Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος Macbook/Προστασια Macbook


Kostaskostakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο forum. Μολις αγορασα ενα Macbook 15" 2013. Σε πολυ καλη κατασταση και θα ηθελα να το κρατησω ετσι.Αναρωτιεμαι, με τι καθαριζετε/απολυμενετε τα macbook σας? πληκτρολογιο και body.
Τι πανακι βαζετε και τι υγρο? Παρακαλω εαν μπορειτε βαλτε και link.
Επισης  τι screen protector/tempered glass βαζετε στην οθονη ? Τι screen protector εχετε βαλει στο πληκτρολογιο του macbook? 
Ξερω πολλες ερωτησεις αλλα θα ηθελα οποιος μπορει να βοηθησει.😃
ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2020 στις 10:35 ΠΜ, Kostaskostakis είπε

Καλημερα στο forum. Μολις αγορασα ενα Macbook 15" 2013. Σε πολυ καλη κατασταση και θα ηθελα να το κρατησω ετσι.Αναρωτιεμαι, με τι καθαριζετε/απολυμενετε τα macbook σας? πληκτρολογιο και body.
Τι πανακι βαζετε και τι υγρο? Παρακαλω εαν μπορειτε βαλτε και link.
Επισης  τι screen protector/tempered glass βαζετε στην οθονη ? Τι screen protector εχετε βαλει στο πληκτρολογιο του macbook? 
Ξερω πολλες ερωτησεις αλλα θα ηθελα οποιος μπορει να βοηθησει.😃
ευχαριστω.

Καλησπέρα φίλε μου!

Γενικά, επειδή πάντα προσέχω τα πράγματά μου και κατανοώ τη σύγχησή σου με το καινούριο σου laptop που btw καλορίζικο 😁, και εγώ έτσι ήμουν το 2011 όταν το πήρα. Πήρα μέχρι και διάφανη θήκη πάνω κάτω. Επειδή όμως υπήρχε ο κίνδυνος το καλοκαίρι να ζεσταίνεται, το έβγαλα και από τότε το έχω χωρίς. Απλά προσέχω όταν το βάζω και το βγάζω από την ειδική θήκη στη τσάντα.

Πολλοί μπορεί να πουν ότι αυτό που θα περιγράψω είναι απαγορευτικό αλλά επειδή ασχολούμαι με υπολογιστές για πάνω από 20 χρόνια, προσωπικά το Macbook το καθαρίζω με αλκοόλη προσεκτικά (χωρίς να στάζει το πανί ή το χαρτί το οποίο έχεις ποτίσει) καθώς και το πληκτρολογιο και την οθόνη και το σασί του.

Εντάξει για το κινητό καταλαβαίνω να βάζουμε μεμβράνη και θήκη (και εγώ έχω στο iPhone) αλλά μην το παρακάνουμε και στα laptops. Γνώμη μου πάντα. Και προσέχοντάς το και κρατώντας το καθαρό το χαίρεσαι καλύτερα γιατί είναι piece of art! 😍

Επεξ/σία από hawkj83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

On 01/04/2020 at 10:35, Kostaskostakis said:

Καλημερα στο forum. Μολις αγορασα ενα Macbook 15" 2013. Σε πολυ καλη κατασταση και θα ηθελα να το κρατησω ετσι.Αναρωτιεμαι, με τι καθαριζετε/απολυμενετε τα macbook σας? πληκτρολογιο και body.
Τι πανακι βαζετε και τι υγρο? Παρακαλω εαν μπορειτε βαλτε και link.
Επισης  τι screen protector/tempered glass βαζετε στην οθονη ? Τι screen protector εχετε βαλει στο πληκτρολογιο του macbook? 
Ξερω πολλες ερωτησεις αλλα θα ηθελα οποιος μπορει να βοηθησει.😃
ευχαριστω.

Χριστός Ανέστη!

Με υγεία να χαρείς το καινούργιο σου MacBook.

Για την πρώτη διαδικασία καθαρισμού - απολύμανσης, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις στο πλαίσιο- αλουμίνιο μικρή ποσότητα καθαρό οινόπνευμα με βαμβάκι. Δεν θα έχεις σημάδια οξείδωσης ή αλλοίωσης. Ενδεχομένως εμφανιστούν λευκά υπολείματα σαν σκιές, όπου εκεί χρειάζεσαι αμέσως μετά το προσεκτικό πέρασμα με οινόπνευμα, στεγνό βαμβάκι.

Επίσης για την διαδικασία αφαίρεσης γρατσουνιών των έξω καλυμμάτων, καλές είναι οι κρέμες γνωστών εταιριών περιποίησης αυτοκινήτων με τους κόκκους. Προσοχή στις θύρες...

Τέλος για την οθόνη χρειάζεται ένα απαλό αφρίζων διάλυμα σαπουνόνερου. Δηλαδή χλιαρό νεράκι και σαπούνι κατά 15%. Η επίστρωση στην οθόνη των MacBook είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη στα αλκοολούχα καθαριστικά του εμπορίου. Δεν είναι συχνό αλλά έχει τύχει να επηρεάσει την οθόνη.

Δεν συνιστώ καμμία εξωτερική θήκη αλλά μαλακή θήκη μεταφοράς για αποθήκευση μέσα σε τσάντα. Κρισιμότερο όμως όλων είναι ο καθαρισμός εσωτερικά και η ανανέωση της θερμοαγώγιμης πάστας.

Ελπίζω να σε βοήθησα!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικά αποφεύγω καθαρισμούς αν δεν είναι απαραίτητο. Από την άλλη όμως, λόγω της φύσης της δουλειάς μου αναγκαστικά χρησιμοποιώ το MBP καθημερινά γύρω-γύρω και σε εξωτερικούς χώρους, δεν είναι εύκολο να το αφήνω έτσι γιατί όλο και κάτι θα χρειαστεί να καθαριστεί - οπότε το κάνω με ελαφρώς νωπό πανί με νερό μόνο. Εδώ και ένα χρόνο περίπου, χρησιμοποιώ ανά διστήματα για καλύτερο καθαρισμό (περίπου κάθε 1 με 1.5 μήνα) το "WHOOSH!" Καναδέζικο προϊόν χωρίς αλκοόλ και μη τοξικό (για να μην κάνω διαφήμιση υπάρχει διαθέσιμο σε επώνυμα καταστήματα του χώρου) το οποίο δίνει και πανάκι μαζί. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα και θα το συνιστούσα, απλά είναι λίγο ακριβό έχει 10-12 ευρώ η συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...