Προς το περιεχόμενο

Οι Sony και Facebook «αποχωρούν» από το GDC 2020 λόγω του κορωνοϊού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, stafaf είπε

Δηλαδή Γυναικα-κατακτητής και όχι Γυναικο-κατακτητής.

Το θεμα ειναι σοβαρο και τσακωνεστε για βλακειες. Και γαϊδουρι να τον ελεγαν τον ιο δεν θα αλλαζε τιποτα. Σοβαρευτειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgeps21 είπε

Θα γίνω γραφικός, αλλά όταν η κοινή εποχική γρίπη έχει περιπου 150 νεκρους το χρόνο στην ελλάδα και φοράμε μασκες τώρα για τον κορωνοϊο

Επίσης όταν ζεις σε μία χωρα που έχεις 1500 νεκρους και 2200 βαριά τραυματισμένους ή ανάπηρους  περιπου καθε χρονο από τροχαία, και μου  ανησυχεις για έναν ιο που σου τον πλασάρουν τα μιντια 24ωρες το 24ωρο , τοτε κατ'εμέ κοιτάζεις το δέντρο και όχι το δάσος. 

Μαζί σου, αλλά για να το σκεφτούμε διαφορετικά. Αν λοιπόν από την εποχική γρίπη, που είναι γνωστή, έχει διαθέσιμο εμβόλιο και κάθε χρόνο έχουμε τόσους νεκρούς (πάνω κάτω οι νεκροί υποθέτω καφενειακά θα είναι ίδιου προφίλ με το νέο κορωνοϊό), τι πιστεύεις ότι θα γίνει τώρα; Ο νέος κορωνοϊός, έχει χαμηλή θνησιμότητα αλλά πολύ υψηλή μεταδοτικότητα ειδικά αν ισχύει ότι μπορεί να είσαι φορέας του 2 έως 4 εβδομάδες και να μεταδίδεται ακόμα και αν δεν εκδηλώνεις συμπτώματα. Το βασικό πρόβλημα του είναι το "άγνωστο" που τον περιβάλλει, η έλλειψη εμβολίου και κυρίως ο πανικός που μπορεί να σπείρει. Ακόμα και αν δε πεθάνεις, απ' ότι έχω καταλάβει, δεν είναι ευχάριστη εμπειρία να νοσήσεις από αυτόν. Εδώ ένα κρύωμα έχουμε ή λίγο πυρετό και "ακινητοποιούμαστε".

Πες μου πότε ήμασταν προετοιμασμένοι για το οτιδήποτε ως κράτος ή ως πολίτες μη εξαιρώντας τον εαυτό μου; Κάθε χρόνο, φωτιές, πλημμύρες, η εποχιακή γρίπη που είπες κλπ. Και; Τίποτα (σχεδόν μη τα ισοπεδώνουμε κι όλα)! Φαντάσου τώρα σε κάτι άγνωστο.

Κλείνοντας για τα τροχαία που ανέφερες είναι το κομμάτι που μπορούμε να ελέγξουμε περισσότερο απ΄όλα και όλοι! Δες τι γίνεται όπως είπες! Σφαγή! Αντί να έχουμε μετρήσει 1500 νεκρούς συνολικά από όταν ήρθαν τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα (και πολλούς είπα) το έχουμε κάνει προπαίδεια! Το πρώτο τροχαίο στην Ελλάδα ήταν πριν από 113 χρόνια με ούτε 10 αυτοκίνητα να κυκλοφορούν και μάλιστα θανατηφόρο!

Δε χρειάζεται πανικός, αλλά η τρέχουσα αντιμετώπιση θα οδηγήσει σε πανικό.

Επεξ/σία από andreaseto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό με τέτοιους ιούς της γρίπης κατά τη γνώμη μου δεν είναι ότι θα πάθουμε κάτι σοβαρό αλλά το ότι μπορούμε άθελα μας να το μεταδώσουμε σε ομάδες πιο ευαίσθητες όπως ηλικιωμένοι και άτομα με χρόνιες παθήσεις, ειδικά του αναπνευστικού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coffeex είπε

Κοίτα αν ήταν σε περιοχές όπου δεν υπήρχαν κρούσματα δεν βλέπω το λόγο να μπουν σε καραντίνα.

 

1 ώρα πριν, apostolisk86 είπε

Αφού δεν ήταν σε περιοχές με κρούσματα. Αν είναι να μπουν σε καραντίνα θα πρέπει να μπαίνουν και όλοι οι τουρίστες που έρχονται καθημερινά στην Ελλάδα. 

 

Πιθανώς να έχετε δίκιο. Το σκεπτικό μου βασίζεται στο γεγονός ότι υπήρξε έκρηξη κρουσμάτων και στο ότι μπορεί να νοσείς 2-4 εβδομάδες χωρίς να εκδηλώνεις συμπτώματα και να τον μεταδίδεις (δεν έχω καταλάβει βέβαια που έχουν καταλήξει για το διάστημα επώασης του). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Το θεμα ειναι σοβαρο και τσακωνεστε για βλακειες. Και γαϊδουρι να τον ελεγαν τον ιο δεν θα αλλαζε τιποτα. Σοβαρευτειτε.

Χαλάρωσε. Δε θα λύσουμε εδώ μέσα το θέμα της εξάπλωσης του ιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafaf είπε

Χαλάρωσε. Δε θα λύσουμε εδώ μέσα το θέμα της εξάπλωσης του ιού. 

Ειμαι απολυτα χαλαρος. Εσεις τσακωνεστε για μια λεξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mants118 είπε

Το βασικό με τέτοιους ιούς της γρίπης κατά τη γνώμη μου δεν είναι ότι θα πάθουμε κάτι σοβαρό αλλά το ότι μπορούμε άθελα μας να το μεταδώσουμε σε ομάδες πιο ευαίσθητες όπως ηλικιωμένοι και άτομα με χρόνιες παθήσεις, ειδικά του αναπνευστικού.

Η θνησιμοτητα ειναι στο 2% και ο φοβος ειναι περισσοτερο για τις ευαισθητες ομαδες οταν ολοι οι αρρωστοι νοσηλευονται σε νοσοκομεια. Αν δεν εχουν που να τους βαλουν μια χαρα θα παει η θνησιμοτητα στο 15%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, voltmod είπε

Προτιμώ να χρησιμοποιήσω ως καθοδήγηση όσα λέει ο καθηγητής Γλωσσολογίας, Γιώργος Μπαμπινιώτης, παρά το τι λέει ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ).

Θα πεθάνουμε από τον ιό χωρίς να χουμε μάθει ποιο είναι το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κι άλλη μια ονομασία που ελάχιστοι τη γνωρίζουν: «Στεμματοειδής ιός» 😁

Είναι πιο ξεκάθαρη και δεν δημιουργεί μπερδέματα με το «α» και με το «ο». 

 

Τέλος πάντων, περισσότερο με ανησυχούν οι επιπτώσεις που ενδέχεται να έχουμε στην τσέπη μας, παρά ο ιός... Οι μαυραγορίτες έχουν αρχίσει να τρίβουν τα χέρια τους... ☹️

Ωστόσο, θα μου πεις τι να την κάνεις την τσέπη και το περιεχόμενό της, αν προηγουμένως σε έχει χτυπήσει ο ιός και δεις τα ραδίκια ανάποδα... εχμ..

 

 

 

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2020 στις 11:42 ΠΜ, georgeps21 είπε

Θα γίνω γραφικός, αλλά όταν η κοινή εποχική γρίπη έχει περιπου 150 νεκρους το χρόνο στην ελλάδα και φοράμε μασκες τώρα για τον κορωνοϊο

Επίσης όταν ζεις σε μία χωρα που έχεις 1500 νεκρους και 2200 βαριά τραυματισμένους ή ανάπηρους  περιπου καθε χρονο από τροχαία, και μου  ανησυχεις για έναν ιο που σου τον πλασάρουν τα μιντια 24ωρες το 24ωρο , τοτε κατ'εμέ κοιτάζεις το δέντρο και όχι το δάσος. 

Απόλυτα σωστός...δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...