Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AonDuine είπε

Ε καλά έγραψα τι ισχύει κανονικά , όχι τι εφαρμόζουμε ... Άλλωστε γι’υτο και προβλέπω να την πατάμε με αύξηση κρουσμάτων, σε ελαχίστο χρονικό διάστημα . Ψεύτης να βγω . 

Χώρα μονδέλο, (ΘΑ) την έκαναν...Οίκο ανοχής.

Ψεύτης και εγώ να βγω εύχομαι.

Το κακό είναι ότι πανηγυρίζουμε για τα λίγα σοβαρά κρούσματα τώρα άλλα αυτό ίσως μας γυρίσει μπούμερανγκ.

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο ΔΙΑΔΟCTAI εφαρμόστηκε και απο την εκκλησιά. (Προσεχώς νέες σεζόν)

Ο άνθρωπος του θεού αρέσκεται στον διάλογο με τον θεό αλλά όχι με τους άνθρωπος.

Έτυχε και το παρακολούθησα αυτό. Πραγματικά ήταν ντροπιαστική η συμπεριφορά του συγκεκριμένου.
 

 
Αναφορά σε κείμενο

 

«Έκρυβα το άγιο δισκοπότηρο σε… ψωμί και μήλα για να μη με καταδώσουν συμπλεγματικοί γείτονες», είπε χαρακτηριστικά ο ιερέας

 
Σε μια αποκάλυψη που θα συζητηθεί και θα προκαλέσει αντιδράσεις προέβη ο πατέρας Σεραφείμ από τον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνας στην Ηλιούπολη στην εκπομπή της Τατιάνας Στεφανίδου. Ο ιερέας που συνδέθηκε μέσω Skype με την εκπομπή είπε πώς παρά τις απαγορεύσεις της κυβέρνησης εκείνος κοινώνησε πιστούς «Έκρυβα το άγιο δισκοπότηρο σε… ψωμί και μήλα για να μη με καταδώσουν συμπλεγματικοί γείτονες», είπε χαρακτηριστικά ο πατήρ Σεραφείμ.
Παράλληλα καλεσμένος στο στούντιο της εκπομπής ήταν και ο συγγραφέας Πέτρος Τατσόπουλος που εξέφρασε την άποψη του για το συγκεκριμένο περιστατικό. Μια άποψη, η οποία όχι μόνο δεν έγινε αποδεκτή από τον πατέρα Σεραφείμ αλλά αποτέλεσε και λόγο αιφνιδιαστικής αποχώρησης από την ζωντανή σύνδεση.

«Κυρία Στεφανίδου εν πρώτης να εκφράσω τη διαμαρτυρία μου γιατί δεν με ενημερώσατε ότι θα έχω συνδιάλεξη, την παρουσία κάποιου άλλου ανθρώπου χωρίς συνεργάτες σας να μου πουν ποιος θα είναι αυτός. Δεύτερον, να πω ότι ο κύριος έθεσε τα θέματα πολύ λαϊκιστικά και αυτό δεν είναι σοβαρότητα. Να συνεχίσω λέγοντας ότι ο πρώτος νεκρός πέθανε από τον συγχρωτισμό μέσα σε μία εκδρομή και την χρήση ξενοδοχειακής μονάδας την οποία είχαν χρησιμοποιήσει κρούσματα προηγουμένως. Από κει και πέρα θα σας παρακαλέσω, εφόσον έχετε κάποια ερώτηση να την κάνετε, αλλιώς θα αποχωρήσω της εκπομπής σας διαμαρτυρόμενος για το ότι με φέρατε να μιλήσω με έναν άνθρωπο ο οποίος θέλει απλά να εμφανίζεται και να δίνει το παρών χωρίς να έχει να πει τίποτα», ο πατήρ Σεραφείμ.

Αμέσως μετά η Τατιάνα Στεφανίδου απάντησε στον ιερέα που, όπως παραδέχθηκε, δείχνει ανυπακοή στις κυβερνητικές υποδείξεις για την προστασία των πολιτών από τον κορωνοϊό χωρίς ωστόσο να κατορθώσει να τον κρατήσει στη σύνδεση.

 

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rosgr100 είπε

Kατι ακομα μιας και ανοίξαμε την συζήτηση περί  Βιταμίνης D

Στα περισσότερα άτομα η απώλεια/έλλειψη της υποδηλώνει την περίπτωση εμφάνισης στο μέλλον ή το παρόν αυτοάνοσων νοσημάτων.

Άρα ΠΡΟΣΟΧΗ.

Η μακροχρόνια έλλειψη οποιασδήποτε βιταμίνης/ιχνοστοιχείου κ.λπ. ενέχει κίνδυνο για την υγεία!

Όσο για τα αυτοάνοσα είναι ένα ακόμη πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας για το οποίο υπάρχουν πολλές θεωρίες χωρίς στην ουσία να έχει βρεθεί η πραγματική αιτία που τα προκαλεί!

Και αυτό που αναφέρεις είναι μια ακόμη θεωρία/υπόθεση που δεν έχει αποδειχθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Η μακροχρόνια έλλειψη οποιασδήποτε βιταμίνης/ιχνοστοιχείου κ.λπ. ενέχει κίνδυνο για την υγεία!

Όσο για τα αυτοάνοσα είναι ένα ακόμη πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας για το οποίο υπάρχουν πολλές θεωρίες χωρίς στην ουσία να έχει βρεθεί η πραγματική αιτία που τα προκαλεί!

Και αυτό που αναφέρεις είναι μια ακόμη θεωρία/υπόθεση που δεν έχει αποδειχθεί!

Σωστά στα αρχικά συμφωνώ.

Στο τελευταίο διαφωνώ εν μέρει, τυχαίνει να εχω εμπειρία στο συγκεκριμένα θέμα αρκετά σοβαρή, όλοι οι γιατροί το ίδιο έχουν πει, τώρα αν και αυτοί λένε παπατζιλίκια τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Και κάπου εδώ καταλαβαίνουμε πόσο δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι τους γίνεται (περί μάσκας). Άλλα είπαν την πρώτη μέρα, άλλα έλεγε το δελτίο τύπου με τους πίνακες, άλλα έλεγαν μετά στα κανάλια, άλλα είπε ο Χαρδαλιάς κι άλλα βλέπουμε σήμερα!

Αυτό γράφω από την Τρίτη. Μεσα σε μία μέρα μία εφημερίδα (παράδειγμα, όλες το έκαναν) άλλαζε τους κανόνες κατά το δοκούν. Ενώ υπάρχει στο ίδιο ακριβώς κείμενο διαφορά από εφημερίδα σε εφημερίδα χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν το αρχικό κείμενο του κράτους. 

Δες παράδειγμα εδώ από χθες 

https://www.ethnos.gr/ellada/103104_poy-einai-ypohreotiki-i-maska-apo-tis-4-maioy-ti-ishyei-me-tis-panines

 

https://www.kontranews.gr/KORONOIOS/Poy-einai-ypohreotiki-i-maska-apo-tis-4-MaIoy-Ti-ishyei-me-tis-panines?fbclid=IwAR1_E66b6ht4ccEBilpMRIOE8e8nCUTKype_oSGpaapblzw30FKaquwcAMY

Το ίδιο ακριβώς άρθρο εκτός από τις λίστες και την πρώτη παράγραφο. 

Το ίδιο γίνεται και σε άλλα ΜΜΕ π.χ Τα Νέα, Mega, κ.α. επί 5 μέρες! 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Apoll είπε

Αυτό γράφω από την Τρίτη. Μεσα σε μία μέρα μία εφημερίδα (παράδειγμα όλες το έκανα) άλλαζε τους κανόνες κατά το δοκούν. Ενώ υπάρχει στο ίδιο ακριβώς κείμενο διαφορά από εφημερίδα σε εφημερίδα. 

Δες παράδειγμα εδώ από χθες 

https://www.ethnos.gr/ellada/103104_poy-einai-ypohreotiki-i-maska-apo-tis-4-maioy-ti-ishyei-me-tis-panines

https://www.kontranews.gr/KORONOIOS/Poy-einai-ypohreotiki-i-maska-apo-tis-4-MaIoy-Ti-ishyei-me-tis-panines?fbclid=IwAR1_E66b6ht4ccEBilpMRIOE8e8nCUTKype_oSGpaapblzw30FKaquwcAMY

Το ίδιο ακριβώς άρθρο εκτός από τις λίστες και την πρώτη παράγραφο. 

Το ίδιο γίνεται και σε άλλα ΜΜΕ π.χ Τα Νέα, Mega, κ.α.

Αυτά τους έδιναν non paper απο την κυβέρνηση ρε @Apoll αυτά έβγαζαν. Με αυτό τον τρόπο γίνεται και ένα ψυχογράφημα της κοινωνίας, μεσώ των διαρροών δηλαδή και των αντιδράσεων.
Η ανικανότητα που λέγαμε και τα ήξεις αφήξεις.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rosgr100 είπε

Σωστά στα αρχικά συμφωνώ.

Στο τελευταίο διαφωνώ εν μέρει, τυχαίνει να εχω εμπειρία στο συγκεκριμένα θέμα αρκετά σοβαρή, όλοι οι γιατροί το ίδιο έχουν πει, τώρα αν και αυτοί λένε παπατζιλίκια τι να πω.

Από προσωπική εμπειρία μιλάω κι εγώ καθώς είμαι με αυτοάνοσο 20+ χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα έλλειψης καμιάς βιταμίνης ή οτιδήποτε. Ήμουν υπόδειγμα υγιεινής διατροφής, ποτέ δεν είχα αρρωστήσει σοβαρά, ούτε και στην παιδική ηλικία! 

Κανένας γιατρός μέχρι σήμερα δεν απάντησε στο ερώτημα πώς προέκυψε και γιατί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρεζουμέ είναι ένα κύριοι: να πάτε να ψωνίσετε σήμερα γιατί τη Δευτέρα θα γίνεται χαμός με τους κανόνες για τη μάσκα.

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Από προσωπική εμπειρία μιλάω κι εγώ καθώς είμαι με αυτοάνοσο 20+ χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα έλλειψης καμιάς βιταμίνης ή οτιδήποτε. Ήμουν υπόδειγμα υγιεινής διατροφής, ποτέ δεν είχα αρρωστήσει σοβαρά, ούτε και στην παιδική ηλικία! 

Κανένας γιατρός μέχρι σήμερα δεν απάντησε στο ερώτημα πώς προέκυψε και γιατί!

Ναι στο τελευταίο κάνεις δεν μπορεί να ξέρει, σωστά.
Προδιάθεση, DNA, κλίμα και άλλα αρκετά συμβάλουν. *(Ξέχασα το πιο σημαντικό Ψυχολογία, Άγχος, Στρες)
Τα περισσότερα μελή της οικογενείας μου (Θηλυκού γένους) πάσχουν από κάποια αυτοάνοσα, κάποια αρκετά σπάνια.

Η έλλειψη D είναι συχνότατο φαινόμενο για πάσχοντα άτομα.

Να προσθέσω οτι το Έλαιο κανναβιδιόλης τις έσωσε από τους πόνους (ενώ αρκετά φάρμακα δεν λειτουργούσαν και αρκετά είχαν αβάσταχτες παρενέργειες), μαζί με τους Βιολογικούς παράγοντες έχουν πραγματικά μειώσει στο ελάχιστο τα περισσότερα προβλήματα.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε άλλη μια.

Οι μάσκες είναι επικίνδυνες, γιατί δεν ξέρετε να τις φοράτε, γι'αυτό καλύτερα να μην τις φοράτε. Τώρα, όμως, που θα βγούμε όλοι έξω, πρέπει να τις φοράτε υποχρεωτικά, εκτός από τα μέρη που θα τις φοράτε επειδή σας το συστήνουμε με έντονο ύφος, όπου μπορείτε να κάνετε ό,τι θελετε. Εξαιρούνται τα μέρη που δεν σας αναγκάζουμε να τις φοράτε, εκτός αν σας υποχρεώσει το Πλαίσιο να τις φοράτε.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Μόναχο τουλάχιστον, σε κλειστούς χώρους όλοι με μάσκες είναι πλέον. Έχω συναντήσει αρκετούς με ιδιοκατασκευες, μαντίλια, μπαντανες , κασκόλ , σαλι, οτιδήποτε να καλύπτει μύτη και στόμα.

Μπορεί κανείς φυσικά να προμηθευτεί και μάσκες που προστατεύουν περισσότερο, ωστόσο η κατάσταση θα συνεχιστεί για πολύ καιρό και είναι οικονομικά ασύμφορο από ένα σημείο και μετά.

Η ταλαιπωρία είναι όπως βλέπεται παρακάτω οι μεγάλες ουρές , διότι γίνεται έλεγχος για το πόσα άτομα κάθε φορά θα μπαίνουν μέσα.

Σε μεγάλα σουπερμάρκετ επίσης σε υποχρεώνουν να πάρεις καρότσι για να διατηρείς απόσταση ασφαλείας από τους άλλους.

Αρκετά καταστήματα δεν έχουν ανοίξει καν , ορισμένα έχουν αλλάξει τις ώρες λειτουργίας τους.

Μην περιμένετε να είναι τα πράματα όπως πριν, για αρκετό καιρό ακόμη.

hm-min.jpg
newyorker-min.jpg
saturn-min.jpg
sportscheck-min.jpg

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει στα σουπερμάρκετ ότι έγινε και με τα γάντια στην αρχή. Όλοι τα φορούσαν χωρίς να είναι υποχρεωτικό,σήμερα δεν τα φοράει σχεδόν κανένας.

Χάνουμε την ουσία που είναι οι αποστάσεις και η ατομική υγιεινή.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε παλι αυτο με τις μάσκες τελικα ουτε στα κομμωτήρια ειναι υπωχρεωτική απο τους πελάτες

 

Untitled.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...