Προς το περιεχόμενο

Optical vs Laser mouse


kostas1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Φεβρουάριος που φεύγει τυχαίνει να ήταν ο γενεθλιακός μήνας του καλύτερου τρωκτικού που πέρασε από τα χέρια μου. 2008-2020 και τίτλοι τέλους για το ατρόμητο και στιβαρό ποντίκι, το Logitech laser mx1000, ετών 12. Βέβαια, το πιθανότερο είναι να θέλει αλλάγή μπαταρίας και γι αυτό δεν θα ενταφιαστεί για την ώρα. Θα συνταξιοδοτηθεί στην αποθήκη παρέα με τους φίλους του, τα άλλα ποντίκια.

Τόσα χρόνια δεν κατάλαβα ότι δεν είχε καλώδιο. Αλλά τώρα στα τελειώματα, με τα κομπιάσματα στο tracking και με την αστάθεια στην ταχύτητα, μου μπήκε η ιδέα ο διάδοχός του να έχει ουρά. Με το καλώδιο θα αποτραπούν οι τυχόν παθογένειες τύπου αστάθειας λόγω παρεμβολών, προδοσία μπαταρίας, κακή επικοινωνία με βάση, συνεχή έγνοια για επαναφόρτιση, ο μπελάς του να "κουμπώσει" καλά, το ρεύμα που δίνει ή δεν δίνει το usb hub, μην κλείσει το bluetooth και δεν ξέρω τι άλλο. Το καλώδιο αποφασίζει γρήγορα. Ενσύρματο λοιπόν.

Τα δεδομένα : Με παλάμη περίπου 10x17cm , σίγουρα δεν μου φτάνουν τα 55mm πλάτους του απλού microsoft του γραφείου. Παίζω επί το πλείστον RPG, RTS και TBS. Τα μαρκετιλίκια τύπου rgb, dpi δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.

Αυτά. Μέχρι τώρα έχω προκρίνει το Sharkoon Drakonia II. Οχι για τα λέπια του δράκου αλλά επειδή το βλέπω βαρύ, στιβαρό και αναβαθμισμένο σε σχέση με το πρώτο Drakonia που κι αυτό πάντως έχει καλές κριτικές. Την razer την θεωρώ υπερεκτιμημένη ως το χαϊδεμένο παιδί του μάρκετιγκ κι εκτός αυτού, τα ποντίκια της έχουν μικρό βάρος και μικρό πλάτος.

Δώστε ιδέες κι αν κάποιος τυχαίνει νάχει κανα sharkoon ας πει για το αν αντέχει στο χρόνο.

Τελικά...οπτικό ή Laser ;

Επεξ/σία από kostas1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδεα συγκεκριμένη δεν θα σου δώσω. Αλλά για την χρήση που θες, είτε πάρεις optical είτε laser δεν θα έχει μεγάλη διαφορά. Ο γενικός κανόνας είναι ότι τα καλά optical έχουν γενικά περισσότερη ακρίβεια και δεν έχουν κάποιο θετικό ή αρνητικό acceleration. Τα laser από την άλλη συνήθως λειτουργούν σε περισσότερες επιφάνειες χωρίς προβήματα. Αφού παίζεις rpg, rts κτλ δε νομίζω πως η ακρίβεια χιλιοστού είναι θέμα για εσένα, οπότε πάρε ότι νομίζεις. Συνήθως για τέτοια games προτείνουν mouse με πολλά πλαινά κουμπιά για να έχεις τις συντομέυσεις σου όταν παίζεις. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα τέτοιο πάντως για να σου πω γνώμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οπτικο θα παρεις. Μονο θετικα σου δινει. Ειναι μεταγενεστερη τεχνολογια απο το lazer. Δεν υπαρχει λογος να πας σε lazer. 

Προσωπικα και εγω παιζω RTS MOBA και οταν μεταβικα απο lazer σε Optical ειδια διαφορα στην ακριβεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Εννοειται οπτικο θα παρεις. Μονο θετικα σου δινει. Ειναι μεταγενεστερη τεχνολογια απο το lazer. Δεν υπαρχει λογος να πας σε lazer. 

Προσωπικα και εγω παιζω RTS MOBA και οταν μεταβικα απο lazer σε Optical ειδια διαφορα στην ακριβεια.

Όχι πως έχει σημασία, αλλά νεότερη τεχνολογία από όσο ξέρω είναι τα laser, όχι τα οπτικά. Οπτικό είχα από πιτσιρικάς, πριν το 2000, και υπάρχει σαν τεχνολογία από πολύ πιο πριν. Τα laser υπάρχουν τα τελευταία 10-15 χρόνια. Γενικά πάντως, όπως είπαμε και οι δύο, ακρίβεια παραπάνω έχουν τα οπτικά. Αν δεν θες να το χρησιμοποιείς σε καμια περίεργη επιφάνεια, η πιο λογική επιλογή είναι το οπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Όχι πως έχει σημασία, αλλά νεότερη τεχνολογία από όσο ξέρω είναι τα laser, όχι τα οπτικά. Οπτικό είχα από πιτσιρικάς, πριν το 2000, και υπάρχει σαν τεχνολογία από πολύ πιο πριν. Τα laser υπάρχουν τα τελευταία 10-15 χρόνια. Γενικά πάντως, όπως είπαμε και οι δύο, ακρίβεια παραπάνω έχουν τα οπτικά. Αν δεν θες να το χρησιμοποιείς σε καμια περίεργη επιφάνεια, η πιο λογική επιλογή είναι το οπτικό.

Δε το ξερω αυτο μαλλον θα εχεις δικιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The first commercially available, modern optical computer mice were the Microsoft IntelliMouse with IntelliEye and IntelliMouse Explorer, introduced in 1999 using technology developed by Hewlett-Packard.

...As early as 1998, Sun Microsystems provided a laser mouse with their Sun SPARCstation servers and workstations.[However, laser mice did not enter the mainstream consumer market until 2004..

Paul Machin at Logitech, in partnership with Agilent Technologies introduced the new technology as the MX 1000 laser mouse. This mouse uses a small infrared laser (VCSEL) instead of an LED and has significantly increased the resolution of the image taken by the mouse. The laser illumination enables superior surface tracking compared to LED-illuminated optical mice.

Αποσπάσματα από wiki.

Πάνω κάτω η ίδια εποχή έβγαλε και τα δύο. Το MX 1000 ήταν πραγματικά επαναστατικό και ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι πήγε στην αποθήκη, το χαιρόμουν μέχρι προχτές. Σίγουρα του αξίζει μια νέα μπαταρία και μια μίνι εγχείρηση με ότι τύχη έχει αφού ο κατασκευαστής λέει ότι δεν αντικαθίσταται ενώ η ίδια η μπαταρία αξίζει όσο ένα καινούργιο ποντίκι μόνη της με το ρίσκο να βγει άχρηστη αν δεν πετύχει η αλλαγή. Τελικά αυτό και μόνο αποδείχτηκε η αχίλλειος φτέρνα του, ενδεικτικό της θρυλικής του φήμης και ένα Q & A στο Amazon:

Question:

11 years had this great mouse, now need suggested replacement. Any suggestions to match this mouse?

Answer:

There is no other mouse that matches the Logitech MX1000. No other mouse has these buttons laid out in this way and this build quality. It's the best mouse I've ever used in every way. I own two that I bought new while they were still being produced and other than replacing the friction pads and the batteries not holding a charge as well after 12+ years, they're still full functional. I only wish that 1- Logitech still made it, and 2- it came in a Bluetooth version that dispensed with the charging stand/wireless receiver. Dear god, Logitech, please: Start producing this mouse again. I don't want to lay out $300 or more for a "new" MX1000 which, even if really never used will still have a decade-and-a-half old battery. see less
By John M. Hammer on February 18, 2017

Καλά όλα αυτά αλλά είναι μόνο ιστορία. Το Mx 1000 δεν απαίτησε ποτέ mousepad και τώρα έχω να με προβληματίζει και αυτό με το πρόσθετο κόστος που συνεπάγεται. Πχ για το Drakonia ΙΙ που προσανατολίζομαι, ο κατασκευαστής προτέινει το δικό του SHARKOON DRAKONIA GAMING MAT  

το οποίο επίσης κοστίζει μόνο του όσο ένα ποντίκι!. Με αυτά και με αυτά κα με το γεγονός ότι ακόμα δεν έχω πάρει προτάσεις συγκεκριμένες από δω, είμαι ακόμα σε αναμονή με ένα microsoft των 55 χιλιοστών πλάτους που όλο μου γλυστράει, όλο αστοχεί και για games ούτε λόγος. Αντί να παίζω εγώ με αυτό, παίζει αυτό με τα νεύρα μου σε βαθμό που νιώθω ότι μπορώ να το κάνω και θρύψαλα αν το σφίξω λίγο παραπάνω. Ανάλογη τέτοια αίσθηση δίνουν και τα αγαπημένα του μάρκετιγκ razer. Δεν υπάρχει περίπτωση όπου βρεθώ να μιλούν γι αυτά να μην υπάρχει κάποιος να παραπονιέται ότι σε 3-4 άντε 5 χρόνια όλο και κάποιο κουμπί βγαίνει εκτός λειτουργίας. Φυσικά απορρίπτονται επειδή έχουν και μικρό πλάτος, δεν κάνουν για την δική μου παλάμη που καλόμαθε στα 80mm του MX1000.

Ίδωμεν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει καμία σημασία πιο βγήκε πρώτο, σήμερα τα οπτικά mouse υπερτερούν σε όλους τους τομείς και έχουν λύσει όλα τα προβλήματα που υπήρχαν παλιά. Τα laser συνεχίζουν να έχουν jitter και ο μόνος λόγος να τα πάρει κάποιος είναι για να παίζει πάνω σε γυαλί.

Εγώ σε δύο γραφεία που χρησιμοποιώ τα Logitech G102 / G903 Hero / G Pro wireless η διαφορά που βλέπω με το top mousepad και χωρίς είναι αμελητέα (ίσως και να μην υπάρχει καν). Το mouse pad είναι πολυτέλεια αν το mouse έχει καλό sensor.

Το mouse που σε βολεύει είναι εντελώς υποκειμενικό πράγμα οπότε δεν μπορώ να σου κάνω πρόταση, αυτό που θα σου πω πάντως είναι ότι μία μέτρηση πλάτους του grip δεν σου δίνει καθαρή εικόνα. Τα Logitech / Razer / Glorius / Zowie / Roccat / Steel Series έχουν εγγυημένα καλούς sensor να τα προτιμήσεις αν βρεις κάποιο που να ταιριάζει στο χέρι σου και στα λεφτά που θέλεις να δώσεις.

Τα καλά wireless σήμερα δεν έχουν κανένα μειονέκτημα από τα wired.

Μερικά καλά review έχει εδώ.

PS. Και η γυναίκα μου νόμιζε ότι ήθελε στιβαρό και βαρύ mouse, της έβαλα δύο ασύρματα στο laptop και όταν άρχισε να σχεδιάζει κατάλαβε αμέσως ότι το πιο ελαφρύ (80g) είχε μεγάλο πλεονέκτημα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...