Προς το περιεχόμενο

"Μυγακια" στην οραση


Fir3fly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Πριν από λίγες μέρες είχα αυτά τα μυγακια στην όραση, πήγα στον ιατρό όπου μου βρήκε πως έχω καταρράκτη και όπου αν έκανα την επέμβαση θα έφευγαν και αυτά τα μυγακια. Έκανα την επέμβαση και έχω ακόμα αυτά τα μυγακια. Χτες που πήγα πάλι στον ιατρό μου, μου είπε πως δεν είναι τίποτα και απλά θα φύγουν με τον καιρό. Έχει κάνεις άλλος αυτά τα μυγακια στα μάτια; Και έφυγαν με τον καιρό; Είναι πολύ εκνευριστικα και σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να κάνω και άλλη επέμβαση :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρωτοαπέκτησα πριν μερικά χρόνια. Στην αρχή ήταν ενοχλητικά, τωρα πια ο εγκέφαλος τα αποκλείει αυτοματα και πια δεν το προσέχω ότι είναι εκεί.

Αυτό που πρέπει να φοβάσαι είναι μην αρχίσεις και βλέπεις λάμψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yannis27gr είπε

Τα πρωτοαπέκτησα πριν μερικά χρόνια. Στην αρχή ήταν ενοχλητικά, τωρα πια ο εγκέφαλος τα αποκλείει αυτοματα και πια δεν το προσέχω ότι είναι εκεί.

Αυτό που πρέπει να φοβάσαι είναι μην αρχίσεις και βλέπεις λάμψεις.

Σε ευχαριστω για την απαντηση, οποτε δεν φευγουν ποτε απλα τα συνηθιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Καλησπέρα!

Πριν από λίγες μέρες είχα αυτά τα μυγακια στην όραση, πήγα στον ιατρό όπου μου βρήκε πως έχω καταρράκτη και όπου αν έκανα την επέμβαση θα έφευγαν και αυτά τα μυγακια. Έκανα την επέμβαση και έχω ακόμα αυτά τα μυγακια. Χτες που πήγα πάλι στον ιατρό μου, μου είπε πως δεν είναι τίποτα και απλά θα φύγουν με τον καιρό. Έχει κάνεις άλλος αυτά τα μυγακια στα μάτια; Και έφυγαν με τον καιρό; Είναι πολύ εκνευριστικα και σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να κάνω και άλλη επέμβαση :(

Βλεπεις πιο καθαρα ομως;;;Ιδιωτικα η στο δημοσιο;;Μικρος για καταρρακτη παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Ναι ακριβώς!

Είναι απλως πρωτεΐνες που κατακριμνιζονται στο υαλοεοδές σώμα. 

Ουσιαστικά, αυτό που βλέπουμε είναι οι σκιές αυτών λόγω του φωτός. 

Καταρράκτης με τπτ (ή εξαιρετικά απίθανο) στην ηλικία αυτή. 

Καταρρακτης: θολωση του φακού.  Ακριβέστερα: θολωση, τη γήρανση του κρυσταλλοειδούς φακού. Αρχικά παρουσιάζεται σαν σκλήρυνση του κέντρου κι αργότερα σαν θόλωση των στιβάδων του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση, οποτε δεν φευγουν ποτε απλα τα συνηθιζεις?

Ναι. Λίγο υπομονή και σύντομα θα ξεχάσεις ότι υπάρχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε 2 διαφορετικους ιατρους πηγα και διεγνωσαν καταρρακτη λογω μακροχρονιας χρησης  κορτιζονης επειδη εχω ενα αυτοανοσο. Η μυωπια μου ειχε παει 10 βαθμους και ειχα 10% οραση στο δεξι ματι. Ο ιατρος μου μου ειχε πει πως μεχρι το Πασχα θα επρεπε να κανω την επεμβαση αλλιως αν συνεχιζε ο καταρρακτης θα εχανα τελειως την οραση μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Παιδια σε 2 διαφορετικους ιατρους πηγα και διεγνωσαν καταρρακτη λογω μακροχρονιας χρησης  κορτιζονης επειδη εχω ενα αυτοανοσο. Η μυωπια μου ειχε παει 10 βαθμους και ειχα 10% οραση στο δεξι ματι. Ο ιατρος μου μου ειχε πει πως μεχρι το Πασχα θα επρεπε να κανω την επεμβαση αλλιως αν συνεχιζε ο καταρρακτης θα εχανα τελειως την οραση μου. 

Ένα ένα τα λες... Η κορτιζόνη είναι χρυσή στα νοσήματα αυτά αλλά και προβληματική σε άλλα μέρη του σώματος.

Σε τι δοσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xx1100 είπε

Ένα ένα τα λες... Η κορτιζόνη είναι χρυσή στα νοσήματα αυτά αλλά και προβληματική σε άλλα μέρη του σώματος.

Σε τι δοσεις; 

Ε δεν τα λεω ενα ενα, απλα ρωτησα για τα "μυγακια" αν εχει καποιος αλλος γιατι δεν τα αντεχω αλλο.

Μισο χαπι prezolon την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσο μεγαλωνεις σπαει το "ζελε" .οσο ειναι λιγα τα "προσπερναει" ο εγκεφαλος...ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ

τροπος αντιμετωπισης:  yag lazer ή γεμισμα με νεο υγρο(δεν ειναι απλο ) vitrectomy... και τα 2 δεν ειναι κατι απλο με 100% ιαση.εγω απεκτησα floaters μετα απο lasik 

εφοσον εχεις αλλα προβληματα μεινε με τα μυγακια παρα χωρις οραση

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...