Προς το περιεχόμενο

Τα Powerline crashαρουν το ρούτερ


ronatev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έχει καιρό που έχω το ίδιο πρόβλημα με τα Powerline Netgear PL1000 συνδεδεμένα σε router της HCN οπτική ίνα. Μία φορά τη μέρα ή τις δύο μέρες κρασάρουν το ρούτερ ρίχνοντας τα πάντα( Wifi, ethernet, τηλέφωνο). Το ρούτερ αυτο καθαυτό στα λαμπάκια του δείχνει οτι ολα είναι όπως πρέπει αλλά δεν λειτουργεί τίποτα. Ξέρω οτι φταίνε τα powerline καθώς έχει γίνει αλλαγή του ρούτερ (δώσανε ξανά το ίδιο) και επίσης χωρίς τα powerline σε δοκιμαστική περίοδο 3 εβδομάδων δεν έπεσε ποτέ. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω πρίζες στο powerline χωρίς αποτέλεσμα. Ο τεχνικός όταν έκανε την αλλαγή μου είχε πει να προσέξω τις ρυθμίσεις του DHCP ( ή κάτι τέτοιο, δεν έδωσα πολύ σημασία δυστυχώς γιατί πίστευα οτι φταίει το ρουτερ). Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή έχει καμία ιδέα τι να προσπαθήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν με τα TP Link PA4010 και το ZTE ZXHN H267A της Vodafone. Βασικά σε κάποιο thread το έχω ξαναγράψει αλλά δεν θυμάμαι. Η ιστορία έχει ως εξής: 

Με παλιότερο ρούτερ της Vodafone, αγοράστηκε το παραπάνω σετ προκειμένου να συνδέσω το Vodafone TV. Συνδέθηκαν όλα, βόλεψαν και δούλεψαν κομπλέ. Όταν όμως έγινε αλλαγή προγράμματος (ίδια ονομαστική 24αρα) και αλλαγή με VoIP ρούτερ (το παραπάνω) εκεί άρχισαν οι δυσπνοιες! 

Ενώ λοιπόν κλείδωνα download από 9-11, δεν φόρτωνε με τίποτα όμως κανένα video στο YouTube. Μιλάμε δεν μπορούσε να κάνει streaming ούτε στα 480p πόσο μάλλον για Hd. Αυτό συνέβαινε και στο desktop και στις συσκευές που ήταν συνδεδεμένες στο WiFi, στην TV, παντού. Τι να μιλάω με τεχνικούς Vodafone, τι reset στο ρούτερ......το buffer health ήταν στα πατώματα. Σε κανέναν δεν πήγε το μυαλό στα power line. Σε άσχετη φάση μιλούσα με φίλο ηλεκτρολόγο του αναφέρω το πρόβλημα και μου λέει τα power line φταίνε!! Τι λες ρε του λέω, αφού μέχρι πρότινος δούλευαν κανονικά άσε του λέω που δεν βγάζει νόημα. Καλά μου λέει, βγαλτα και δοκίμασε.......Βουαλά! Εγένετο φως!  Τα ξανασυνδεω....... χώμα! Πάτος!  Ξαναεπικοινωνω με Vodafone, τους το αναφέρω...... πέτσα! Δεν μας έχει ξανασυμβεί, δεν ξέρουμε. Μέχρι και τεχνικό έστειλαν σπίτι. Να μετράει πρίζες, πριζακια, power line, δίκτυο..... δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη γιατί υπήρχε τέτοια ασυμβατότητα μεταξύ ρούτερ και TP Link. 

Έτσι και γω τα έβαλα στα κουτιά τους, πέρασα κρυφό 7 μέτρα utp και ησύχασα.

Ξέρω πως δεν σε βοήθησα, απλώς είπα να το αναφέρω. Αν βρεις λύση πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως το πρόβλημα σου μοιάζει λίγο διαφορετικό απο το δικό μου καθώς εγώ δεν εχω drop στην ταχύτητα. Όταν λειτουργούν είναι μία χαρά. Απλά σε κάποια φάση θα ρίξουν τα πάντα. Άν έχει κανένας γνώσεις στα δίκτυα ας βοηθήσει. Έστω να προτείνουν κάποιες ρυθμίσεις στο ρούτερ για να κάνω καμία δοκιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2020 at 15:34, ronatev said:

Η αλήθεια είναι πως το πρόβλημα σου μοιάζει λίγο διαφορετικό απο το δικό μου καθώς εγώ δεν εχω drop στην ταχύτητα. Όταν λειτουργούν είναι μία χαρά. Απλά σε κάποια φάση θα ρίξουν τα πάντα. Άν έχει κανένας γνώσεις στα δίκτυα ας βοηθήσει. Έστω να προτείνουν κάποιες ρυθμίσεις στο ρούτερ για να κάνω καμία δοκιμή. 

firmware update?

hard reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα powerline έχεις και τη έχεις συνδεδεμένο πάνω σε αυτά;

Κάτι  παρόμοιο αντιμετώπιζα και εγώ και τελικά βρήκα ότι έφταιγε ο υπολογιστής και συγκεκριμένα όσο χαζό και αν ακούγεται κάποιος driver από την μητρική. 

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/720785-πρόβλημα-με-tower-και-internet/?tab=comments#comment-57492933

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

firmware update?

hard reset?

Έχουν γίνει και τα δύο όπως επίσης και αλλαγή ολόκληρου του ρούτερ.

 

Αναφορά σε κείμενο

Πόσα powerline έχεις και τη έχεις συνδεδεμένο πάνω σε αυτά;

Η αλήθεια είναι πως έχω ένα περίεργο συνδιασμό. Το ρούτερ και το pc μου είναι συνδεδεμένα με τα netgear αλλά υπάρχει και ένα ακόμα powerline στο σύστημα σε έναν Mac που είναι όχι μονο άλλης εταιρίας αλλά και χαμηλότερης ταχύτητας. Θα δοκιμάσω να το αφεραίσω απο το δίκτυο για να δω μήπως ευθύνεται αυτό. Περιέργως δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό το σενάριο. Ευχαριστώ.

 

Αναφορά σε κείμενο

Κάτι  παρόμοιο αντιμετώπιζα και εγώ και τελικά βρήκα ότι έφταιγε ο υπολογιστής και συγκεκριμένα όσο χαζό και αν ακούγεται κάποιος driver από την μητρική.

Και πώς μπορώ να το τεστάρω αυτό? Υπάρχει τρόπος να το δοκιμάσω χώρις φορμάτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ronatev είπε

Έχουν γίνει και τα δύο όπως επίσης και αλλαγή ολόκληρου του ρούτερ.

 

Η αλήθεια είναι πως έχω ένα περίεργο συνδιασμό. Το ρούτερ και το pc μου είναι συνδεδεμένα με τα netgear αλλά υπάρχει και ένα ακόμα powerline στο σύστημα σε έναν Mac που είναι όχι μονο άλλης εταιρίας αλλά και χαμηλότερης ταχύτητας. Θα δοκιμάσω να το αφεραίσω απο το δίκτυο για να δω μήπως ευθύνεται αυτό. Περιέργως δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό το σενάριο. Ευχαριστώ.

 

Και πώς μπορώ να το τεστάρω αυτό? Υπάρχει τρόπος να το δοκιμάσω χώρις φορμάτ?

Κοίταξε να δεις, ειδικός δεν είμαι ούτε γνωρίζω πώς μπορείς να τεσταρεις το pc σου χωρίς format. 

Απλά αυτό που θα σου προτείνω είναι να έχεις στο μυαλό σου όταν σε παρουσιάζει το πρόβλημα τη άνοιξες ποιό πρίν, να ακολουθείς το μοτίβο 

Για να καταλάβεις σε μένα όταν παρουσίαζε το πρόβλημα μόλις έβγαζα το καλώδιο ethernet από το powerline που είναι στον υπολογιστή τα πάντα επανέρχονταν στο φυσιολογικό.  Μόλις το έβαζα πάλι πάνω άρχιζε σταδιακή πτώση. 

Μήπως έχεις πτώση όταν ανοίγεις τον mac και ευθύνεται αυτό το powerline;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/03/2020 at 15:27, ronatev said:

Έχουν γίνει και τα δύο όπως επίσης και αλλαγή ολόκληρου του ρούτερ.

 

Η αλήθεια είναι πως έχω ένα περίεργο συνδιασμό. Το ρούτερ και το pc μου είναι συνδεδεμένα με τα netgear αλλά υπάρχει και ένα ακόμα powerline στο σύστημα σε έναν Mac που είναι όχι μονο άλλης εταιρίας αλλά και χαμηλότερης ταχύτητας. Θα δοκιμάσω να το αφεραίσω απο το δίκτυο για να δω μήπως ευθύνεται αυτό. Περιέργως δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό το σενάριο. Ευχαριστώ.

 

Και πώς μπορώ να το τεστάρω αυτό? Υπάρχει τρόπος να το δοκιμάσω χώρις φορμάτ?

παρτα ενα ενα.δοκιμασε με τα 2 powerlines της ιδιας εταιρειας και μονο μια συσκευη με ethernet να δεις τι φταιει.τυπικα αναβαθμισε και drivers στην καρτα δικτυου.αν το κανει θα αλλαζα pc για να δω αν θα το κανει και με αλλο.αν το κανει φταινε τα powerlines.αν οχι τοτε φταιει το πρωτο Pc.αν δεν το κανει ουτε με το πρωτο pc τοτε μαλλον φταιει το ασχετο powerline.θελει ενα ενα δοκιμη για να δεις τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια βοήθεια παιδια. Εχω σύνδεση με powerline απτο πρωτο οροφο στο δευτερο εχω συνδεση πανω του ενα switch στο οποιο εχω συνδεση τηλεόραση και νοβα tv και δουλεύουν χωρις κανένα πρόβλημα απο εκει κ περα εχω συνδεση στο switch ενα 10 μετρο καλώδιο ethernet το οποίο παει σε αλλο δωμάτιο για συνδεση με pc αλλα εχω συνέχεια αποσυνδέσεις. Το καλωδιο ειναι cat 5e. Φταίει το καλωδιο να βαλω cat 6? Η ειναι κατι αλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...