Προς το περιεχόμενο

Απελπισία με VDSL Errors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, iceage2609 είπε

Κ κατι τελευταίο περίεργο κ συγνωμη εαν σας ζαλίζω. Με το TP link archer  R400 οταν το εχω πανω παρατηρω οτι εκει που λεει Errors(pkts) πιανει τρελα νούμερα,δλδ ακομα κ μετα απο reboot συνδεεται κ λεει κατευθειαν 85000-11000 errors κ μετα φυσικα απο καποια ωρα αποσυνδεεται.

Λεμε τωρα οταν το πιανει 31 αποσυνδεσεις την ημερα.

Στο ZTE κάνει το εξης, οταν μπαινω στο interface του λεει οτι δν εχει πέσει πχ για 7-8 ωρες,αλλά εκτος απο τα τεραστια CRC errors παταω να μπει καπου σταματαει το loading...μενει παγωτο χωρις να κανει κατι κ μπορει μετα απο 20-30 δευτερολεπτα να ξεκινησει να φορτώνει. Μεσα τα CRC εχουν αυξηθει αλλα δν γραφει αποσυνδεση.

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεισ κ σορρυ αν σας κουρασα απλα πηγα για μαλλι απο την dsl που δούλευε κανονι κ βγηκα κουρεμενος :-( 

Δεν με κουράζεις αγαπητέ, σπίτι είμαι κι εργάζομαι εξ αποστάσεως έχοντας μπόλικο ελεύθερο χρόνο εντός της ημέρας.
Όλα καλά. :)
Αυτό συμβαίνει γιατί το ζεύγος από την καμπίνα έως τον κατανεμητή είναι σάπιο κλπ όπως σου είχα πει και δημιουργούνται πολλά non correctable σφάλματα στην γραμμή (τα CRC είναι αυτά).
Πράξε όπως σου είπα απαιτώντας αλλαγή απερχόμενου ζεύγους.
Μόνο έτσι θα σωθείς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2020 στις 2:21 ΜΜ, rafa1919 είπε

Δεν με κουράζεις αγαπητέ, σπίτι είμαι κι εργάζομαι εξ αποστάσεως έχοντας μπόλικο ελεύθερο χρόνο εντός της ημέρας.
Όλα καλά. :)
Αυτό συμβαίνει γιατί το ζεύγος από την καμπίνα έως τον κατανεμητή είναι σάπιο κλπ όπως σου είχα πει και δημιουργούνται πολλά non correctable σφάλματα στην γραμμή (τα CRC είναι αυτά).
Πράξε όπως σου είπα απαιτώντας αλλαγή απερχόμενου ζεύγους.
Μόνο έτσι θα σωθείς.

Να αναφέρω σαν Feedback μετά απο σχεδόν 2 μήνες γολγοθά, την Παρασκευή που μας πέρασε με την καταγγελία να εκκρεμεί να γινει στον ΕΕΤΤ, ο ΟΤΕ αναγνώρισε επιτέλους σε μήνυμά του  οτι υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση της γραμμής έως την καμπίνα. Ο τεχνικός της Νόβα άλλωστε είχε πει απο την αρχή πως δεν ηταν δικό του θέμα. Ηρθαν κ κατέβηκα κάτω να δω τι κάνουνε αλλά επειδή είχαν κατεβασμένα μούτρα σε μια ερώτηση που έκανα δεν άνοιξα κουβέντα.

Anyway κάνανε οτι επρεπε να κανουν...υποθέτω και μεχρι στιγμης σε 4 ωρες εχω 32 Error pkts που ειναι φυσιολογικο ενω και η γραμμη φαινεται να παει καλυτερα.

Κρατω μικρο καλαθι γτ απογοητευτηκα και στο παρελθον,αλα βλέποντας και κάνοντας . Να ευχαριστήσω ολα τα παιδια για συμβουλες και βοηθεια και ελπιζω γιαυτο το θεμα να μην ξαναενοχλησω

Επεξ/σία από iceage2609
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...