Προς το περιεχόμενο

Αγορά gpu και cpu στα 800-900€


Jim D. Ace

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

λοιπον κουτσά στραβά έχω μαζέψει όλα τα κομμάτια για το νέο build. Για να έχετε μια εικόνα είναι τα εξής:

psu: seasonic focus plus 750w (platinum)

case: CoolerMaster Mastercase H500P Mesh

mobo: msi b450 tomahawk max

ram: gskil tridentz 16gb 
 

και έναν ssd στα 512Gb αν και δεν μας επηρεάζει αυτό. Επίσης μην κράξετε για την επιλογή αυτών των κομματιών ξέρω ότι κάποια είναι δυσανάλογα ακριβά και καλύτερα να πήγαιναν τα λεφτά σε κάρτα ή επεξεργαστή αλλά το κουτί μου το χαρίσανε (του κουτιού κιόλας 🤣) και το τροφοδοτικό το είχα.

Τώρα θέλω να παίζω σε 1440p οπότε σκέφτομαι για 2070 super (ασχολούμαι και με cuda οπότε θα ήθελα να μείνω σε nvidia) απλά δεν έχω ιδέα ποια έκδοση να πάρω. Έχω ακούσει για msi gaming x trio ότι αξίζει (η gaming x η σκέτη τι διαφορά έχει και γιατί είναι πιο ακριβή;). Τώρα για επεξεργαστή σκεφτόμουν για τον 3600x και ίσως και μια aftermarket ψύκτρα (ποιά έχετε να προτείνετε; ) άλλα σκέφτομαι αν είναι έτσι να πάρω τον 3700x που έχει την wraith prism πανω και έχω ακούσει ότι είναι κομπλέ.  Αξίζει να δώσω αυτά τα έξτρα λεφτά; Σημείωση: επειδή θα τζοντάρει και ο αδερφός μου και του αρέσουν τα rgb παρακαλώ και η κάρτα και η αφτερμαρκετ ψυκτρα να έχουν 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/16602097/Adata-XPG-SX8200-Pro-512GB.html

https://www.skroutz.gr/s/19927424/Gigabyte-GeForce-RTX-2070-Super-8GB-Windforce-OC-3X-GV-N207SWF3OC-8GD.html

Βγαίνει λίγο πάνω από 900 αλλά αξίζει από το να πάρεις τον 3600 με aftermarket ψήκτρα! 

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω. ssd εχω απλά δεν τον έγραψα γιατί θεώρησα ότι δεν πάιζει ρόλο για την επίλογή. Άρα λες να πάω στον 3700x και όχι στον 3600χ ε; Θα δω μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

σ ευχαριστω. ssd εχω απλά δεν τον έγραψα γιατί θεώρησα ότι δεν πάιζει ρόλο για την επίλογή. Άρα λες να πάω στον 3700x και όχι στον 3600χ ε; Θα δω μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο;

Για 1440p 2080 super και 3600 απλό αφού διαθέτεις 900€ Ψυκτρα οποια σου αρέσει αφού θες rgb αρκεί να είναι συμβατή με am4. Πχ 212 evo rgb. Στα ίδια χρήματα υπάρχουν καλύτερες non rgb αλλά νταξει τον 3600 θα ψύξεις δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

IMG_20200405_155523.jpg.b0ccd2eb01d22b55d19f8e93e9187efb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

χμμμ και αυτο ειναι μια καλη επιλογη. για 1440p πιστευεις θα εχει θεματα; θεωρειται ας πουμε το "low end - mid" μοντελο γι αυτη την κατηγορία;

Αν μιλάς για τον 3600 όχι, είναι σαν 8700k σε τιμη τζάμπα. Η καλύτερη κάρτα θα σου δώσει περισσότερο performance από ότι ο επεξεργαστής και χάνοντας πολύ λίγα χρήματα πας οποτε θες στην επόμενη γενιά που βγαίνει Φθινόπωρο. Όχι ότι χρειάζεται αλλά λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριως για την καρτα ελεγα. αν η 2070 super θα εχει θεματα στα 1440p. Το λεω με τη λογικη οτι αμα μπορω να παω σε 3600 και 2070 super θα κινηθω προς τα κει και να μου μεινουν τα υπολοιπα λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

κυριως για την καρτα ελεγα. αν η 2070 super θα εχει θεματα στα 1440p. Το λεω με τη λογικη οτι αμα μπορω να παω σε 3600 και 2070 super θα κινηθω προς τα κει και να μου μεινουν τα υπολοιπα λεφτα. 

Μια χαρα είναι και η 2070 super προφανώς η 2080 είναι ακόμα καλύτερη.

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...