Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 minutes ago, 1comment said:

Είναι ωραίο όταν είμαστε έξω από το χωρό (κλειστές επιχειρήσεις) να το λέμε.

Το ίδιο δεν μπορεί να πει κάποιος και  γι' αυτούς που δεν ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες?

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Κοιτα και τα 800 αρια στους υπαλληλους ενισχυση της επιχειρησης ειναι. Δεν ειπε το κρατος οσοι υπαλληλοι δε δουλευουν στο βασικο μαγαζι δε παιρνουν τιποτα.

Λυπάμαι αλλά συμβαίνει αυτό που λες ότι δεν είπε. Αν οι εργαζόμενοι είναι σε δευτερεύον καδ του επιχειρηματία, δεν καλύπτονται. Είπαμε ότι καλύπτεται μόνο ένας καδ (είτε ο κύριος είτε ο δευτερεύον με τα μεγαλύτερα έσοδα). Γι αυτό λέω ότι θα έρθουν πολλές χιλιάδες απολύσεις.

Π.χ.

Έχω συνεργείο (κύριος καδ). Έχω και άλλους δύο καδ δευτερεύοντες. Ένα εμπορικό κατάστημα κι ένα περίπτερο. Στην αίτηση, μπορώ να βάλω είτε τον κύριο καδ είτε έναν δευτερεύον που έχει μεγαλύτερα έσοδα από τον κύριο. Αν υποθέσουμε ότι το συνεργείο έχει και τα μεγαλύτερα έσοδα, αυτόματα δεν μπορώ να βάλω κανένα άλλον καδ. Θα αποζημιωθώ μόνο για το συνεργείο (υπάλληλοι, ενοίκιο). Οι άλλοι καδ είναι σαν να μην υπάρχουν για το κράτος είτε έχουν ενοίκια είτε υπαλλήλους!

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Είναι ωραίο όταν είμαστε έξω από το χωρό (κλειστές επιχειρήσεις) να το λέμε. Όταν είσαι μέσα στην οικονομική καταστροφή και το κράτος δεν σε καλυπτει με τα μέτρα που πήρε (σε αντίθεση με άλλες χώρες της ευρωζώνης που πήραν πιο ουσιαστικά μέτρα - επειδή λες για κάτι παγκόσμιο), προφανώς και θες να τελειώσει αυτό όσο πιο σύντομα γίνεται. Ή τουλάχιστον να καλύψουν με τα μέτρα όλες τις επιχειρήσεις που πλήττονται.

Υπάρχει κάποιος που δεν θέλει  να τελειώσει όλο αυτό?

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο και για πολλούς τραγικό αυτό που συμβαίνει!

Αλλά αν σταματήσει η καραντίνα χωρίς φάρμακο και εμβόλιο και επιστρέψουμε στην κανονικότητα και αρχίσουμε να πέφτουμε σαν τις μύγες, πόσο καλά θα πάει η οικονομία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Υπάρχει κάποιος που δεν θέλει  να τελειώσει όλο αυτό?

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο και για πολλούς τραγικό αυτό που συμβαίνει!

Αλλά αν σταματήσει η καραντίνα χωρίς φάρμακο και εμβόλιο και επιστρέψουμε στην κανονικότητα και αρχίσουμε να πέφτουμε σαν τις μύγες, πόσο καλά θα πάει η οικονομία?

Δεν θα πάει γιατί ο κόσμος θα είναι φοβισμένος όπως ήταν και πριν την καραντίνα (περιοριστικά μέτρα) και πάλι δεν ψώνιζε. Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει. Το θέμα είναι ότι η κυβέρνηση δεν έχει πάρει μέτρα στήριξης για όλους ασχέτως αν έτσι έχει φανεί στην κοινωνία. Στην πράξη, είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα δηλαδή αν πουν αύριο ελεύθερα όλα, εσείς περιμένετε ο κόσμος να ξεχυθεί στα μαγαζιά για να κάνει τα ψώνια του σαν να μην έχει γίνει τίποτα;

Και επίσης θα έρθουν οι ξένοι κατα κοπάδια να κάνουν τα μπάνια τους. Ξεχνάμε οτι και αυτοί μένουν χωρίς δουλειά και τα εισοδήματα τους μειώνονται.

Η λύση θα δωθεί κεντρικά από ΕΕ κανένα κράτος μόνο του δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει αυτό. 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σαν μικρή επιχείρηση είναι ότι πελάτες βρήκαν ευκαιρία και δεν πληρώνουν τιμολόγια που έχουν κοπεί Ιαν / Φεβ για εργασίες και υλικά που έχουν παραδοθεί.

Και το ακούω αυτό και από άλλους συναδέλφους.  Δυστυχώς παρόλο που είμαι τεχνικός ένα μεγάλο μέρος της εργασία μου βασίζεται στον τουρισμό - οπότε και δεν έχουμε πληρωθεί από παλαιά έργα και τα νέα έχουν μπει στον πάγο αφού ενδέχεται αρκετές μονάδες να μην ανοίξουν φέτος. Ή αν θα ανοίξουν θα το κάνουν με μόνο τις επείγουσες συντηρήσεις.

Μπορεί να έχω κάποια χρήματα στην άκρη αλλά δεν είμαι Μπέζος - τα έξοδα δεν έχουν αλλάξει και τα έσοδα είναι μηδέν.  Και έρχεται από μακριά ΕΝΦΙΑ + φόρος εισοδήματος.

Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τι γίνεται με τα συμβόλαια συντήρησης που πρέπει να πάει τεχνικός σε 24 - 48 ώρες ή και αμεσότερα αν υπάρχει θέμα ασφάλειας (π.χ. πρόβλημα σε σύστημα πυρανίχνευσης).  Αν η εταιρία είναι στα ΚΑΔ που έχουν κλείσει μπορεί να εξυπηρετεί αυτά τα συμβόλαια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panostom είπε

λεω για 7 νεκρους και 77 κρουσματα

Εγώ θέλω να αισιοδοξώ για λιγότερα κρούσματα και θανάτους σήμερα, μήπως κάπως λίγο αχνοφανεί φως στην άκρη του τούνελ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Beefeater είπε

πειτε με αφελη, αλλα θεωρω πως οντως τα δυσκολα τα περασαμε.. εννοω πως σταδιακα θα μειωνονται τα κρούσματα (μιας και δεν κυκλοφοράμε ) και προφανως περιπου οι μισοι που ηδη είναι σε ΜΕΘ θα πεθανουν ..

από εκει και μετα νομιζω θα υπαρχει μειωση...

μιλαω προφανως για Ελλαδα και μονο

Μακάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, 1comment είπε

Είναι ωραίο όταν είμαστε έξω από το χωρό (κλειστές επιχειρήσεις) να το λέμε. Όταν είσαι μέσα στην οικονομική καταστροφή και το κράτος δεν σε καλυπτει με τα μέτρα που πήρε (σε αντίθεση με άλλες χώρες της ευρωζώνης που πήραν πιο ουσιαστικά μέτρα - επειδή λες για κάτι παγκόσμιο), προφανώς και θες να τελειώσει αυτό όσο πιο σύντομα γίνεται. Ή τουλάχιστον να καλύψουν με τα μέτρα όλες τις επιχειρήσεις που πλήττονται.

Εξω απο τον χωρο ειναι οσοι δεν ειναι ανεργοι και οσοι δεν ζουν με 500€.  

14 λεπτά πριν, Beefeater είπε

πειτε με αφελη, αλλα θεωρω πως οντως τα δυσκολα τα περασαμε.. εννοω πως σταδιακα θα μειωνονται τα κρούσματα (μιας και δεν κυκλοφοράμε ) και προφανως περιπου οι μισοι που ηδη είναι σε ΜΕΘ θα πεθανουν ..

από εκει και μετα νομιζω θα υπαρχει μειωση...

μιλαω προφανως για Ελλαδα και μονο

Νομιζω οτι δε το θελουν αυτο που λες. Θελουν να βασιστουν σε μια καμπυλη θυματων. Αν τους ξεφευγει ρπος τα πανω θα προυν και αλλα μετρα, αν πεφτουν κατω απο την καμπυλη αυτη θα χαλαρωσουν τα μετρα.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Δεν θα πάει γιατί ο κόσμος θα είναι φοβισμένος όπως ήταν και πριν την καραντίνα (περιοριστικά μέτρα) και πάλι δεν ψώνιζε. Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει. Το θέμα είναι ότι η κυβέρνηση δεν έχει πάρει μέτρα στήριξης για όλους ασχέτως αν έτσι έχει φανεί στην κοινωνία. Στην πράξη, είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Δυστυχώς σε μια χώρα όπως η Ελλάδα,  όπου το κράτος δεν είχε και δεν έχει σωστή εικόνα για την οικονομική κατάσταση των πολιτών του, πάντα τα όποια μέτρα λαμβάνονται θα αφήνουν εκτός κάποιους που τα έχουν ανάγκη και θα επωφελούνται κάποιοι που δεν τα χρειάζονται!

Το έχουμε δει να συμβαίνει και  με τα δάνεια, και με τους φόρους και με τα επιδόματα/επιδοτήσεις/αποζημιώσεις/ενισχύσεις και με τις αναπηρικές συντάξεις κ.λπ. κ.λπ.!

Είναι μια μάστιγα που κανείς δεν μπορεί/δεν θέλει να εξαλείψει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 1comment είπε

Λυπάμαι αλλά συμβαίνει αυτό που λες ότι δεν είπε. Αν οι εργαζόμενοι είναι σε δευτερεύον καδ του επιχειρηματία, δεν καλύπτονται. Είπαμε ότι καλύπτεται μόνο ένας καδ (είτε ο κύριος είτε ο δευτερεύον με τα μεγαλύτερα έσοδα). Γι αυτό λέω ότι θα έρθουν πολλές χιλιάδες απολύσεις.

Π.χ.

Έχω συνεργείο (κύριος καδ). Έχω και άλλους δύο καδ δευτερεύοντες. Ένα εμπορικό κατάστημα κι ένα περίπτερο. Στην αίτηση, μπορώ να βάλω είτε τον κύριο καδ είτε έναν δευτερεύον που έχει μεγαλύτερα έσοδα από τον κύριο. Αν υποθέσουμε ότι το συνεργείο έχει και τα μεγαλύτερα έσοδα, αυτόματα δεν μπορώ να βάλω κανένα άλλον καδ. Θα αποζημιωθώ μόνο για το συνεργείο (υπάλληλοι, ενοίκιο). Οι άλλοι καδ είναι σαν να μην υπάρχουν για το κράτος είτε έχουν ενοίκια είτε υπαλλήλους!

 Μαλιστα δε το ηξερα αυτο. Και αντι λοιπον να συζηταμε για τους εργαζομενους που τραβανε οτι τραβανε λεμε για δευτερευοντα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το ξέρω ότι δεν αποζημιώνει όλους. Θα έπρεπε όμως. Και για τα ενοίκια, εφόσον δεν δίνει λεφτά το κράτος, ναι θα έπρεπε να πει μηδέν καταβολή για όλα τα κλειστά μαγαζιά.

Έλα ντε. Άλλες χωρές ψήφισαν μηδενική καταβολή ενοικίων όσο διαρκεί η καραντίνα. Έρχονται χιλιάδες λουκέτα και απολύσεις δυστυχώς. Όσο πιο πολύ διαρκεί και όσο η κυβέρνηση κωφεύει στα προβλήματα, θα τα πληρώνει μετά μέσω οαεδ.

Πιστεύω ότι θα το συντομεύσουν γιατί δεν έχουν τη δυνατότητα να καλύψουν οικονομικά. Δεν έχουν άλλη επιλογή.

 ΠΟΙΕΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, SB_1957 said:

Δυστυχώς σε μια χώρα όπως η Ελλάδα,  όπου το κράτος δεν είχε και δεν έχει σωστή εικόνα για την οικονομική κατάσταση των πολιτών του, πάντα τα όποια μέτρα λαμβάνονται θα αφήνουν εκτός κάποιους που τα έχουν ανάγκη και θα επωφελούνται κάποιοι που δεν τα χρειάζονται!

Το έχουμε δει να συμβαίνει και  με τα δάνεια, και με τους φόρους και με τα επιδόματα/επιδοτήσεις/αποζημιώσεις/ενισχύσεις και με τις αναπηρικές συντάξεις κ.λπ. κ.λπ.!

Είναι μια μάστιγα που κανείς δεν μπορεί/δεν θέλει να εξαλείψει!

Δύσκολο προβλήμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...