Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου καταστήματος


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, blackdiamond είπε

Αυτός νομιζε ότι θα μου καταθέσουν 40 τα εκατο και θα δίνει τα υπόλοιπα

Μόλις με πηρε τηλ και μου είπε έκανε λάθος σ αυτόν θα κατατεθούν

Του λέω μη περιμενεις επιστροφή, κι ουτε σ εμενα θα κατατεθεί το ποσο,μείωση εφορίας δικαιουμε εγώ, τιποτε άλλο.

Καλά κατάλαβα; Μπαίνω στο μισθωτηριο μου και δηλώνω την μείωση σωστά;

ΝΑΙ.

Κανεις δήλωση covid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 406
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γω ως ιδιοκτήτης ψάχνω πως ο ενοικιαστής αποδεικνύει ότι δικαιούται την μείωση ενοικίου αφού από την εργάνη η βεβαίωση που κατεβαίνει είναι η παλιά, του Μαρτίου...

Αν ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο... μιλάμε για εργαζόμενο του οποίου η σύμβαση έχει ανασταλεί λόγω lockdown Νοεμβρίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας παλαβωσουν

Ξέρω γω; Εμένα λέει τη δικαιουται ο άνθρωπος και είναι νέος ενοικιαστης μου από το Σεπτέμβριο

Κι αυτός ο ίδιος μπήκε και έκανε ότι έκανε στο Εργάνη

Καμμια πατατα μην έκανε μόνο

Και δε φταίει αυτός 

 

 

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ.

Κανεις δήλωση covid.

Σ ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 4:09 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Σίγουρα, δεν παίζει να του δώσεις αριθμό βιβλιαρίου σου.

Αυτόν όμως, πρέπει ΗΔΗ να τον έχεις δώσει στον λογιστή σου τουλάχιστον από τον Μάιο.

Αυτό το 20 Νοεμβρίου, που το διάβασες ? Μήπως κανείς λάθος ?

Λοιπόν, μέχρι 20 Νοεμβρίου ήταν οι δηλώσεις covid για μειωμένα ενοίκια Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου.

https://www.eleftheria.gr/οικονομία/item/274369-εως-20-νοεμβρίου-οι-«δηλώσεις-covid».html

Άρα λάθος μου.

 

Για τα μειωμένα ενοίκια Νοεμβρίου, μέχρι πότε είναι η διορία;

Μπήκα στο taxis για να κάνω δήλωση covid, αλλά στους μήνες δεν περιλαμβανόταν ο Νοέμβριος.

Μέχρι και Οκτώβριο είχανε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panosssss είπε

Λοιπόν, μέχρι 20 Νοεμβρίου ήταν οι δηλώσεις covid για μειωμένα ενοίκια Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου.

https://www.eleftheria.gr/οικονομία/item/274369-εως-20-νοεμβρίου-οι-«δηλώσεις-covid».html

Άρα λάθος μου.

Για τα μειωμένα ενοίκια Νοεμβρίου, μέχρι πότε είναι η διορία;

Μπήκα στο taxis για να κάνω δήλωση covid, αλλά στους μήνες δεν περιλαμβανόταν ο Νοέμβριος.

Μέχρι και Οκτώβριο είχανε.

ΜΑΛΛΟΝ, δεν έχουν πει ΑΚΟΜΑ.

Εγώ, θα την κάνω σήμερα, να ξεμπλεκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ, θα την κάνω σήμερα, να ξεμπλεκω.

Για ποιο μήνα θα κάνεις; (πάντως εδώ και μισή ώρα προσπαθώ να μπω στο taxis και δεν μπορώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσπάθησα πριν κανα δυο μέρες να κάνω για Νοέμβριο αλλά, όπως έγραψα και πριν, στη λίστα δεν είχε το Νοέμβριο.

(αν καταφέρεις να κάνεις για Νοέμβριο...'ειδοποία'...:lol: )

 

Λοιπόν μπήκα στο τάξις: Εφαρμογές TAXISnet->Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακινήτης Περιουσίας->Προβολή Δηλώσεων ανά έτος Υποβολής: επιλέγω από τη λίστα 2020->

(Υποβολή Δήλωσης, κλικ στο κουμπί 'Επιλογή' ; Μάλλον όχι.)

Πάτησα τον πράσινο σταυρό, (εκεί που λέει 'Είδος: Δήλωση Covid') ...

dilosi-covid-noemvriou.jpg.6992913360a0a3ac5dd462763a071db4.jpg

 

....και μου βγάζει:

dilosi-covid-mines.jpg.39e1783daee3d5aa8fca65bb311b108b.jpg

Μέχρι Οκτώβριο έχει.

Μπας και το κάνω λάθος;

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panosssss είπε

Εγώ προσπάθησα πριν κανα δυο μέρες να κάνω για Νοέμβριο αλλά, όπως έγραψα και πριν, στη λίστα δεν είχε το Νοέμβριο.

(αν καταφέρεις να κάνεις για Νοέμβριο...'ειδοποία'...:lol: )

Λοιπόν μπήκα στο τάξις: Εφαρμογές TAXISnet->Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακινήτης Περιουσίας->Προβολή Δηλώσεων ανά έτος Υποβολής: επιλέγω από τη λίστα 2020->

(Υποβολή Δήλωσης, κλικ στο κουμπί 'Επιλογή' ; Μάλλον όχι.)

Πάτησα τον πράσινο σταυρό, (εκεί που λέει 'Είδος: Δήλωση Covid') ...

dilosi-covid-noemvriou.jpg.6992913360a0a3ac5dd462763a071db4.jpg

....και μου βγάζει:

dilosi-covid-mines.jpg.39e1783daee3d5aa8fca65bb311b108b.jpg

Μέχρι Οκτώβριο έχει.

Μπας και το κάνω λάθος;

Τελικά, ΔΕΝ αφήνει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ως ενοικιαστής καταστήματος, επειδή ένας πιο πάνω ρωτάει "Και γω ως ιδιοκτήτης ψάχνω πως ο ενοικιαστής αποδεικνύει ότι δικαιούται την μείωση ενοικίου αφού από την εργάνη η βεβαίωση που κατεβαίνει είναι η παλιά, του Μαρτίου... "

Δεν είναι όπως το Μαρτιο που είχαν ανοίξει πλατφόρμα στην Εργάνη και το δηλώναμε. Τώρα δεν υπάρχει αυτό (καλώς ή κακώς). Δεν ξέρω αν υπάρξει στο μέλλον. Το φεκ αναφέρει τις περιπτώσεις που δικαιούνται να δώσουν μειωμένο ενοίκιο, αλλά δεν αναφέρει τίποτα για δήλωση, ούτε και υπάρχει στο εργάνη κάτι σχετικό!

Οι ιδιοκτήτες θα κάνουν με τη σειρά τους δήλωση covid όταν το επιτρέψει η πλατφόρμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Να πω ως ενοικιαστής καταστήματος, επειδή ένας πιο πάνω ρωτάει "Και γω ως ιδιοκτήτης ψάχνω πως ο ενοικιαστής αποδεικνύει ότι δικαιούται την μείωση ενοικίου αφού από την εργάνη η βεβαίωση που κατεβαίνει είναι η παλιά, του Μαρτίου... "

Δεν είναι όπως το Μαρτιο που είχαν ανοίξει πλατφόρμα στην Εργάνη και το δηλώναμε. Τώρα δεν υπάρχει αυτό (καλώς ή κακώς). Δεν ξέρω αν υπάρξει στο μέλλον. Το φεκ αναφέρει τις περιπτώσεις που δικαιούνται να δώσουν μειωμένο ενοίκιο, αλλά δεν αναφέρει τίποτα για δήλωση, ούτε και υπάρχει στο εργάνη κάτι σχετικό!

Οι ιδιοκτήτες θα κάνουν με τη σειρά τους δήλωση covid όταν το επιτρέψει η πλατφόρμα.

Έχουν ανακοινωθεί οι ΚΑΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Έχουν ανακοινωθεί οι ΚΑΔ.

Ακριβώς. Απλώς λέω ότι οι ενοικιαστές επαγγ. κτιρίων δεν κάνουν τώρα δήλωση στο εργάνη όπως το Μαρτιο. Έχει αλλάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 1comment είπε

Να πω ως ενοικιαστής καταστήματος, επειδή ένας πιο πάνω ρωτάει "Και γω ως ιδιοκτήτης ψάχνω πως ο ενοικιαστής αποδεικνύει ότι δικαιούται την μείωση ενοικίου αφού από την εργάνη η βεβαίωση που κατεβαίνει είναι η παλιά, του Μαρτίου... "

Δεν είναι όπως το Μαρτιο που είχαν ανοίξει πλατφόρμα στην Εργάνη και το δηλώναμε. Τώρα δεν υπάρχει αυτό (καλώς ή κακώς). Δεν ξέρω αν υπάρξει στο μέλλον. Το φεκ αναφέρει τις περιπτώσεις που δικαιούνται να δώσουν μειωμένο ενοίκιο, αλλά δεν αναφέρει τίποτα για δήλωση, ούτε και υπάρχει στο εργάνη κάτι σχετικό!

Οι ιδιοκτήτες θα κάνουν με τη σειρά τους δήλωση covid όταν το επιτρέψει η πλατφόρμα.

Λέω για πρώτη κατοικία με ενοικιαστή υπάλληλο σε αναστολή, όχι για επαγγελματικό χώρο.

Επεξ/σία από Ri0Sif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις τώρα άκουσα τον Σταικούρα στο ράδιο του Άλφα να λέει ότι μέχρι 20 Δεκεμβρίου πρέπει να μπούνε οι ιδιοκτήτες να κάνουν δήλωση για το Νοέμβριο,  μπήκα στο taxis και όντως είχανε προσθέσει και Νοέμβριο, οπότε έκανα δήλωση.

Το θέμα είναι πρέπει ο ενοικιαστής να κάνει κάτι εκ μέρους του;  Αποδοχή ή κάτι τέτοιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...