Προς το περιεχόμενο

Το Spotify δοκιμάζει την εμφάνιση στίχων σε πραγματικό χρόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Spotify ενδέχεται να προσθέσει στίχους σε πραγματικό χρόνο για ακόμα μία φορά στην εφαρμογή του.

Πολλοί χρήστες του app ανέφεραν πρόσφατα μέσω του Twitter ότι έχουν αρχίσει να εμφανίζονται οι στίχοι στα τραγούδια που ακούν χρησιμοποιώντας το Spotify app. Ένας χρήστης που της δοκιμαστικής έκδοσης 8.5.46.848 του app επιβεβαίωσε πρόσφατα το χαρακτηριστικό στο Android Police, αν και φαίνεται πως δεν είναι ενεργοποιημένο σε όλους τους χρήστες που «τρέχουν» τη συγκεκριμένη beta στο κινητό τους (λογικά το χαρακτηριστικό είναι ενεργοποιημένο σε συγκεκριμένες χώρες, όπως στον Καναδά ή στο Μεξικό).  

Το Instagram κατέστησε δυνατή την προσθήκη στίχων στο χαρακτηριστικό Stories τον περασμένο Ιούνιο, ενώ τον Σεπτέμβριο η Apple προχώρησε στην προσθήκη «real-time lyrics» στο Music.

Το Spotify ως πρωτοπόρος παρείχε το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό πριν μερικά χρόνια, χάρη στην συνεργασία του με την εταιρεία Musixmatch. Αυτή ωστόσο η συνεργασία σταμάτησε το 2016 όταν οι δύο εταιρείες αποφάσισαν να πάρουν διαφορετικούς δρόμους ακολουθώντας διαφορετικές στρατηγικές. Από ότι φαίνεται ωστόσο, πρόσφατα επανεξέτασαν τις επιλογές τους, και τελικά αποφάσισαν να ξανασυνεργαστούν. Για την ώρα δεν έχει γίνει γνωστό το πλαίσιο της συμφωνίας/ συνεργασίας τους.

Ένας εκπρόσωπος του Spotify δήλωσε πρόσφατα επιβεβαιώνοντας τη νέα υπηρεσία: «Στο Spotify διεξάγει συστηματικά πολλές δοκιμές καθώς προσπαθούμε να βελτιώσουμε την εμπειρία χρήσης. Ορισμένες από αυτές τις δοκιμές καταλήγουν να ανοίγουν το δρόμο για την ευρύτερη εμπειρία των χρηστών μας και άλλες χρησιμεύουν για να μάθουμε περισσότερα. Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε άλλα νέα για να μοιραστούμε μαζί σας».

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμήν και επιτέλους, καιρός ήταν. Μένει να δούμε αν θα το εφαρμόσουν σε όλα τα apps (κινητά, desktop, κονσόλες κλπ). Παρόμοια λειτουργία έχει και το Google Music (έστω σε beta μορφή) αλλά μόνο για το desktop app.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το musixmatch δεν κάνει ήδη αυτή τη δουλειά ? Και στο spotify αν θυμάμαι καλά..... 

Αυτό που ξαφνικά οι μεγάλες εταιρείες ανακαλύπτουν τον τροχό, έχει πολύ πλάκα... 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα δούμε την ποιότητα από κάτω ;  

Πολύ καλά περνάγαμε
μαζί το διασκεδάζαμε
μα ξαφνικά μου λες εγώ
πώς θέλεις να σε παντρευτώ

A πα πα πα πα πα πα πα πα
εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα

Ναι μια και καλή να το χωνέψεις
A πα πα πα πα πα πα πα πα
πως δεν τα πάω καλά με τις δεσμεύσεις
A πα πα πα πα πα πα πα πα

A πα πα πα πα πα πα πα πα
εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα

Σε είχα ερωτευτεί πολύ
μαζί σου είχα τρελαθεί
Μα ξαφνικά μου λες εγώ
πως θέλεις να σε παντρευτώ

A πα πα πα πα πα πα πα πα
εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα

Ναι μια και καλή να το χωνέψεις
A πα πα πα πα πα πα πα πα
πως δεν τα πάω καλά με τις δεσμεύσεις
A πα πα πα πα πα πα πα πα

A πα πα πα πα πα πα πα πα
εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα

A πα πα...

Επεξ/σία από BadIronTree
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hetfield είπε

Ενω το spotify ειναι ισως η καλυτερη υπηρεσια σε ποιοτητα μουσικης (σε σχεση με το κοστος), εν τουτις του λειπουν πολλα side features.

Οπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...