Προς το περιεχόμενο

τείχος linux mint


hp8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τείχος του  mint έχει προεπιλογή απενεργοποιημενο   φωτο αριστερή Δεξιά φωτο ενεργοποιημενο Ποια είναι η σωστή λειτουργία και οι επιπλέον  πιθανές ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν Έχω ρίξει μια γρήγορη ματιά  αλλά θέλω απαντήσεις από τους προχωρημενους του linux

Spoiler

459669967_mint.png.12c03e619a3e1ba8526d7d1725d06316.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δεξιά είναι η σωστή. 
Απο terminal τρέξε 

sudo systemctl enable ufw 

Ετσι ενεργοποιεις το service by default στο επόμενο boot

Ρυθμίσεις επιπλέον δεν χρειάζεται, εκτός κ αν χρησιμοποιείς κάποιο service όπως samba, για το οποίο θα πρέπει να το επιτρέψεις με

sudo ufw allow Samba 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Η δεξιά είναι η σωστή. 

έτσι το έχω Επειδή είναι απενεργοποιημενο από την εγκατάσταση ήθελα μια επιπλέον άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις καποια εφαρμογη που να θες να της περιορισεις την προσβαση στο ιντερνετ, για ποιο λογο να εχεις firewall? 
Αυτο ισχυει για ολα τα λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Αν δεν εχεις καποια εφαρμογη που να θες να της περιορισεις την προσβαση στο ιντερνετ, για ποιο λογο να εχεις firewall? 
Αυτο ισχυει για ολα τα λειτουργικα.

είναι μια εφαρμογή του mint Θεωρώ για να την έχει  σε κάτι είναι χρήσιμη Και σε απλή ανάγνωσή πχ ο χψ  φυλλομετρητης είναι ενεργός εξ αρχής το τείχος γιατί όχι  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hp8 Είναι απενεργοποιημενο γιατί όλες οι πόρτες είναι κλειστές εξ αρχής, καθώς δεν υπάρχει service ανοιχτό ώστε να δεχτεί το σύστημα κάποιο attack.

Γιαυτο το λόγο και όταν εγκαταστήσεις ένα service, όπως το samba που ανέφερα, by default είναι απενεργοποιημενο το service. Τότε χρειάζεται το firewall ώστε να δημιουργήσει κανόνες γι το συγκεκριμένο service. 
 

Αυτη τη στιγμή δηλαδή που το έχουμε ανοιχτό, εφόσον δεν έχεις έξτρα services, δεν προσφέρει καμία διαφορά από το να είναι κλειστο. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Αυτη τη στιγμή δηλαδή που το έχουμε ανοιχτό, εφόσον δεν έχεις έξτρα services, δεν προσφέρει καμία διαφορά από το να είναι κλειστο. 

οκ άρα : Αν θέλω το λειτουργικό όπως εγκατασταθηκε  από εκδότη χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις της διανομής  το έχω κλειστό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hp8 Αν θες όπως το δίνει η διανομή, γράφεις πάλι στο terminal 

sudo systemctl disable ufw 

για να απενεργοποιήσεις το firewall. Μπορείς να το αφήσεις ως έχει πάντως, δεν επηρεάζει κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rockdye είπε

Αυτη τη στιγμή δηλαδή που το έχουμε ανοιχτό, εφόσον δεν έχεις έξτρα services, δεν προσφέρει καμία διαφορά από το να είναι κλειστο. 

Καταναλώνει πόρους άδικα και σε σχετικά παλιά και αδύναμα συστήματα αυτό είναι «θέμα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...