Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με Forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, corsair04 είπε

και τα χρήματα για το σπάσιμο του συμβολαίου ?

εφόσον η χαμηλή ταχύτητα οφείλεται στον πάροχο αποδεδειγμένα (π.χ. γιατί μπούκωσαν οι γραμμές)....φεύγεις χωρίς πέναλτυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

εφόσον η χαμηλή ταχύτητα οφείλεται στον πάροχο αποδεδειγμένα (π.χ. γιατί μπούκωσαν οι γραμμές)....φεύγεις χωρίς πέναλτυ.

αυτό πως ακριβώς το αποδεικνύω και πως αιτουμαι να φύγω ατελώς..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ξεχνάς, δεν σπάει από κάτι τέτοιο. 

Τα πακέτα που έχουμε είναι best effort, κοινώς δεν υπάρχει εγγυημένο bandwidth ανεξαρτήτως συνθηκών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, corsair04 είπε

αυτό πως ακριβώς το αποδεικνύω και πως αιτουμαι να φύγω ατελώς..  

για αρχή μιλάς με forthnet αν αποδέχονται χωρίς πέναλτυ την διακοπή γραπτώς μέσω email (το γραπτό είναι η εγγύηση, στο τηλέφωνο τα λόγια είναι του αέρα)

αν δεχθούν δε κάνεις κάτι άλλο.

αν δε δεχθούν τους επισυνάπτεις speedtest και στατιστικά της γραμμής με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ.

εκεί αναγκαστικά θα κάνουν πίσω. 

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Το ξεχνάς, δεν σπάει από κάτι τέτοιο. 

Τα πακέτα που έχουμε είναι best effort, κοινώς δεν υπάρχει εγγυημένο bandwidth ανεξαρτήτως συνθηκών.

σπάει όταν η μη εγγυημένη ταχύτητα πακέτου best effort, έχει στατιστικά που δε σηκώνουν έστω μια κάποια εμπόδιση των υπηρεσιών.

στα 2mbps ούτε τηλεόραση streaming δε παίζει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekfragma είπε

για αρχή μιλάς με forthnet αν αποδέχονται χωρίς πέναλτυ την διακοπή γραπτώς μέσω email (το γραπτό είναι η εγγύηση, στο τηλέφωνο τα λόγια είναι του αέρα)

αν δεχθούν δε κάνεις κάτι άλλο.

αν δε δεχθούν τους επισυνάπτεις speedtest και στατιστικά της γραμμής με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ.

εκεί αναγκαστικά θα κάνουν πίσω. 

σπάει όταν η μη εγγυημένη ταχύτητα πακέτου best effort, έχει στατιστικά που δε σηκώνουν έστω μια κάποια εμπόδιση των υπηρεσιών.

στα 2mbps ούτε τηλεόραση streaming δε παίζει σωστά.

ναι τίποτα ....εδώ και 10 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, corsair04 είπε

ναι τίποτα ....εδώ και 10 μέρες

εφόσον έχεις υπηρεσίες που πληρώνεις και δε λειτουργούν δε θέλει άλλη ανάλυση.

email στη φορθνετ να πάρεις γραπτώς οτι υπαναχωρείς της σύμβασης με υπαιτιότητα παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα ένα speedtest γύρω στις 3:30 το βράδυ, και η ταχύτητα ήταν γύρω στα 10-11 download. Το upload είναι σταθερό όλη τη διάρκεια της ημέρας. Σήμερα το μεσημέρι πάλι τα ίδια, κάτω από 2...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμείς με το FTTH 200/200 στην HCN το νιώθουμε το πλήγμα, μπορεί να μην έχει πέσει καθόλου η ταχύτητα από τα 200/200 αλλά αρκετές φορές την ημέρα πέφτει η σύνδεση για λίγο (~5 δευτερόλεπτα), φαινόμενο που άρχισε την προηγούμενη εβδομάδα. Ενοχλητικό για online games αλλά τι να κάνεις...

Εφόσον επικοινώνησα με τον πάροχο μου είπαν το πρόβλημα είναι γενικό και ευθύνεται ο υπερ-πάροχος τους λόγο του ότι όλοι τερματίζουν τις γραμμές.

Επεξ/σία από Cell_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

εφόσον έχεις υπηρεσίες που πληρώνεις και δε λειτουργούν δε θέλει άλλη ανάλυση.

email στη φορθνετ να πάρεις γραπτώς οτι υπαναχωρείς της σύμβασης με υπαιτιότητα παρόχου.

μίλησα και με τεχνικό και μου είπε ότι δεν είναι τεχνικό πρόβλημα και το εμπορικό τμήμα μου είπε ότι εάν φύγω πρέπει να πληρώσω το τελος αποδέσμευσης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, corsair04 είπε

μίλησα και με τεχνικό και μου είπε ότι δεν είναι τεχνικό πρόβλημα και το εμπορικό τμήμα μου είπε ότι εάν φύγω πρέπει να πληρώσω το τελος αποδέσμευσης... 

σού έγραψα πως προχωράς για να καταφέρεις αυτό που αρμόζει. κάνε οτι νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Forthnet πληρώνει την επιλογή της να είναι απών από το gr-ix. Δεν ξέρω αν μπορεί να ανοίξει κυκλώματα με όλους τους provider που είναι συνδεδεμένοι στο gr-ix άμεσε, αλλά σίγουρα θα βοηθούσε να αποσυμφορηθεί το δίκτυο της.

Επεξ/σία από darkmatinee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, corsair04 είπε

μίλησα και με τεχνικό και μου είπε ότι δεν είναι τεχνικό πρόβλημα και το εμπορικό τμήμα μου είπε ότι εάν φύγω πρέπει να πληρώσω το τελος αποδέσμευσης... 

Μην κάνεις καμία κίνηση με βάση ότι σου λένε εδώ χωρίς να διαβάσεις όλους τους όρους που υπέγραψες πρώτα, υπάρχει και περίπτωση να είναι καλυμμένοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Μην κάνεις καμία κίνηση με βάση ότι σου λένε εδώ χωρίς να διαβάσεις όλους τους όρους που υπέγραψες πρώτα, υπάρχει και περίπτωση να είναι καλυμμένοι. 

έκανα προχθές καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...