Προς το περιεχόμενο

Σκουπα ρομποτ.


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα 

Τι μπορει να κανει αυτη η "σκουπα" σε ενα σαλονι για παραδειγμα με επιπλα (καναπε , τραπεζαρια κλπ) που ειναι μαρμαρο στο δαπεδο  αλλα τον χειμωνα εχει και χαλια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα παιρνει τα πολλα πολλα, πιθανον αν το σπιτι σου ειναι σχετικα "καθαρο" απο εμποδια θα κανει καποια δουλεια.

Αν εχεις στο σαλονι πολλα συμπραγκαλα δεν αξιζει το κοπο.

Ειχα ενα τετοιο αλλα ηταν πριν χρονια δεν εκανε και πολυ δουλεια.

Ομως απο τοτε εχει βελτιωθει αρκετα η τεχνολογια και πιθανον να κανουν καλυτερη δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, afragorn είπε

Τα 7 σκυλακια μου  !!!

Δεν βγαζουν ομως τριχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή σκούπα ρομπότ, για παράδειγμα αυτή της Xiaomi, ένα σαλόνι χωρίς χαλιά θα το σκουπίσει τόσο καλά που θα σας πέσει το σαγόνι και θα αναρωτιεστε πώς ζούσατε χωρίς αυτήν! Τουλάχιστον εμείς αυτό πάθαμε.. Στα χαλιά δεν ξέρω τι κάνει, εμείς λόγω σκύλου δεν έχουμε χαλιά. Μία σημείωση μονάχα, θα πρέπει ο χώρος να είναι σχετικά τακτοποιημένος, για παράδειγμα εκτεθειμένα καλώδια ή πεταμένες κάλτσες μπλοκάρουν πολύ εύκολα τη σκούπα. Κατά τ' άλλα, εσείς θα καταχωνιασετε τη συμβατική σας σκούπα, και θα τη βγάζετε μία φορά στο τόσο για να κάνετε μία καλή γενική καθαριότητα κάτω από τους καναπέδες κλπ. 

Αυτά..!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, afragorn είπε

Υπαρχουν και αυτα τα κατοικιδια:

cat.gif.2e1399bc63519680937596d48905398a.gif

(προσωπικα αν ειχα τετοια γατα θα ετρεχα να κρυφτω! 😅)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα παλιά μία. Και λόγω σκύλου την δούλευα καθημερινά. Αλλά δεν είχα πολλά έπιπλα στο σπίτι. Τώρα που έχω γεμίσει το σπίτι με έπιπλα (είναι 30 τετραγωνικά και μένουμε 2 άτομα με το σκύλο, οπότε αυτόματα διπλασιάστηκαν τα πράγματα που έχω στο σπίτι), την έχω μαζέψει και δεν τη δουλεύω. Έχω πολλά καλώδια στο πάτωμα, πολλά παπούτσια που δεν χωράνε στην παπουτσοθήκη, μικροσκοπικά επιπλάκια κτλ κτλ. Οπότε όταν έχεις γεμάτο σπίτι με πράγματα στο πάτωμα δεν μπορεί να δουλέψει. Αν δεν έχεις πολλά στο πάτωμα κάνουν τρομερή δουλειά. παλιά είχα και ψηλό καναπέ οπότε έμπαινε και από κάτω η σκούπα μόνη της. Την ηλεκτρική την έβγαζα σπάνια. Αλλά έβαζα κάθε μέρα το ρομπότ για να μαζεύει τον κλώνο του σκύλου που έβγαινε κάθε μέρα από πάνω του....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, afragorn είπε

Παραλίγο να το πάθω με εμετό σκύλου, τον πρώτο καιρό που είχα αγοράσει τη σκούπα και της είχα ορίσει συγκεκριμένη ώρα το πρωί για σκούπισμα.. Ξύπνησα και βρήκα τη σκούπα να δουλεύει στο σαλόνι και το χωλ γεμάτο εμετούς του σκύλου.. Ευτυχώς πρόλαβα και τη σταμάτησα. Μετά από αυτό το παρολίγον αποτρόπαιο περιστατικό, τέλος το timer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα σε σπιτι 130 τετραγωνικων δεν φτανει σε ολα τα δωματια

Βεβαια δεν εχω ασχοληθει καθολου με το software και ρυθμισεις

Επισης ειναι παρα πολυ αργη,και χρειαζεται συχνα καθαρισμο βουρτσας

Σιγουρα δεν ειναι vaule for money,περισσοτερο για να εντυπωσιαζεις υπεργηρους καλεσμενους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lightsout είπε

Μία καλή σκούπα ρομπότ, για παράδειγμα αυτή της Xiaomi, ένα σαλόνι χωρίς χαλιά θα το σκουπίσει τόσο καλά που θα σας πέσει το σαγόνι και θα αναρωτιεστε πώς ζούσατε χωρίς αυτήν! Τουλάχιστον εμείς αυτό πάθαμε.. Στα χαλιά δεν ξέρω τι κάνει, εμείς λόγω σκύλου δεν έχουμε χαλιά. Μία σημείωση μονάχα, θα πρέπει ο χώρος να είναι σχετικά τακτοποιημένος, για παράδειγμα εκτεθειμένα καλώδια ή πεταμένες κάλτσες μπλοκάρουν πολύ εύκολα τη σκούπα. Κατά τ' άλλα, εσείς θα καταχωνιασετε τη συμβατική σας σκούπα, και θα τη βγάζετε μία φορά στο τόσο για να κάνετε μία καλή γενική καθαριότητα κάτω από τους καναπέδες κλπ. 

Αυτά..!

Πολυ σωστη περιγραφη και συμφωνω σε ολα.
Δεν εχω σκυλο αλλα εχω χαλια.
Η συμβατικη μπαινει μια φορα την βδομαδα πλεον. 
Δεν μετανιωνω ουτε δευτερολεπτο. 
Δεν κανω χρηση του σφουγγαρισματος λογο χαλιων και λογο οτι ειναι μονο με νερο. Το καλοκαιρι θα δοκιμαστει που θα βγουν τα χαλια.

 

Υγ. Roborock S50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδω και 1,5 χρόνο την Roborock S50 σε σπίτι 55 τετραγωνικών με λίγα έπιπλα. Με μία προετοιμασία απο μέρους μου 5 λεπτά πριν απο κάθε φορά που τη βάζω να σκουπίσει έχω ξεχάσει την κανονική σκούπα στη ντουλάπα. Με την τελευταία αναβάθμίση μπορείς να χωρίσεις το σπίτι σε δωμάτια και να τη στέλνεις να καθαρίζει όποιο θες ξεχωριστά. Για να καθαρίσει όλο το σπίτι θέλει 45 με 50 λεπτά περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Η xiaomi κανει καθολου σφουγγαρισμα?

Με ενδιαφερει να εχει μια βασικη λειτουργια σφυγγαρισματος

Κάνει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Νομίζω οτι γράφει πως δεν κάνει να βάζεις μέσα υγρό σφουγγαρίσματος αλλά μόνο νερό οπότε τι να κάνει μόνο με το νερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...