Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ραδιοενισχυτή


fkarathan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Εύχομαι να είστε όλοι καλά.

Θα ήθελα τις γνώσεις σας και τη βοήθειά σας για επιλογή ραδιοενισχυτή (κύρια χρήση μουσική, ταινίες). Budget έως 350 ευρώ το πολύ 400 ευρώ.

Θα επιθυμούσα δε, να έχει τεχνολογία bluetooth αλλά η βασική προϋπόθεση είναι ο καθαρός και καλός ήχος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....στο τελευταίο (καθαρός κ καλός ήχος) ... κατά μεγάλο ποσοστό (ίσως κ μεγαλύτερο απο το ποσο καλό avr θα επιλέξεις) παίζουν ρόλο η ποιότητα το είδος κ το στήσιμο των ηχείων που θα επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθησε αυτον https://www.skroutz.gr/s/18688636/Denon-AVR-X1600H.html , καποτε (μπλακ φραντει) ειχε φτασει τα 419 ευρω , επειδη συντομα αλλαζουν τα μοντελα οι τιμες θα παρουν τη κατω βολτα. αν δεν βιαζεσαι η ντενον και μαραντζ καπου στο καλοκαιρι αλλαζουν μοντελα και τα προηγουμενα οι τιμες τους αγγιζουν τα ορια που εχεις θεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το bluetooth το θες για να στέλνεις μουσική από πχ το κινητό στον ενισχυτή, τον χουν σχεδόν όλοι οι ραδιο ενισχυτές αυτό.

Αν θες να συνδέεις ασύρματα ακουστικά στον ενισχυτή για να ακούς μουσική από από τον ενισχυτή στα ακουστικά, θα πας σε μια λύση του Denon AVR-X1600H, που προτείνει και ο dmyl.

Αλλά γενικά θα πρότεινα να μη στηριχτείς τόσο πολύ στο να συνδέεις ασύρματα ακουστικά στον ενισχυτή, γιατί κατά κύριο λόγο όλοι οι ενισχυτές έχουν πολύ καλά headphone preamps και τα ασύρματα ακουστικά δυστυχώς δε δίνουν αρκετή βαρύτητα στη ποιότητα του ήχου, αλλά σε άλλα χαρακτηριστικά (ANC, συνδεσιμότητα κλπ).

Τώρα για ενισχυτές, επειδή πήρα και εγώ πρόσφατα, πήγα στον https://www.skroutz.gr/s/15276478/Denon-AVR-X2500H.html?from=catspan&o=x2500h

Ξέρω ότι υπερβαίνει το budget σου, αλλά αν ψαχτείς με μεταχειρισμένα, θα βρεις σίγουρα κάτι σε πολύ καλή τιμή. Εγώ τον παραπάνω τον βρήκα κάτω από 400 μεταχειρισμένο, οπότε σίγουρα θα εμφανιστεί κάτι.

Τέλος, όπως προαναφέρθηκε, καλός ο ενισχυτής, αλλά παίζει πολύ ρόλο και τα ηχεία που θα πάρεις. Και εδώ είναι hit or miss η κατάσταση. Αν δεν ακούσεις δε μπορείς να ξέρεις αν θα σου ταιριάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους

δηλαδή να έχω το νου μου προς τους Denon...

Και μια τελευταία ερώτηση

Έχω βρει από μέλος του insomnia τον DENON AVR 1912 στα 150 ευρώ. Ξέρω ότι είναι παλαιότερο μοντέλο και προφανώς με πιο παλιά πρωτόκολλα επικοινωνίας hdmi κλπ.

Αξίζει;

ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλέγεις ενισχυτή ανάλογα τα ηχεία σου.

Αν έχεις π.χ τίποτα 4ωμα θηρία  ,τους παραπάνω ενισχυτές θα τους καταπιεί με το καλημέρα.

Άρα ,αν δεν αναφέρεις τι ηχεία έχεις η ποια σκοπεύεις να πάρεις, η αναζήτησή AVR είναι ανούσια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2020 στις 2:16 ΜΜ, fkarathan είπε

Σας ευχαριστώ όλους

δηλαδή να έχω το νου μου προς τους Denon...

Και μια τελευταία ερώτηση

Έχω βρει από μέλος του insomnia τον DENON AVR 1912 στα 150 ευρώ. Ξέρω ότι είναι παλαιότερο μοντέλο και προφανώς με πιο παλιά πρωτόκολλα επικοινωνίας hdmi κλπ.

Αξίζει;

ευχαριστώ

Απ' ότι βλέπω ο Denon AVR 1912 δεν υποστηρίζει 4k ανάλυση. Γενικά θα πρότεινα να επενδύσεις λίγα χρήματα παραπάνω για έναν feature full ενισχυτή, μιας και θα τον κρατήσεις λογικά αρκετά χρόνια. 

Θα πήγαινα τουλάχιστον σε σειρά X2500H ή X1600H/X2600H. Θα τη παλεύει και με καλύτερα ηχεία μελλοντικά από αυτά που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία είναι Γ. Τ. Π Καβάλα, τζάμπα λεφτά για ενισχυτή θα δώσεις, το Sub λογικά είναι παθητικό οπότε δεν κάνει.

Θες πρώτα ηχεία για να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αλλά δεν είμαι ειδικός σε αυτά.. 

Το woofer είναι active 75watt

Αν πάω σε πιο οικονομική λύση?

πχ. https://www.skroutz.gr/s/15326287/Yamaha-RX-V385.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

ή

https://www.skroutz.gr/s/14915590/Sony-STR-DH590.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από fkarathan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε αυτοι ολοι ειναι υπερβολικοι για ηχεια που ακουγονται σα καλο τραντζιστορακι. Παρε τον πιο φθηνο που θα βρεις ή χωστα και αλλαξε και ηχεια.

 

Και επειδη ισχυει παντα το περι ορεξεως...................

Επεξ/σία από logvphys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...