Προς το περιεχόμενο

budget build για photo editing 650€


SwordWielder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, συγγενικό πρόσωπο χρειάζεται pc ή laptop για photo editing σε επαγγελματικό χώρο. Δυστυχώς,το budget είναι μικρό αλλά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει δουλίτσα έστω και έτσι πρακτικά. Άρα σε αυτά τα λεφτά χρειάζεται τον πύργο και οθόνη. Καταστήματα ας είναι οπουδήποτε αρκεί να είναι εντός Ελλάδος και να συμφέρει η τιμή. Όσον αφορά στα windows, διάβασα κάπου ότι μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει νόμιμα κατεβάζοντας τα από το official site με κάποιο watermark και κάποια μπιχλιμπίδια απενεργοποιημένα. Ξέρετε αν ισχύει αυτό ακόμα και αν είναι ok για επαγγελματικό χώρο? Την συναρμολόγηση θα την κάνω εγώ. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

 

 

Edit:  Αν εκανα μια συνθεση με 650e μονο πύργο και χωρίς οθόνη και χωρίς windows, τι θα μου προτείνατε?

Επεξ/σία από SwordWielder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε software που χρησιμοποιειται επαγγελματικα σε νομιμη επιχειρηση πρεπει να συνοδευεται απο τιμολόγιο αγορας αν δεν δινεται free για επαγγελμτικη χρηση (ασχετα αν υπαρχει free for personal use εκδοση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σε μαγαζί όπως σου είπε και ο φίλος πάνω τα προγράμματα και το λειτουργικό σου θα πρέπει να φαίνονται σε κάποιο τιμολόγιο!

Στα 650 μαζί με οθόνη θα περιοριστείς αρκετά, βέβαια αν δεν κάνεις πολύ βαριά δουλεία δεν θα έχεις θέμα! Αν τα 650 είναι μόνο για το pc τότε κάτι γίνεται!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιορισμένες οι επιλογές με αυτά τα λεφτά. Η πιο λογική λύση είναι κάποιο έτοιμο OEM pc με άδεια windows.

https://www.skroutz.gr/s/5728225/Dell-UltraSharp-U2415.html 

https://www.skroutz.gr/comparelists/891?compare=17268988,22002684,17358368

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Περιορισμένες οι επιλογές με αυτά τα λεφτά. Η πιο λογική λύση είναι κάποιο έτοιμο OEM pc με άδεια windows.

https://www.skroutz.gr/s/5728225/Dell-UltraSharp-U2415.html 

https://www.skroutz.gr/comparelists/891?compare=17268988,22002684,17358368

Μήπως να μην έπαιρνε 200 ευρώ οθόνη? Από την στιγμή που έχει σχετικά σφιχτό budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Duck Dodgers είπε

Μήπως να μην έπαιρνε 200 ευρώ οθόνη? Από την στιγμή που έχει σχετικά σφιχτό budget?

Εφόσον μιλάμε για επαγγελματικό photo editing κανονικά θα έπρεπε να δώσει 600€ για οθόνη... Αυτή που έβαλα είναι καλή για τα λεφτά της και ίσως η φθηνότερη που αξίζει για τη δουλειά αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Εφόσον μιλάμε για επαγγελματικό photo editing κανονικά θα έπρεπε να δώσει 600€ για οθόνη... Αυτή που έβαλα είναι καλή για τα λεφτά της και ίσως η φθηνότερη που αξίζει για τη δουλειά αυτή.

Δεκτό, και συμφωνώ με το 600+ ευρώ οθόνη αφού είναι για επαγγελματική χρήση, απλά ρωτάω λόγο χαμηλού budget!     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αν εκανα μια συνθεση με 650 μονο πύργο και χωρίς οθόνη, τι θα μου κάνατε(χωρίς windows)? Θέλω να δω και μια σύνθεση να δούμε μήπως κάτι γίνει με οθόνη και πάρει κάποια μεταχειρισμένη. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί μια u2414h απο γνωστό. Ευχαριστώ πάρα πολυ. 

Επεξ/σία από SwordWielder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελικο αποτελεσμα θα παει για εκτυπωση; Αν ναι θες οθονη με 95+ Adobe RGB καλιμπραρισμένη αλλιως οι εκτυπωσεις θα εχουν διαφορα απο οτι θα δειχνει η οθονη. Αν μιλαμε για τελικο αποτελεσμα που θα προβαλεται σε οθονες και διαδυκτιο οτιδηποτε με sRGB 100% κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση narta. Θα είναι κυρίως για φωτογράφηση προϊόντων όπου θα ανεβαίνουν ιντρερνετ. Θα χρειαστούν και εκτυπώσεις, όμως λογικά θα το αναλαμβάνει κάποιος εξωτερικός συνεργάτης. Αλλα νομίζω έτσι κι αλλιώς πρέπει να το βολέψουμε με   srgb γιατί οι 10-bit από ότι ξέρω είναι και ακριβές αλλά απαιτούν και συγκεκριμένες κάρτες. τουλάχιστον πριν χρόνια που τα κοιτούσα ήταν έτσι. Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει και γιαυτό ζητάω την βοήθεια σας. Έχεις απόλυτο δίκιο όμως.   Έχω φτιάξει τρία  builds μέχρι τώρα, ένα δικό μου και γνωστών μου με την βοήθεια των μελών εδώ και πήγαν όλα ρολόι πάντα. Είμαι ευγνώμων για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σύνθεση ας πούμε είναι εντάξει και για τα δικά μου μέτρα πιστεύετε?

  • AMD Ryzen 5 2600X Box     
  • MSI B450M Pro-M2 Max
  • G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz
  • MSI GeForce GTX 1660 6GB
  • Corsair CX Series CX550
  • Samsung 860 Evo 500GB
  • Aerocool Cylon 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...