Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ρουτερ και tp-link powerline kit


Marilouk0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα TP LINK POWERLINE PA2010PAKIT για να επεκτείνω το WiFi του σπιτιού και στον πάνω όροφο . Έχω συνδέσει τον ένα adapter στο ρουτερ του σπιτιού στο ισόγειο και τον άλλο adapter τον συνέδεσα με ένα παλιό ρουτερ που είχα το Airties RT204. Πριν έκανα pair κι είναι όλα οκ. Παίρνω Ίντερνετ και στον πανω όροφο.ΟΜΩΣ το 2ο ρουτερ το AIRTIES RT204 δεν έχει security κι είναι open, κάτι το οποίο δεν θέλω. Ψαχνω να βρω την ip address του για να κάνω login αλλά με τίποτα δεν μπορώ να την βρω. Προσπάθησα με πολλά default ip addresses αλλά τίποτα. Αγόρασα το port forward network facility , τίποτα. Έχω ψάξει όλο το Ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω λύση! Βοήθεια!!!

Επεξ/σία από Marilouk0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Marilouk0 είπε

Έχω ένα TP LINK POWERLINE PA2010PAKIT για να επεκτείνω το WiFi του σπιτιού και στον πάνω όροφο . Έχω συνδέσει τον ένα adapter στο ρουτερ του σπιτιού στο ισόγειο και τον άλλο adapter τον συνέδεσα με ένα παλιό ρουτερ που είχα το Airties RT204. Πριν έκανα pair κι είναι όλα οκ. Παίρνω Ίντερνετ και στον πανω όροφο.ΟΜΩΣ το 2ο ρουτερ το AIRTIES RT204 δεν έχει security κι είναι open, κάτι το οποίο δεν θέλω. Ψαχνω να βρω την ip address του για να κάνω login αλλά με τίποτα δεν μπορώ να την βρω. Προσπάθησα με πολλά default ip addresses αλλά τίποτα. Αγόρασα το port forward network facility , τίποτα. Έχω ψάξει όλο το Ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω λύση! Βοήθεια!!!

Μπηκες στο πρωτο μοντεμ, μπηκες στο LAN και εκει δεν βρισκεις το ρουτερ; Αν οχι τοτε εχει αλλο IP απο το πρωτο μοντεμ γιαυτο δεν το βλεπεις (πχ το πρωτο εχει 192.168.0.1 αλλα το δευτερο εχει 192.168.1.1 η 192.168.100.1 - πολλα μπορει να εχει, στο αυτοκολλητο στην βαση δεν λεει τιποτα;).

Για να δεις το 2ο θα πρεπει να αλλαξεις το IP του πρωτου σε 1.1 στο τελος (πχ).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Μπηκες στο πρωτο μοντεμ, μπηκες στο LAN και εκει δεν βρισκεις το ρουτερ; Αν οχι τοτε εχει αλλο IP απο το πρωτο μοντεμ γιαυτο δεν το βλεπεις (πχ το πρωτο εχει 192.168.0.1 αλλα το δευτερο εχει 192.168.1.1 η 192.168.100.1 - πολλα μπορει να εχει, στο αυτοκολλητο στην βαση δεν λεει τιποτα;).

Για να δεις το 2ο θα πρεπει να αλλαξεις το IP του πρωτου σε 1.1 στο τελος (πχ).

Δεν νομίζω να μπορεί να έχει δύο ρουτερ ταυτόχρονα και να μοιράζουν και τα δύο ΙΡ , για αυτο και δεν μπορει να το δει, εκπεμπει (αν εκπεμπει) σε αλλο δικτυο απο το πρωτο. Το δεύτερο ρουτερ πρέπει να παίζει το ρόλο του hotspot και όχι να μοιράζει διευθύνσεις ip στο ίδιο δίκτυο.  Απλά ας το συνδέσει με καλώδιο δίκτυου στον Η/Υ του να πληκτρολογήσει την default ip του στον φυλλομετρητή του και τον κωδικό και από το μενού του ρουτερ να απενεργοποιήσει το μοίρασμα διευθύνσεων και να ενεργοποιηση αν θέλει και το ασυρματο. Αν δεν έχει το αυτοκόλλητο από κάτω η έχει χάσει το manual ας ψάξει στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, molot12 είπε

Δεν νομίζω να μπορεί να έχει δύο ρουτερ ταυτόχρονα και να μοιράζουν και τα δύο ΙΡ , για αυτο και δεν μπορει να το δει, εκπεμπει (αν εκπεμπει) σε αλλο δικτυο απο το πρωτο. Το δεύτερο ρουτερ πρέπει να παίζει το ρόλο του hotspot και όχι να μοιράζει διευθύνσεις ip στο ίδιο δίκτυο.  Απλά ας το συνδέσει με καλώδιο δίκτυου στον Η/Υ του να πληκτρολογήσει την default ip του στον φυλλομετρητή του και τον κωδικό και από το μενού του ρουτερ να απενεργοποιήσει το μοίρασμα διευθύνσεων και να ενεργοποιηση αν θέλει και το ασυρματο. Αν δεν έχει το αυτοκόλλητο από κάτω η έχει χάσει το manual ας ψάξει στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Αν ειναι στο ιδιο IP range δεν υπαρχει θεμα, μπορει και το 2ο να μοιραζει. Το θεμα ειναι να τα φτιαξει να ειναι και τα δυο στο ιδιο τελικο IP (αν δεν ξερει μαλλον δυσκολο).

Προτεινω να συνδεσεις το κομπιουτερ σου με το 2ο ρουτερ πρωτα, να μπεις μεσα και να βαλεις το ιδιο IP range οπως το πρωτο (δλδ αν το πρωτο ειναι 192.168.0.1 να βαλεις 192.168.0.10 σε αυτο η να το γυρισεις απλα σε DHCP αν δεν ειναι ωστε να παιρνει αυτοματα IP απο το πρωτο).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Μπηκες στο πρωτο μοντεμ, μπηκες στο LAN και εκει δεν βρισκεις το ρουτερ; Αν οχι τοτε εχει αλλο IP απο το πρωτο μοντεμ γιαυτο δεν το βλεπεις (πχ το πρωτο εχει 192.168.0.1 αλλα το δευτερο εχει 192.168.1.1 η 192.168.100.1 - πολλα μπορει να εχει, στο αυτοκολλητο στην βαση δεν λεει τιποτα;).

Για να δεις το 2ο θα πρεπει να αλλαξεις το IP του πρωτου σε 1.1 στο τελος (πχ).

Το ξέρω αυτό. Το θέμα είναι ότι ip address και να βάλω είτε ΔΕΝ ανοίγει. Το πρώτο ρουτερ τελειωνει σε 192.168.1.1 και για το δεύτερο πάω στα network settings του Mac και αντιγράφω το IP address για το δεύτερο ρουτερ αλλά και πάλι τζίφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Marilouk0 είπε

Το ξέρω αυτό. Το θέμα είναι ότι ip address και να βάλω είτε ΔΕΝ ανοίγει. Το πρώτο ρουτερ τελειωνει σε 192.168.1.1 και για το δεύτερο πάω στα network settings του Mac και αντιγράφω το IP address για το δεύτερο ρουτερ αλλά και πάλι τζίφος. 

Το 2ο ρουτερ το εχεις συνδεδεμενο ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στον υπολογιστη σου; Αν ΟΧΙ και εχει αλλο IP (και το πρωτελευταιο νουμερο δεν ειναι 1 τοτε ορθα και δεν το βλεπεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο ρουτερ είναι συνδεδεμένο με τον 2ο powerline adapter που έχω στον πρώτο όροφο. Το πρώτο ρουτερ είναι συνδεδεμένο με τον πρώτο powerline adapter. Στο ισόγειο έχω άλλο ονομα σύνδεσης και στον πάνω όροφο έχω άλλο. Αλλά κανονικά παίρνω Ίντερνετ απλά πρέπει να αλλάζω την σύνδεση ανα όροφο. Δεν υπάρχει κανένας πιο απλός τρόπος για να ασφαλίσω την δεύτερη σύνδεση;;; Ευχαριστω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...