Προς το περιεχόμενο

Revolut και Alpha Bank


gp13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα στην όμαδα.Έκανα λογαριασμό στη Revolut πριν κάποιες μέρες και έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) H Alpha Bank κρατάει κάποια προμήθεια σε ανάληψη από ΑΤΜ και αν ναι,πόσο είναι αυτή;Ξέρω ότι η Revolut δεν κρατάει προμήθεια μέχρι και 200 ευρώ/μήνα άλλα δεν έχω βρει κάτι σχετικά με την Alpha Bank.

2)Αν κάνω top up χρησιμοποιώντας χρεωστική κάρτα της Alpha Bank,μου κρατάει η Alpha Bank κάποια προμήθεια;

Το ξέρω ότι υπάρχει ανοιχτό topic με θέμα τη Revolut και κάτα πάσα πιθανότητα έχουν απαντηθεί και τα δύπ άλλα χάνεσαι με τις τόσες σελίδες.Θα το διαγράψω κατευθείαν μόλις απαντηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ολες οι τράπεζες ,τα ΑΤΜ καλύτερα,κρατάνε προμήθεια για την ανάληψη με revolut.

Οχι στο top up δεν υπάρχει κάποια χρέωση.

Κατάλαβα.Και κάτι τελευταίο.Αν θέλω να μεταφέρω χρήματα από την revolut στην alpha,έχει κάποια χρεώση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gp13 είπε

Κατάλαβα.Και κάτι τελευταίο.Αν θέλω να μεταφέρω χρήματα από την revolut στην alpha,έχει κάποια χρεώση;

Nαι,έχει έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος η Alpha bank.Εκτός αν είναι κάτω απο 10€?Δεν είμαι σίγουρος για το ύψος του ποσού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Nαι,έχει έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος η Alpha bank.Εκτός αν είναι κάτω απο 10€?Δεν είμαι σίγουρος για το ύψος του ποσού.

Σε ευχαριστώ πολύ,με κάλυψες!Παρακαλώ πολύ να διαγραφτεί το post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηγα να σηκωσω μετρητα με την ρεβολουτ απο ενα ατμ της πειραιως και της eurobank ,κανενα απο τα 2 αναγνωριζε την καρτα μετα πηγα σε ενα της hsbc και ολα κομπλε ....εχετε ιδεα τι γινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/3/2020 στις 7:15 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Ολες οι τράπεζες ,τα ΑΤΜ καλύτερα,κρατάνε προμήθεια για την ανάληψη με revolut.

Οχι στο top up δεν υπάρχει κάποια χρέωση.

Top up με χρεωστική Mastercard της ΕΤΕ κράτησε προμήθεια 1 ευρώ, ενώ με πιστωτική Mastercard της ΕΤΕ είναι εντελώς δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alepohori είπε

Top up με χρεωστική Mastercard της ΕΤΕ κράτησε προμήθεια 1 ευρώ, ενώ με πιστωτική Mastercard της ΕΤΕ είναι εντελώς δωρεάν.

Έκανα πρόσφατα  top up της revolut με χρεωστική matercard ετε και δεν μου κράτησε καμία προμήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα, 
γνωριζει καποιος ακριβως τι χρεωσεις υπαρχουν αν φορτωσεις απο την alpha bank στη revolut ή κανεις την αντιστροφη διαδικασια;
μπαινω στην σελιδα της alpha bank ή εδω : https://www.insurancemarket.gr/odigos-xrimatos/katatheseis/metafora-xrimaton-apo-trapeza-se-trapeza#:~:text=Ποια είναι η προμήθεια τραπεζών για μεταφορά χρημάτων%3B

αλλα δεν βγαζω ακρη. αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις top up με την κάρτα σου και δεν έχει έξοδα,για να στείλεις βάζεις να πάνε στην κάρτα της άλφα και έχει ελάχιστα έξοδα. Δεν στέλνεις με έμβασμα,αργούν και έχει έξοδα. Ψάξε τις επιλογές από την ρεβολουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες εχει ελαχιστα εξοδα, ειναι αναλογικα με το ποσο. εντωμεταξυ καπου εχω διαβασει ότι αν στειλεις κατω απο 15€ απο ρεβολουτ σε αλφα δεν εχει χρεωση. ισχυει;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2024 στις 2:43 ΜΜ, antonio_CH είπε

οταν λες εχει ελαχιστα εξοδα, ειναι αναλογικα με το ποσο. εντωμεταξυ καπου εχω διαβασει ότι αν στειλεις κατω απο 15€ απο ρεβολουτ σε αλφα δεν εχει χρεωση. ισχυει;

 

Αν βάλεις τον αριθμό της κάρτας της αλφα μπανκ τότε στέλνεις όλο το ποσο με ελάχιστα έξοδα απο πλευράς ρεβολουτ,δοκίμασε και θα σου βγάλει τα έξοδα πριν γίνει η κίνηση,αν δεν σε συμφέρει δεν τα στέλνεις.Απο πλευρά παραλήπτριας τράπεζας δεν υπάρχουν έξοδα με αυτόν τον τρόπο.Και πάνε άμεσα.

Ναι ,πάει ανάλογα το ποσό που στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2024 στις 4:43 ΜΜ, antonio_CH είπε

οταν λες εχει ελαχιστα εξοδα, ειναι αναλογικα με το ποσο. εντωμεταξυ καπου εχω διαβασει ότι αν στειλεις κατω απο 15€ απο ρεβολουτ σε αλφα δεν εχει χρεωση. ισχυει;

 

Μέχρι 15€ η alpha bank δεν σου κρατάει προμήθεια για μεταφορά μέσω iban από ρεβολουτ. Στέλνω σε καθημερινή βάση χρήματα από rev σε ελληνική τράπεζα, και είναι δωρεάν μέχρι 15€ για την alpha bank εγγυημένα. Για εθνική είναι επίσης δωρεάν μέχρι 15€, για eurobank είναι μέχρι 20, για πηραιως δεν γνωρίζω αλλά κάπου εκεί θα είναι 

Επεξ/σία από rikost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...