Προς το περιεχόμενο

τοποθετηση ssd


othonleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Εβαλα προχτες στο  λαπτοπ  μου (hp dv7) ssd  δισκο samsung evo 860 και ο χρόνος που κάνει να ανοίξει είναι πανω κάτω ο ίδιος με πριν, δλδ 1 λεπτό και 40 δευτερα περίπου. Ελάχιστα είναι βελτιωμένος,  ίσως κατά 10 - 20 δευτερα...

Ram έχω 6 GB

Εγω εχω ακούσει για άνοιγμα σε 30 δεύτερα και κάτι τέτοια από πάρα πολλούς που έβαλαν ssd οπότε μηπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να βρω που οφείλετε η καθυστέρηση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, othonleo είπε

Καλησπέρα παιδιά

Εβαλα προχτες στο  λαπτοπ  μου (hp dv7) ssd  δισκο samsung evo 860 και ο χρόνος που κάνει να ανοίξει είναι πανω κάτω ο ίδιος με πριν, δλδ 1 λεπτό και 40 δευτερα περίπου. Ελάχιστα είναι βελτιωμένος,  ίσως κατά 10 - 20 δευτερα...

Ram έχω 6 GB

Εγω εχω ακούσει για άνοιγμα σε 30 δεύτερα και κάτι τέτοια από πάρα πολλούς που έβαλαν ssd οπότε μηπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να βρω που οφείλετε η καθυστέρηση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Σε πολύ αδύναμο λαπτοπ που έχει Intel Celeron 1005M 1.9 GHz, 4 GB RAM με έναν απλό SSD Patriot ανοίγει σε 10-15 max δευτερόλεπτα!!!!

Πρώτα περίμενα λίγο λιγότερο από 2 λεπτά!

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις το power plan σε performance και ενεργοποίησε ή απενεργοποίησε (ανάλογα αν είναι on ή off) το fast start up. Δες επίσης αν ενεργοβόρες εφαρμογές ξεκινούν με το άνοιγμα (antivirus- game launchers), και σταμάτα τες. Οτι αλλαγές κάνεις, μετά restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2020 στις 8:25 ΜΜ, d3v4st4tor είπε

Δοκίμασε να βάλεις το power plan σε performance και ενεργοποίησε ή απενεργοποίησε (ανάλογα αν είναι on ή off) το fast start up. Δες επίσης αν ενεργοβόρες εφαρμογές ξεκινούν με το άνοιγμα (antivirus- game launchers), και σταμάτα τες. Οτι αλλαγές κάνεις, μετά restart.

Καλησπέρα. Εβαλα τo laptop  σε    high performance, απεγκατεστησα ότι μπορεσα, απενεργοποιησα ότι μπορεσα και εκανα δοκιμη και σε fast startup αλλα και με απενεργοποιημενο το  fast startup

Τα ιδια...πάντα γύρω στα 1:30 - 1:40 λεπτα. Υπαρχει κανενα προγραμματακι να δείχνει τι εφαρμογές ξεκινούν με το άνοιγμα?

 Οχι έχει τον  INTEL I7

Στις 22/3/2020 στις 12:57 ΜΜ, vdanasto είπε

Έχεις μήπως laptop με AMD chipset; Αν ναι, να εγκαταστήσεις οπωσδήποτε τον AMD SATA driver, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλη διαφορά έχει.

Όχι έχει τον Intel I7

Στις 19/3/2020 στις 10:37 ΠΜ, physvlog είπε

Μηπως εχεις ακομη το HDD πανω και συνεχιζει και ξεκιναει απο αυτον? Ουτε 10 δευτερα δε κανει σε μενα.

όχι μόνο το SSD έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, othonleo είπε

Υπαρχει κανενα προγραμματακι να δείχνει τι εφαρμογές ξεκινούν με το άνοιγμα?

 απενεργοποιηση προγραμμάτων κατα την  εκκίνηση στα Windows 8 και τα Windows 10    pcsteps.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλες τον παλιό σκληρό και έβαλες τον ssd ; Μετά έκανες καθαρη εγκατάσταση λογισμικού; Η απλά έβαλες τον ssd σε δεύτερη διαθέσιμη υποδοχή σκληρού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2-3 χρόνια είχα ενα τετοιο πρόβλημα.Δεν βρηκα λύση και στο τελος περασα τα windows πάνω απο τα παλια με την επιλογη να μου κρατησει τα αρχεία.Απο τότε ολα ΟΚ.

(Επίσης,μήπως έχεις Comondo?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2020 στις 7:19 ΠΜ, hp8 είπε

 απενεργοποιηση προγραμμάτων κατα την  εκκίνηση στα Windows 8 και τα Windows 10    pcsteps.gr

Εκανα...τιποτα

Στις 27/3/2020 στις 9:17 ΠΜ, Crybal είπε

Πριν 2-3 χρόνια είχα ενα τετοιο πρόβλημα.Δεν βρηκα λύση και στο τελος περασα τα windows πάνω απο τα παλια με την επιλογη να μου κρατησει τα αρχεία.Απο τότε ολα ΟΚ.

(Επίσης,μήπως έχεις Comondo?)

Οχι δεν εχω comondo...Παω για φορματ δεν βλέπω άλλη λύση

Στις 27/3/2020 στις 7:23 ΠΜ, cazanova είπε

Έβγαλες τον παλιό σκληρό και έβαλες τον ssd ; Μετά έκανες καθαρη εγκατάσταση λογισμικού; Η απλά έβαλες τον ssd σε δεύτερη διαθέσιμη υποδοχή σκληρού;

Εβγαλα τον παλιο τελειως και εβαλα στην  θεση του τον  ssd...Θα κανω ξαναπέρασμα των  windows δεν βλεπω άλλη λύση

Παισιά ευχαριστώ για την βοήθεια. Επειδή έκανα clone τον ssd από τον hdd μάλλον μεταφέρθηκε και η καθυστέρηση από όπου και αν οφείλετε αυτή συνεπως θα κάνω ξαναπέρασμα των windows και θα δω πως θα πάει. Θα ξαναποστάρω οταν τελειώσω για να ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...