Προς το περιεχόμενο

Τhe Stand (2020)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Λάθος κάνεις.
Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο ή δεν έχεις έστω δει το παλιό, ούτε θα μπεις στο κλίμα, ούτε θα καταλάβεις και πολλά.
Ο σκηνοθέτης αποφάσισε αντί να πει κανονικά την ιστορία, να μην την ξεκινήσει από την αρχή και να κάνει διαρκή φλάσμπακς πίσω-μπρος.
Καταστρέφει έτσι την ατμόσφαιρα και χάνεται όλη η ροή.
Εγκληματίας πραγματικός, την πετσόκοψε...

Πως κάνω λάθος, αφού μόλις επιβεβαίωσες και συμφώνησες με αυτό που έγραψα...!!!!!

Δεν το έχω δει ακόμη, διότι περιμένω πρώτα να τελειώσει, αλλά όλο και περισσότερο πιστεύω ότι η βαθμολογία το αδικεί.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Bermudakias33 είπε

Πως κάνω λάθος, αφού μόλις επιβεβαίωσες και συμφώνησες με αυτό που έγραψα...!!!!!

Δεν το έχω δει ακόμη, διότι περιμένω πρώτα να τελειώσει, αλλά όλο και περισσότερο πιστεύω ότι η βαθμολογία το αδικεί.

Το ακριβώς αντίθετο έγραψα, μόνο εσύ ξέρεις πώς συμφώνησα με τα γραφόμενά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άντεξα να περιμένω να τελειώσει η σεζόν και είδα τα 3 πρώτα επεισόδια.

Είχα δίκιο.. Η σειρά έχει αδικηθεί πάρα πολύ από αυτούς που την συγκρίνουν ντε και καλά με την προηγούμενη και με το βιβλίο.

Είναι για 7,5 το λιγότερο και όχι για 5,3.

Είναι και φουλ επίκαιρη με τον ιό κτλ.
Μην ακούτε τίποτα… Κατεβάστε και δείτε άφοβα.😎
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν και φανατικός του King , ετυχε να μην έχω διαβάσει το βιβλίο του, ούτε να εχω δει το παλιό.  Αυτό μάλλον είναι  καλό,  αφού δεν εχω κάτι να συγκρινω και διαμορφώνω αποψη μόνο από αυτό που είδα.

Λοιπον, η σειρά δεν είναι κακή, ούτε πολύ καλή. Κινείται κάπου ανάμεσα. Τα flashbacks δεν με ενόχλησαν, τουναντίον μου έδωσαν μια αίσθηση μη γραμμικοτητας που αλλιως ίσως να υποβιβαζε το γενικότερο feeling. 

Καλές ερμηνείες,  καλό σενάριο, ωραίοι χώροι,  φαίνεται ότι δεν είναι φτηνιαρικη  σειρά . Όμως ειχα την αίσθηση ότι κάτι της λείπει για να πω, οκ,  με καλυψε πλήρως. 

Και το χειρότερο ίσως, μου έδωσε  κάπως την αίσθηση ενός Walking Dead των τελευταίων σεζόν. Ηθελα την σειρά πιο άγρια, πιο σκοτεινή, με έμφαση στο horror στοιχείο , όχι τόσο γυαλισμενη και εύπεπτη.  

Βλέπεται άνετα και σε κρατάει, δεν αξίζει σίγουρα το θάψιμο του 5,3 . 

Ενα 6,8 /10 μου φαίνεται δίκαιο. Θα μπορουσε να είναι πολύ καλύτερη παντως. 

Θα φέρω απλώς σαν παράδειγμα το δεύτερο Twin Peaks,  που όσο και αν φαινόταν αδύνατο να σταθεί διπλα στο πρώτο, τα κατάφερε περίφημα. Βέβαια δεν είναι όλοι David Lynch. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...