεία τους. Πχ γράφει Germanos ή ACS. Το ίδιο και αν με πάρουν τηλέφωνο αυτοί.

Μέχρι εδώ, οκ.
Ενδιαφέρον, χρήσιμο και λίγο τρομακτικό μπορεί να πει κάποιος.

Το περίεργο όμως είναι με μια γνωστή. Που με κάλεσε αυτή και εμφανίστηκαν στην οθόνη μου στοιχεία εν μέρη σωστά.
Δηλαδή σωστό όνομα αλλά λάθος επίθετο.
Και όταν την πέρασα στις επαφές μου, εμφανίστηκε και μια φωτογραφία της με τον άντρα της, να κάνουν βόλτα σε μια παραλία. Καθόλου επαγγελματική δηλαδή.

Την ενημέρωσα και έπαθε σοκ, λέγοντας μου ότι δεν έχει περάσει εκείνη αυτά τα στοιχεία.
Το τσέκαρε και κείνη με άλλους φίλους της και διαπίστωσε ότι ισχύει.
Από τότε προσπαθεί να το αλλάξει και δεν ξέρει πως.

Είναι και σημαντικό για εκείνη γιατί τώρα ξεκινάει ατομική επιχείρηση και δεν θέλει να εμφανίζονται αυτά τα λάθος αλλά και προσωπικά στοιχεία όταν καλεί κάποιον.

Τα πρώτο που της είπα να ελέγξει ήταν ο λογαριασμός gmail που είναι περασμένος στο κινητό της, αν έχει αυτά τα στοιχεία και μου απάντησε ότι δεν έχει περασμένο το πραγματικό της όνομα στο gmail της και σίγουρα δεν έχει ανεβάσει καμία φωτογραφία με τον άντρα της.

Στο viber επίσης δεν έχει αυτά τα στοιχεία περασμένα.

Ψάχνω στους google maps βάζοντας το ονοματεπώνυμο όπως εμφανίζεται στον κατάλογο μου και δεν βρίσκω αποτελέσματα που να ταιριάζουν.

Εννοείται ότι το γκούγκλαρα γενικά και δεν βρήκα αποτελέσματα.

Και ρωτάω εδώ λοιπόν, έχει κανείς κάποια ιδέα για το πως μπορεί να απέκτησε η Google αυτά τα στοιχεία και τα εμφανίζει σε κινητά τρίτων και πως μπορεί να τα αλλάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αν το email που έχει συχρoνήσει στο κινητό της είναι αυτό του facebook η του instagram? H ισως στα samsung δημιουργεις ένα account που σου ζητάει να βάλεις φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 1:30 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Καπου τα έχει ανεβάσει,δεν θυμάται που έδειξε την φωτό;

Δεν έχει facebook, δεν έχει instagram, δεν έχει twitter. Έχει μόνο viber και αυτό με άσχετη φωτογραφία, μια ζωγραφιά και με το όνομα της γραμμένο σωστά.
Αλλά πιο πολύ μας καίει πως αλλάζουν τα αυτά τα δεδομένα, επίθετο και φωτογραφία.

Στις 19/2/2020 στις 1:33 ΜΜ, m_zaxarias είπε

Ισως αν το email που έχει συχρoνήσει στο κινητό της είναι αυτό του facebook η του instagram? H ισως στα samsung δημιουργεις ένα account που σου ζητάει να βάλεις φώτο.

Δεν είναι τίποτα από αυτά και δεν είχε samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekkli είπε

Δεν έχει facebook, δεν έχει instagram, δεν έχει twitter. Έχει μόνο viber και αυτό με άσχετη φωτογραφία, μια ζωγραφιά και με το όνομα της γραμμένο σωστά.
Αλλά πιο πολύ μας καίει πως αλλάζουν τα αυτά τα δεδομένα, επίθετο και φωτογραφία.

Δεν είναι τίποτα από αυτά και δεν είχε samsung.

Λες να την έβγαλε κάποιος φωτό και να την ανέβασε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λες να την έβγαλε κάποιος φωτό και να την ανέβασε;

Δεν έχει αυτό σημασία ρε συ.
Το δε τηλέφωνο περνάει από χέρια έφηβων ανιψιών, την φωτογραφία την είχε στείλει με viber σε φίλους, κάπως τέλος πάντων ξέφυγε.
Δεν έχει όμως σημασία το πως ξέφυγε.

Σημασία νομίζω έχει και εμένα με απασχολεί για το πως μπορεί κάποιος να φτιάξει ή να τροποποιήσει την κάρτα του με τα προσωπικά του στοιχεία.
Και περίμενα να αφορά περισσότερο κόσμο αυτό, από την άποψη ότι πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες θα τους βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θεμα με την αναγνωριση κλησεων.

Σιγουρα παιρνει την πληροφορια για τον αριθμο απο το ιντερνετ, γιαυτο δοκιμασε να δεις αν σου βγαζει αναγνωριση οταν εχεις κλειστα τα data ή οταν εισαι αποσυνδεδεμενος απο το wifi σου. Ειναι feature του google phone αυτο και με αυτο τον τροπο βρισκει και κοβει τις διαφορες ενοχλητικες κλησεις, εφοσον εχεις ενεργη την επιλογη στις ρυθμισεις του.

Ως αποδειξη, θα σβησω αργοτερα το τηλεφωνο του σπιτιου μου απο το κινητο και θα κανω 2 κλησεις σε αυτο, μια με συνδεση στο ιντερνετ και μια χωρις, και θα ποσταρω screenshots για το πως το αναγνωρισε καθε φορα.

---edit
Δεν μου δουλεψε, εβγαλε κανονικα 24210xxxxx οταν πηρα απο το σπιτι :(
Αλλα γενικα μου εχει τυχει να βγαλει το ονομα ή την επωνυμια απο τηλεφωνα που σιγουρα δεν ειχα αποθηκευμενα.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεψε ομως τωρα που πηρα απο το μαγαζι (προποτζιδικο) ενος φιλου μου. Οταν επιστρεψω σπιτι θα ψαξω τις ρυθμισεις να βρω που ειναι η επιλογη
 

Screenshot_20200221-123624.jpg

Screenshot_20200221-123848.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίμη, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Και γω κάτι τέτοιο κατάλαβα, ότι αντλεί στοιχεία από διαδίκτυο και φαντάζομαι από χάρτες.

Το θέμα που ψάχνω είναι πως κάποιος ιδιώτης -που δεν υπάρχει στους χάρτες, το έλεγξα- εμφανίζεται με κάποια στοιχεία.
Από που δηλαδή στο ιντερνετ αντλεί στοιχεία και πως μπορούμε να το διορθώσουμε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το "διορθωσεις" κλεινοντας τη συγκεκριμενη λειτουργια του google phone: πατας τελιτσες (πανω δεξια) > αναγνωριση κλησεων και ανεπιθυμητες κλησεις > απενεργοποιεις τα 2 switches που εχει.

Δεν ξερω απο που τα τραβαει, αλλα σιγουρα δεν χρησιμοποιει μονο το maps (= google maps). Το μαγαζι του φιλου μου δεν ειναι στο maps και, αν υποθεσουμε οτι απλα αναζητησε το τηλεφωνο στο google και πηρε οτι του εβγαλε το 1ο αποτελεσμα που ειναι απο το 11888, θα επρεπε να βγαλει ολο το ονοματεπωνυμο του ιδιοκτητη πχ Δημητρης Π********, αλλα ουτε αυτο εκανε.
Απο την αλλη, για κατι που ειναι ηδη καταχωρημενο στο maps, πχ το μαγαζι που δουλευα περυσι, βγαζει κανονικα ολα τα στοιχεια. Το αναφερω γιατι ετυχε καποια στιγμη να συναντησω αυτο που λες εσυ στην αρχη του θεματος, να χτυπησει δηλαδη το τηλεφωνο απο καποιο αριθμο που δεν ειχα καταχωρημενο και να βγαλει κανονικα το ονομα του ιδιοκτητη ή του μαγαζιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...