Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες του iOS ίσως θα μπορούν να ορίζουν εφαρμογές τρίτων ως προεπιλογή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Λάθος δεν εννοούσα εσένα φίλε μπερδεύτηκα ..

 τον @haHa εννοούσα Σορυ 

Οκ κανένα πρόβλημα... Από το post σου κατάλαβα επίσης γιατί δεν με ζαλίζουν φίλοι και συνεργάτες με τα προβλήματα που παρουσιάζονται στους τρεις πάρα πάνω συμφωρήτες μας, λέω και εγώ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τους επαγγελματίες δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρουν τέτοια πράγματα. Θεωρώ επίσης ότι είναι υπερβολή το ότι υπάρχει και εγκατεστημένος browser. Όποιος θέλει τέτοια παιχνίδια υπάρχουν και τα poco poco phone...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Ανάθεμα και αν όλοι αυτοί που σχολιάζουν και χαχανίζουν κατάλαβαν ΠΡΩΤΟΝ τι λέει το άρθρο και δεύτερον αν έχουν πιάσει iOS συσκευή στα χέρια τους .

 Λοιπόν μάγκες για να τελειώνουμε επιλογή για Browser είχες από ανέκαθεν (τουλάχιστον από iOS 7 και μετά που θυμάμαι εγώ -βαριέμαι να ψάξω -) Το ίδιο και στο Mail . 
 
Αυτό που σου ΛΕΕΙ το άρθρο είναι πως δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις εφαρμογές της Apple για αυτή τη δουλεια .

 Επίσης σε οποιονδήποτε Browser και αν είσαι και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση και αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ! Αν δεν έχεις την εφαρμογή θα σε  παραπέμψει στο App Store να την κατεβάσεις .

 @haHa Για πες πρέπει να το έχεις λιώσει το iOS ε;

αυτο ειναι ολο το νοημα, αντικαθιστας την προκαθορισμενη εφαρμογη και ετσι ανοιγει εκεινη αντι για οποια εχει διαλεξει ο κατασκευαστης.. τι σε μπερδευει?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληγή του iOS στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι ότι οι κατασκευαστές εφαρμογών δεν σέβονται την πλατφόρμα. Είτε σαν design language, ή σαν επιλογές χρήστη / συστήματος.

Εάν δεν αλλάζει αυτό (και για ν' αλλάξει πρέπει να γίνει πιο αυστηρή η Apple στο AppStore) ότι δυνατότητα και να δωθεί για customization, πάντα οι εφαρμογές θα κάνουν... τα δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Οκ κανένα πρόβλημα... Από το post σου κατάλαβα επίσης γιατί δεν με ζαλίζουν φίλοι και συνεργάτες με τα προβλήματα που παρουσιάζονται στους τρεις πάρα πάνω συμφωρήτες μας, λέω και εγώ...

επειδη δε χρησιμοποιουν αλλες εφαρμογες περα του μηλου για μειλ και browsing?

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Η πληγή του iOS στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι ότι οι κατασκευαστές εφαρμογών δεν σέβονται την πλατφόρμα. Είτε σαν design language, ή σαν επιλογές χρήστη / συστήματος.

Εάν δεν αλλάζει αυτό (και για ν' αλλάξει πρέπει να γίνει πιο αυστηρή η Apple στο AppStore) ότι δυνατότητα και να δωθεί για customization, πάντα οι εφαρμογές θα κάνουν... τα δικά τους.

 

ειμαι πολυ σιγουρος οτι ισχυει το ακριβως αντιθετο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

για πες..

Apple is considering whether to let iPhone and iPad users set third-party mail and browser apps as defaults instead of the mobile operating system's preference for its own Safari and Mail stock apps. The potential move comes after criticism that the tech giant gives its in-house apps an unfair advantage and undue prominence on the App Store. As it stands, Apple doesn't allow users to replace pre-installed apps like Safari and Mail with third-party services

Θα σου πω .

 Έχεις πρόβλημα στην κατανόηση κειμένου .

 Και αυτού που μου παρέθεσες αλλά και αυτού που έγραψα εγώ .

 Κατά τα αλλά θα σου πω «για δες»...

image.jpeg.19e9d7da948440884504aa08ae70cf87.jpegimage.jpeg.2541c3215f23f17155c3d7ab99adfcbf.jpeg
  Το ίδιο ισχύει και για τα Mail .

 Κατά τα αλλά ότι έγραψα .. Αυτό ισχύει . Οποιος λέει το αντίθετο ή δεν ξέρει τι του γίνετε η αρέσκεται στο να παραπληροφορεί ...
 Για το μόνο που έχω ενδοιασμούς καθότι δεν έχω άλλο Mail App πλην του στοκ είναι αν σε προεπιλογή διεύθυνσης Mail ανοίγει αυτόματα το δικό της προεγκαταστημένο app η σε ρωτάει για ποιο θέλεις να χρησιμοποιήσεις .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Θα σου πω .

 Έχεις πρόβλημα στην κατανόηση κειμένου .

 Και αυτού που μου παρέθεσες αλλά και αυτού που έγραψα εγώ .

 Κατά τα αλλά θα σου πω «για δες»...

image.jpeg.19e9d7da948440884504aa08ae70cf87.jpegimage.jpeg.2541c3215f23f17155c3d7ab99adfcbf.jpeg
  Το ίδιο ισχύει και για τα Mail .

 Κατά τα αλλά ότι έγραψα .. Αυτό ισχύει . Οποιος λέει το αντίθετο ή δεν ξέρει τι του γίνετε η αρέσκεται στο να παραπληροφορεί ...
 Για το μόνο που έχω ενδοιασμούς καθότι δεν έχω άλλο Mail App πλην του στοκ είναι αν σε προεπιλογή διεύθυνσης Mail ανοίγει αυτόματα το δικό της προεγκαταστημένο app η σε ρωτάει για ποιο θέλεις να χρησιμοποιήσεις .

το εχω αλλαξει μιας και καταλαβα οτι εχεις μπερδευτει, αλλα ας το κανω ενα κοπιπειστ

"αυτο ειναι ολο το νοημα, αντικαθιστας την προκαθορισμενη εφαρμογη και ετσι ανοιγει εκεινη αντι για οποια εχει διαλεξει ο κατασκευαστης.. τι σε μπερδευει?"

και για να στο κανω ακομα πιο λιανα, εσυ μας δειχνεις οτι μπορεις να εγκαταστησεις μια αλλη εφαρμογη μειλ/ιντερνετ (αλιμονο αμα δε μπορουσες να κανεις ουτε αυτο) αυτο δεν σημαινει ομως οτι γινεται η προκαθορισμενη εφαρμογη

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

το εχω αλλαξει μιας και καταλαβα οτι εχεις μπερδευτει, αλλα ας το κανω ενα κοπιπειστ

αυτο ειναι ολο το νοημα, αντικαθιστας την προκαθορισμενη εφαρμογη και ετσι ανοιγει εκεινη αντι για οποια εχει διαλεξει ο κατασκευαστης.. τι σε μπερδευει?

Ρε φίλε έχεις I phone ;

 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ και το τελειώνω εδώ .

 Αν χρησιμοποιείς τον chrome σαν browser και σερφάρεις σε αυτόν ΣΕ ΑΥΤΟΝ  θα σου ανοίξει τον οποιο σύνδεσμο επιλέξεις .

 Αν είσαι στο σαφάρι η στον chrome η σε οποιονδήποτε Browser θέλεις εσυ και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση , αν αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps θα σου ανοίξει αυτήν την εφαρμογή χωρίς καν να σε ρωτήσει και όχι την προεγκατεστημένα της Apple το Apple maps.

 Αυτό που δεν μπορείς να κανείς είναι να ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ Αυτές τις εφαρμογές από το I phone και να τις αντικαταστήσεις .

 Αυτό κάτι άλλο δεν έχω να πω συνεχίστε ...

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ρε φίλε έχεις I phone ;

 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ και το τελειώνω εδώ .

 Αν χρησιμοποιείς τον chrome σαν browser και σερφάρεις σε αυτόν ΣΕ ΑΥΤΟΝ  θα σου ανοίξει τον οποιο σύνδεσμο επιλέξεις .

 Αν είσαι στο σαφάρι η στον chrome η σε οποιονδήποτε Browser θέλεις εσυ και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση , αν αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps θα σου ανοίξει αυτήν την εφαρμογή χωρίς καν να σε ρωτήσει και όχι την προεγκατεστημένα της Apple το Apple maps.

 Αυτό που δεν μπορείς να κανείς είναι να ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ Αυτές τις εφαρμογές από το I phone και να τις αντικαταστήσεις .

 Αυτό κάτι άλλο δεν έχω να πω συνεχίστε ...

δηλαδη αμα σου στειλουν εμαιλ με λινκ που ανοιγει τον browser θα σου ανοιξει chrome ή θα σου ανοιξει την ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΗ εφαρμογη?

αντιστοιχα αμα πατησεις ενα λινκ που ανοιγει την εφαρμογη του μειλ, θα ανοιξει το outlook ή την ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΗ εφαρμογη?

 

προφανως και αμα εισαι μεσα στο browser αμα πατησεις ενα λινκ δεν θα σε παει σε αλλο browser, αυτο θα ηταν τερμα ηλιθιο... αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι ο προκαθορισμενος browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ρε φίλε έχεις I phone ;

 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ και το τελειώνω εδώ .

 Αν χρησιμοποιείς τον chrome σαν browser και σερφάρεις σε αυτόν ΣΕ ΑΥΤΟΝ  θα σου ανοίξει τον οποιο σύνδεσμο επιλέξεις .

 Αν είσαι στο σαφάρι η στον chrome η σε οποιονδήποτε Browser θέλεις εσυ και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση , αν αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps θα σου ανοίξει αυτήν την εφαρμογή χωρίς καν να σε ρωτήσει και όχι την προεγκατεστημένα της Apple το Apple maps.

 Αυτό που δεν μπορείς να κανείς είναι να ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ Αυτές τις εφαρμογές από το I phone και να τις αντικαταστήσεις .

 Αυτό κάτι άλλο δεν έχω να πω συνεχίστε ...

Καλά τα λες.

Το θέμα, όμως, είναι όταν πατάς κάποιον υπερσύνδεσμο εκτός browser, πχ σε κάποιο email, τότε ο σύνδεσμος θα ανοίξει αυτόματα στον Safari, όσους browsers και να έχεις εγκατεστημένους στο iphone...

Επεξ/σία από flyer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ρε φίλε έχεις I phone ;

 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ και το τελειώνω εδώ .

 Αν χρησιμοποιείς τον chrome σαν browser και σερφάρεις σε αυτόν ΣΕ ΑΥΤΟΝ  θα σου ανοίξει τον οποιο σύνδεσμο επιλέξεις .

 Αν είσαι στο σαφάρι η στον chrome η σε οποιονδήποτε Browser θέλεις εσυ και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση , αν αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps θα σου ανοίξει αυτήν την εφαρμογή χωρίς καν να σε ρωτήσει και όχι την προεγκατεστημένα της Apple το Apple maps.

 Αυτό που δεν μπορείς να κανείς είναι να ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ Αυτές τις εφαρμογές από το I phone και να τις αντικαταστήσεις .

 Αυτό κάτι άλλο δεν έχω να πω συνεχίστε ...

εχω την εντυπωση δεν καταλαβαινεις καν την σημασια μιας προκαθορισμενης εφαρμογης. εχεις χρησιμοποιησει μηχανημα που να μην ειναι μηλο? ισως θα επρεπε για να ανοιξεις λιγο τους οριζοντες σου.. ή τουλαχιστον αμα δε ξερεις για τι πραμα μιλας να ρωτας πρωτα αντι να επιτιθεσαι

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ORIGINAL POST: On IOS, how can I make links in the Gmail app open in Firefox? I have a homepage that does only allow me to login when using Firefox, so I need links to open in Firefox.

EDIT [SOLUTION]: oh cruds... after spending 1 hour before posting this question, to find a solution I actually find the solution 3 minutes after posting.... here it is: In the Gmail app tap and hold on the link and then choose "share" and now tap Firefox and then tap "Open in Firefox". Clunky, but it works. If Firefox icon is not shown tap on the three small dots to the right and enable Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

ORIGINAL POST: On IOS, how can I make links in the Gmail app open in Firefox? I have a homepage that does only allow me to login when using Firefox, so I need links to open in Firefox.

EDIT [SOLUTION]: oh cruds... after spending 1 hour before posting this question, to find a solution I actually find the solution 3 minutes after posting.... here it is: In the Gmail app tap and hold on the link and then choose "share" and now tap Firefox and then tap "Open in Firefox". Clunky, but it works. If Firefox icon is not shown tap on the three small dots to the right and enable Firefox.

ναι, δεν ειναι οτι καλυτερο να κανεις καθε φορα που θες να ανοιξεις ενα external link ομως, γι αυτο ειναι χρησιμο να μπορεις να διαλεξεις τις προεπιλογες για τους συνδεσμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...