Προς το περιεχόμενο

Pc παγώνει τυχαία


basilis.f

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα pc δεύτερο το οποίο δουλεύω για ελαφρά χρήση browsing καμία δουλίτσα και τα λοιπά .Έχω το εξής θέμα ενώ δουλεύει κανονικά τρώει κάτι κολλήματα και "παγώνει" μετά από κάποια δευτερόλεπτα ξεκολλάει μόνο του σπάνια να χρειαστεί reset.Το κάνει συχνότερα στον browser από ότι έχω παρατηρήσει και έλεγα πως φταίει αυτός (chrome) και έτσι τον έσβησα και κατέβασα τον opera όλα καλά μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι τα ίδια τι μπορεί να φταίει; Και με ένα φορμάτ θα φτιάξει ; Τα specs είναι καλουτσικα για την χρήση που το θέλω 

Fx 8350

Msi 970a

8gb ddr3 1600mhz

1050 ti 

Windows εννοείτε σε ssd (850 evo της Samsung)

Υδρόψυκτο με αρκετά καλό airflow οπότε δεν είναι θέμα θερμοκρασίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν συμβαίνει το πάγωμα στο task manager και στη καρτέλα performance τι γίνεται με CPU, μνήμη, δίσκο? Software έχεις ελέγξει ότι όλα είναι ΟΚ? Drivers, scan για virus? Άλλαξε κάτι στο PC αυτό πρόσφατα? 

Επεξ/σία από TR-909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/3/2020 στις 4:17 ΜΜ, basilis.f είπε

Καλησπέρα έχω ένα pc δεύτερο το οποίο δουλεύω για ελαφρά χρήση browsing καμία δουλίτσα και τα λοιπά .Έχω το εξής θέμα ενώ δουλεύει κανονικά τρώει κάτι κολλήματα και "παγώνει" μετά από κάποια δευτερόλεπτα ξεκολλάει μόνο του σπάνια να χρειαστεί reset.Το κάνει συχνότερα στον browser από ότι έχω παρατηρήσει και έλεγα πως φταίει αυτός (chrome) και έτσι τον έσβησα και κατέβασα τον opera όλα καλά μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι τα ίδια τι μπορεί να φταίει; Και με ένα φορμάτ θα φτιάξει ; Τα specs είναι καλουτσικα για την χρήση που το θέλω 

Fx 8350

Msi 970a

8gb ddr3 1600mhz

1050 ti 

Windows εννοείτε σε ssd (850 evo της Samsung)

Υδρόψυκτο με αρκετά καλό airflow οπότε δεν είναι θέμα θερμοκρασίας 

Καλησπέρα εχω και εγω ενα pc με fx8350 και παγωνει ο chrome και opera. Ο mozzila δουλεύει κανονικα τι συμβαινει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις στο pc malwarebytes premium με ενεργοποιημενο το webprotection και καποιον torrent client,τοτε τρωει σκαλωμα λογω webprotection.Απο το επισημο φορουμ τους συνιστουν την απενεργοποιηση του προσωρινα και εγκατασταση του προσθετου malwarebytes adguard μεχρι να βγει αλλη ενημερωση να φτιαχνει το θεμα.Παθων εγω του προβληματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είπα πως είναι θέμα ραμ και έβαλα αλλά 8 έχουμε τώρα 16 dual channel έπαιξε στην αρχή και μετά έβαλα ένα usb controller σε pci e και κάνει πάλι τα ίδια επίσης δεν τρέχω κάποιο malwarebyte .Και εμένα όπως και στον φίλο πάνω παγώνει στο chrome και στον opera δεν έχω δοκιμάσει άλλον !!.Το περίεργο είναι πως στα παιχνίδια που δοκίμασα που θεωρητικά εκεί τρώει το ζόρι πάει μπάλα δεν έχει κανένα θέμα 🤯όταν όμως ανοίξει για δουλιτσα browser που κάνεις και από κινητό τα βλέπει όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις τον Chrome σε safe mode (New Incognito window) εξακολουθεί να συμβαίνει το ίδιο? Επίσης κάνε και μία σάρωση με malwarebytes και κάποιο antivirus στην συνέχεια (αν δεν έχεις κάνει ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παντως και ξανα εγκατάσταση να κανεις τα windows το ιδιο γινετα.. Και να πας να περασεις κατευθείαν το chrome θα παγωνει.. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει δοκιμασα και μια αλλη καρτα γραφικων το ιδιο κανει και το εχω παθει και σε αλλο pc το ιδιο με ενα amd phenom 1090 επεξεργαστη ενω δουλευει κανονικα στην αρχη σε εκεινο εβαλα ενα ssd καιι απο τοτε συμβαινει αυτο αλλα δεν νομιζω να είναι απο το δισκο δεν ξερω τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...