Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, music_lover είπε

Περάσαμε ωραία, άντε να δούμε από εδώ και πέρα!

για εμενα δεν βγηκε τιποτα ουσιωδες σε αυτην την generation...ολα ηταν ιδια με προηγουμενα παιχνιδια απο προηγουμενες εποχες...το ιδιο θα γινει και με την επομενη! ολα ειναι επαναληψεις και τα ιδια και τα ιδια! ελπιζω παντα πως κατι καλο καποτε θα ερθει που πραγματικα θα αξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 9-10 αποκλειστικά παιχνίδια που βγάζει η Sony κάθε γενιά είναι παιχνιδάρες απλά σχεδόν όλα έχουν το ιδιο στυλ(action/adventure linear storyline 10-20 ωρών με έμφαση την ιστορία και όχι το gameplay) . Εγώ προσωπικά αν παίξω ένα τέτοιο παιχνίδι δεν μου κάθεται να το ξαναπαίξω ούτε σε NG+ ακόμη κι αν το ευχαριστήθηκα. Εξαίρεση το Bloodborne το οποίο δεν έπαιξα αλλά σαν soul like μετράει να το ξαναπαίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, psof είπε

Τα 9-10 αποκλειστικά παιχνίδια που βγάζει η Sony κάθε γενιά είναι παιχνιδάρες απλά σχεδόν όλα έχουν το ιδιο στυλ(action/adventure linear storyline 10-20 ωρών με έμφαση την ιστορία και όχι το gameplay) . Εγώ προσωπικά αν παίξω ένα τέτοιο παιχνίδι δεν μου κάθεται να το ξαναπαίξω ούτε σε NG+ ακόμη κι αν το ευχαριστήθηκα. Εξαίρεση το Bloodborne το οποίο δεν έπαιξα αλλά σαν soul like μετράει να το ξαναπαίξεις.

ισα ισα που τα exclusives της sony δινουν τεραστια εμφαση στο gameplay...παιχνιδια οπως το horizon, το god of war, το last of us, το spiderman, παιζουν εξαιρετικα καλα, με πολλες φρεσκες ιδεες απο αποψη gameplay...τα ιδια και στα bloodborne,  death stranding, shadow of the colossus, last guardian, nioh, final fantasy  7 remake, persona 5 κτλ...Ναι, φυσικα και ειναι ολα story driven, αλλα απο αποψη gameplay παιζουν σουπερ....

tsushima,days gone, infamous, ratchet δεν εχω ασχοληθει...το uncharted να το δεχτω, πως ειναι απλα το μεγαλο blockbuster, αλλα επίσης φοβερα ευχαριστη εμπειρια.

Για οποιον παιζει single player παιχνιδια αν δεν ασχοληθει με το ps4, ουσιαστικα εχει χασει ολοκληρη τη γενια...

αν παιζεις μονο first person και multiplayer παιχνιδια, αν δεν ασχοληθεις με το ps4, ουσιαστικα δε χανεις και τιποτα...

Γενικα με τοσες κυκλοφοριες που βγαινουν, δεν εχω το χρονο να ξαναπαιζω παιχνιδια...ειναι κατι που ποτε δεν με απασχολησε...

Επεξ/σία από xavier
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή επισήμανση: άλλο το δε μου αρέσει ένα (ή και πολλά) games και άλλο ότι αυτά δεν είναι καλά games.

Για τα γούστα του καθενός πάω πάσο.

Ωστόσο το να λέει κάποιος πως αυτοί οι τίτλοι είναι "χάλια" και ανάμεσά τους να είναι 4-5 goty και άλλα τόσα υποψήφια goty ε κάπου εκεί χάνεται η αντικειμενικότητα πιστεύω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xavier είπε

 

Για οποιον παιζει single player παιχνιδια αν δεν ασχοληθει με το ps4, ουσιαστικα εχει χασει ολοκληρη τη γενια...

.

Αυτο ακριβως ,υπερθεματιζω !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, psof είπε

Τα 9-10 αποκλειστικά παιχνίδια που βγάζει η Sony κάθε γενιά είναι παιχνιδάρες απλά σχεδόν όλα έχουν το ιδιο στυλ(action/adventure linear storyline 10-20 ωρών με έμφαση την ιστορία και όχι το gameplay) . 

Είσαι λίγο εώς πολύ άδικος σε αυτό που λες. Το ότι έχουν ομοιότητες μεταξύ τους είναι αλήθεια, κυρίως στο ότι είναι 3rd person. Δεκτό το ότι μπορεί να μη σ'αρέσουν για δικούς σου λόγους.

Η γενίκευση όμως είναι αντίστοιχη της γενίκευσης ότι όλα τα games της Nintendo είναι για μωρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, markoliaz είπε

για εμενα δεν βγηκε τιποτα ουσιωδες σε αυτην την generation...ολα ηταν ιδια με προηγουμενα παιχνιδια απο προηγουμενες εποχες...

τπτ ουσιωδες για να δουμε

1) nioh ενα souls-like ninja game επηρεασμενο απο τα ninja gaiden με το καλυτερο combat στο ειδος και με απειρο περιεχομενο

2) bloodborne, δεν εχω να πω τιποτα

3) monster hunter world, εφυγε απο τη μαμα νιτεντο και εκανε τη capcom να τριβει τα χερια της με τα 10+ μυρια πωλησεις και εδειξε ποσο τεραστιο fan-base εχει

4) god of war, το καλυτερο single player που επαιξα σε αυτη τη γεννια λογω μυθολογιας, θεματος

5) horizon, ακομα ενα single player με απιστευτο θεμα

6) sekiro, δεν εχω να πω τιποτα

7) persona 5, δεν εχω να πω τιποτα

Oλα αυτα ηταν ιδια με προηγουμενες εποχες? Δεν εβαλα καν ολα τα αποκλειστικα γτ δεν προλαβα να παιξω

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, psof είπε

Τα 9-10 αποκλειστικά παιχνίδια που βγάζει η Sony κάθε γενιά είναι παιχνιδάρες απλά σχεδόν όλα έχουν το ιδιο στυλ(action/adventure linear storyline 10-20 ωρών με έμφαση την ιστορία και όχι το gameplay) . Εγώ προσωπικά αν παίξω ένα τέτοιο παιχνίδι δεν μου κάθεται να το ξαναπαίξω ούτε σε NG+ ακόμη κι αν το ευχαριστήθηκα. Εξαίρεση το Bloodborne το οποίο δεν έπαιξα αλλά σαν soul like μετράει να το ξαναπαίξεις.

Ναι μόνο που δεν είναι 9 αλλά 90, ξέχασες ένα μηδενικό.

https://www.playstation.com/en-au/explore/ps4-exclusives/

Δεν συζητάμε πόσα αξίζουν αλλά πόσα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Τι είπε ο Yasuhiro Otori

344179460_Screenshot2020-10-20at11_34_50AM.png.5cac5fe83090c65538772fda33654acd.png

VS

Τι κατάλαβε ο αρθρογράφος του Tom's Guide

2054285370_Screenshot2020-10-20at11_33_35AM.png.be795d28324dc994564262af2f1508a7.png

Ρε τι μαϊντανοί αρθρογραφούν εκεί έξω 😅

Thanks for that, το θέμα είναι ότι συμβαίνει συχνά και από πολλούς με αποτέλεσμα στο τέλος να παρασύρονται οι τελικοί καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Ναι μόνο που δεν είναι 9 αλλά 90, ξέχασες ένα μηδενικό.

https://www.playstation.com/en-au/explore/ps4-exclusives/

Δεν συζητάμε πόσα αξίζουν αλλά πόσα είναι.

Ποιος ο λόγος να συζητάμε για αυτά που δεν αξίζουν εκτός κι αν εσυ ζεις κι αναπνέεις για το Chimpparty, The Last Guardian VR Demo και MLB The Show 14,15,16,17,18 κλπ σκουπίδια της λίστας.

Είναι 9-10 αυτά που αξίζουν κάθε γενιά και παρααξίζουν γιατί το τονίζω ξανά είναι παιχνιδάρες απλά για μένα είναι όλα στο ίδιο στυλ και εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις not replayable.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μικρότερο αλλά ταχύτερο. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

Τον περισσοτερο κοσμο ομως τον ενδιαφερει ο χωρος απο ενα σημειο και μετα και οχι τοσο η επιπλεον ταχυτητα. 

Θα δουμε με το καλο τον αλλο μηνα τι χωρος μενει διαθεσιμος και στις 2 κονσολες,αλλα το γεγονος οτι το ps5 ξεκιναει με 820GB χωρου(απο τα οποια θα ειναι πολυ λιγοτερα διαθεσιμα),δεν το λες και επιτευγμα. 

Μεγα λαθος που η Sony δεν προσεφερε 1TB με το καλημερα.

Το μονο θετικο στα του χωρου ειναι η υποστηριξη με m2 δισκους 3ων εταιρειων,και αρα το ενδεχομενο στο μελλον για σχετικα φθηνη αναβαθμιση που πιστευω θα ενδιαφερει τους περισσοτερους.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

18 λεπτά πριν, music_lover είπε

Το σχολίασα επειδή δεν έγραψες 9-10 αξίζουν, αλλά ότι 9-10 κυκλοφορεί που είναι λάθος. Ναι προφανώς και αξίζει να συζητάς για αυτά που αξίζουν. Για μένα είναι περίπου 25 τίτλοι, τόσους αγόρασα εγώ τουλάχιστον. Άλλοι περισσότερους, άλλοι λιγότερους. Αλλά ναι, είναι στο ίδιο στυλ αλλά προσωπικά αυτό το στυλ μου αρέσει κιόλας, 3rd person story driven single player games. Κάτι από Χόλυγουντ δλδ σε παιχνίδι. Δεν είμαι φαν των multiplayer.

 

Ναι ρε συ στους περισσότερους αρέσει αυτό το στυλ και η Sony το έχει τερματίσει απλά φαντάσου να έριχναν τα μισά λεφτά ενός κανονικού blockbuster σε ένα strategy, roguelike, sim κλπ για αλλαγή και επέκταση της γκάμας ή έστω απλά να έβγαζαν ενα παιχνίδι σαν το last of us με την επιλογή First person mode. Ο μόνος λόγος που δεν μου αρέσουν third person stealth based games είναι ότι στο 99% του παιχνιδιού κάθεσαι πίσω απο αντικείμενα περιμένοντας την ευκαιρία το χαζο mob να σου γυρίσει την πλάτη και να το σκοτώσεις με ακριβώς το ίδιο animation γνωρίζοντας όλη την ώρα που ακριβώς βρίσκεται και που κοιτάει.

 

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τον περισσοτερο κοσμο ομως τον ενδιαφερει ο χωρος απο ενα σημειο και μετα και οχι τοσο η επιπλεον ταχυτητα. 

Θα δουμε με το καλο τον αλλο μηνα τι χωρος μενει διαθεσιμος και στις 2 κονσολες,αλλα το γεγονος οτι το ps5 ξεκιναει με 820GB χωρου(απο τα οποια θα ειναι πολυ λιγοτερα διαθεσιμα),δεν το λες και επιτευγμα. 

Μεγα λαθος που η Sony δεν προσεφερε 1TB με το καλημερα.

Το μονο θετικο στα του χωρου ειναι η υποστηριξη με m2 δισκους 3ων εταιρειων,και αρα το ενδεχομενο στο μελλον για σχετικα φθηνη αναβαθμιση που πιστευω θα ενδιαφερει τους περισσοτερους.

Και 1tb να έβαζαν, δεν βλέπω να μας φτάνει..για αυτό βλέπω πως θα πάμε αναγκαστικά σε aftermarket.

4 λεπτά πριν, psof είπε

  

Ναι ρε συ στους περισσότερους αρέσει αυτό το στυλ και η Sony το έχει τερματίσει απλά φαντάσου να έριχναν τα μισά λεφτά ενός κανονικού blockbuster σε ένα strategy, roguelike, sim κλπ για αλλαγή και επέκταση της γκάμας ή έστω απλά να έβγαζαν ενα παιχνίδι σαν το last of us με την επιλογή First person mode. Ο μόνος λόγος που δεν μου αρέσουν third person stealth based games είναι ότι στο 99% του παιχνιδιού κάθεσαι πίσω απο αντικείμενα περιμένοντας την ευκαιρία το χαζο mob να σου γυρίσει την πλάτη και να το σκοτώσεις με ακριβώς το ίδιο animation γνωρίζοντας όλη την ώρα που ακριβώς βρίσκεται και που κοιτάει.

Ισχύει αλλά το λατρεύω, μαζόχα 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...