Προς το περιεχόμενο

Αγορα Kαρτας Ηχου για Edifier R2000DB


Δημητρης Τ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ενω ειχα κουμπωσει στα προσφατα αγορασμενα ηχεια Edifier R2000DB  (https://www.skroutz.gr/s/6268192/Edifier-R2000DB.html) ενα συνδρομητικο equalizer (ΒΟΟΜ3D) και χρησιμοποιωντας την οnboard καρτα ηχου της Gigabyte - Ζ390 AΟRS PRO, αποδιδοντας με αυτον τον τροπο εκπληκτικο ηχο σε προβολη ταινιων και αναπαραγωγης μουσικης απο το youtube...ξαφνικα και μετα απο λιγο καιρο αρχισανε τα προβληματα.

Οταν τα ηχεια ηταν ανοιχτα στον υπολογιστη μου ακουγονταν ανα διαστηματα ηχοι στατικου ηλεκτρισμου. Τεχνικος μου ανεφερε οτι το προβλημα προερχεται απο την εσωτερικη γειωση των ηχειων

Τα εστειλα στην αντιπροσωπεια χαρην της εγγυησης που εχουν και μετα απο λιγες ημερες ενημερωθηκα οτι κατα τις δοκιμες που εκαναν δεν παρατηρησαν κανενα προβλημα οποτε και μου τα επιστρεφουν.

Σκεπτομενος οτι ισως το προβλημα προερχεται απο τα εσωτερικα συστηματα του υπολογιστη ηθελα να ρωτησω εαν η αγορα μιας καρτας ηχου μπορει να μου εξαλειψει το προβλημα των παρασιτων και στατικου ηλεκτρισμου που ακουγα οταν δουλευανε στον υπολογιστη μου. Και εαν ναι.... ποια καρτα μου προτεινετε για τα Edifier R2000DB (κατανομη συχνοτητων 2 δρομων και χρηση οπτικης ινας)

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα προβληματα ηχου μπορει να φταιει καποιο Windows Update, και συγκεκριμενα το KB4524244:

 

Εν τω μεταξυ και το αλλο update KB4532693 δημιουργει προβληματα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haHa είπε

Συνεδεσε τα με οπτινη ινα με την καρτα ηχου σου ωστε να μην εχεις θεμα με παρασιτα κλπ.

με την οπτικη ινα τα εχω συνδεδεμενα για καλυτερη ποιοτητα ηχου

Στο εντωμεταξυ μου βγαζουν τον ηχο στατικου ηλεκτρισμου ακομα και οταν τα ακουω με bluetooth απο το κινητο μου. Αρα δεν εχει σχεση με την onboard καρτα ηχου της μητρικης του υπολογιστη μου. Επιφυλάσσομαι μηπως το προβλημα προερχεται απο το καλωδιο τροφοδοσιας ή την ταση ρευματος που δεχονται τα ηχεια. Με μια καρτα ηχου μπορω να μηδενισω παρασιτα ή ηχους στατικου ηλεκτρισμου ?  Εαν ναι μπορει καποιος να μου προτεινει αγορα για τα συγκεκριμενα ηχεια ?

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Δημητρης Τ. είπε

με την οπτικη ινα τα εχω συνδεδεμενα για καλυτερη ποιοτητα ηχου

Στο εντωμεταξυ μου βγαζουν τον ηχο στατικου ηλεκτρισμου ακομα και οταν τα ακουω με bluetooth απο το κινητο μου. Αρα δεν εχει σχεση με την onboard καρτα ηχου της μητρικης του υπολογιστη μου. Επιφυλάσσομαι μηπως το προβλημα προερχεται απο το καλωδιο τροφοδοσιας ή την ταση ρευματος που δεχονται τα ηχεια. Με μια καρτα ηχου μπορω να μηδενισω παρασιτα ή ηχους στατικου ηλεκτρισμου ?  Εαν ναι μπορει καποιος να μου προτεινει αγορα για τα συγκεκριμενα ηχεια ?

Απο την στιγμη που ειναι συνδεδεμενα με οπτικη ινα, δεν εχει σχεση οτι καρτα ηχου και να βαλεις. Λογικα ακομα και αν τα αποσυνδεσεις απο τον υπολογιστη και ακουσεις ηχο μεσω αλλης πηγης(κινητο κλπ), το προβλημα θα παραμενει.
Το προβλημα ειναι στα ηχεια και στην μονωση που εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, haHa είπε

Απο την στιγμη που ειναι συνδεδεμενα με οπτικη ινα, δεν εχει σχεση οτι καρτα ηχου και να βαλεις. Λογικα ακομα και αν τα αποσυνδεσεις απο τον υπολογιστη και ακουσεις ηχο μεσω αλλης πηγης(κινητο κλπ), το προβλημα θα παραμενει.
Το προβλημα ειναι στα ηχεια και στην μονωση που εχουν.

Αυτο μου ειπε και ο τεχνικος που τα ελεγξαμε στον χωρο μου.

Τα εστειλα στην αντιπροσωπεια χαρην της εγγυησης που ακομα εχουν και μου τα επιστρεψανε με αιτιολογια οτι δεν εχουν κανενα προβλημα !!! Τι μου προτεινεις να κανω, γιατι τα παρελαβα σημερα, τα εχω συνδεδεμενα με bluetooth και το κινητο  μου.... τα ακουω να σπινθιριζουν και στεναχωριεμαι γιατι και 190 ευρω αγορας δεν ειναι και λιγα χρηματα για ηχεια !! 

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έχουν θόρυβο από μόνα τους, δλδ και με bluetooth χωρίς να είναι συνδεδεμένα κάπου μια κάρτα ήχου δεν θα σε βοηθήσει.

Τα ηχεία έχουν γείωση ή μόνο τους 2 πόλους, έχεις δοκιμάσει άλλες πρίζες σε άλλα δωμάτια; χωρίς πολύμπριζο, ακραίο αλλά ίσως τα παράσιτα να προκαλούνται από άλλη συσκευή.

Αν δεν είναι το ρεύμα και είναι θέμα shielding των ηχείων... δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι θεμα γειωσης, ολες οι κοντινες συσκευες θα βοηθησει να ειναι συνδεδεμενες στο ιδιο πολυμπριζο (pc, οθονη, ηχεια, φωτιστικο κτλ). Επισης δοκιμασε και αλλη πριζα με προεκταση και ελεγξε και τις επαφες γειωσης της πριζας σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Δημητρης Τ. είπε

με την οπτικη ινα τα εχω συνδεδεμενα για καλυτερη ποιοτητα ηχου

Στο εντωμεταξυ μου βγαζουν τον ηχο στατικου ηλεκτρισμου ακομα και οταν τα ακουω με bluetooth απο το κινητο μου. Αρα δεν εχει σχεση με την onboard καρτα ηχου της μητρικης του υπολογιστη μου. Επιφυλάσσομαι μηπως το προβλημα προερχεται απο το καλωδιο τροφοδοσιας ή την ταση ρευματος που δεχονται τα ηχεια. Με μια καρτα ηχου μπορω να μηδενισω παρασιτα ή ηχους στατικου ηλεκτρισμου ?  Εαν ναι μπορει καποιος να μου προτεινει αγορα για τα συγκεκριμενα ηχεια ?

Έχω τα ίδια ηχεία με την οπτική ίνα τα έχω συνδέσει και μου κανει που και που και εμένα στατικό θόρυβο σε κάποια βίντεο στο YouTube στο αριστερό ηχείο,και έχω καταλήξει στην οπτική είναι πιθανώς το πρόβλημα , τώρα μια εβδομάδα έχει σταματήσει να κάνει αυτόν τον θόρυβο,στο λέω ενημερωτικά με το καλώδιο RCA δεν κάνει καθόλου.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασέ τα και σε άλλο χώρο,καλύτερα σε άλλο σπίτι ,κι αν και εκει το κάνουν ξανα πήγαινε τα πίσω και τρίψτα στα μούτρα τους.

Αν δεν το κάνει σε άλλο χώρο σημαίνει πως έχεις εσύ το πρόβλημα στο pc ή στο δίκτυο ρεύματος. Να ρωτήσεις και ηλεκτρολόγο.

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ICE-T είπε

Έχω τα ίδια ηχεία με την οπτική ίνα τα έχω συνδέσει και μου κανει που και που και εμένα στατικό θόρυβο σε κάποια βίντεο στο YouTube στο αριστερό ηχείο,και έχω καταλήξει στην οπτική είναι πιθανώς το πρόβλημα , τώρα μια εβδομάδα έχει σταματήσει να κάνει αυτόν τον θόρυβο,στο λέω ενημερωτικά με το καλώδιο RCA δεν κάνει καθόλου.

Δεν ειναι η οπτικη ινα το προβλημα. Εχω συνδεσει το ενα ηχειο με το καλωδιο τροφοδοσιας σε αλλον χωρο στο σπιτι μου, μονο του και το δουλευω με bluetooth απο το κινητο μου. Εμφανιζει το ιδιο προβλημα παλι. Ειναι θεμα ηχειων ή του δικτυου ρευματος του σπιτιου μου. Θα μιλησω με ηλεκτρολογο να ερθει στο σπιτι μου σημερα να το δουμε μαζι. 

 

10 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Σαν ηχεία είναι καλά; από μπάσο; 

Το αν αρεσει η ποιοτητα ηχου που παραγει ενα ηχειο ειναι καθαρα υποκειμενικο και προσωπικο θεμα. Τα αγορασα μετα απο προτροπη φιλου χωρις να τα εχω ακουσει καπου πρωτα . Την πρωτη φορα ημουν μπερδεμενος εαν μου αρεσουν ή οχι. Εγινα συνδρομητης σε μια εφαρμογη που εγραψα παραπανω (αφου πρωτα την δοκιμασα δωρεαν) πληρωνοντας 8-9 ευρω τον χρονο, δουλεψα με τις συχνοτητες του και πραγματικα τα ηχεια απογειωθηκαν. Μπορω να σου πω οτι ανετα ανταγωνιζονται σε ποιοτητα ηχου, ηχεια που στην αγορα κοστιζουν πανακριβα. Θελουν απλα κουμπωμα με equalizer και ρυθμιση στις συχνοτητες του για να δειξουν τις δυνατοτητες τους και να προσαρμοστουν στα γουστα αυτου που τα ακουει. Εαν δεν μου εβγαζαν αυτο το προβλημα θα ηταν για εμενα μια τελεια αγορα. Και να τα αλλαξω παλι τα ιδια θα παρω αρκει να λυσω το προβλημα με τον ηχο του στατικου ηλεκτρισμου που παραγουν και δεν ξερω εαν φταινε τα τεμαχια που εγω αγορασα η κατι αλλο. 

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το rca κάνει θόρυβο?Αμα περναει βρωμικο ρευμα/σκαμπανευμαστα στην ταση ανα διαστηματα δυσκολα βρισκεται

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κατόπιν επικοινωνίας με το κατάστημα που αγόρασα τα ηχεία, και χάριν της εγγύησης τα Εdifier αντικατασταθηκαν με καινούργια τα οποία πλέον λειτουργούν αψογα !! 

Θέλω να ρωτήσω εάν με την αγορά μιας κάρτας ήχου μπορώ να δώσω περισσότερη ποιότητα στον ήχο (η ένταση δεν με ενδιαφέρει είναι ήδη αρκετή) και εάν γίνεται να μου προτείνετε μια καλή κάρτα ήχου που θα είναι συμβατή με τα Edifier R2000DB (Κατανομή Συχνοτήτων 2 Δρόμων). Με ενδιαφέρει μόνο να ακούω μουσική από τον υπολογιστή μου !!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...